tv3.lv

EP pauž atbalstu labturības uzlabošanai, pārvadājot dzīvniekus

Eiropas Parlaments prasa Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm gādāt par dzīvnieku labturību pārvadāšanas laikā un vairāk pārvadāt gaļu, nevis dzīvus dzīvniekus, informēja EP preses sekretārs Jānis Krastiņš.

20. janvārī 21:50

Kur problēma?

Ik gadu Eiropā un no Eiropas pa autoceļiem, jūru, dzelzceļu un gaisu tiek pārvadāti miljoniem dzīvu dzīvnieku, kas paredzēti nokaušanai, nobarošanai vai audzēšanai. Teorētiski jau kopš 2005. gada ir spēkā ES noteikumi, kam jānodrošina dzīvnieku labturība pārvadāšanas laikā, tomēr praktiski izrādījies, ka tas nenotiek.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Parlamenta izmeklēšanas komiteja, kas tika izveidota 2020. jūnijā, lai izmeklētu iespējamos dzīvnieku pārvadāšanas noteikumu pārkāpumus, secināja, ka dalībvalstīs ne vienmēr tiek ievēroti ES noteikumi un arī pašos noteikumos nav pilnībā ņemtas vērā dzīvnieku atšķirīgās vajadzības.

Kādi ir biežākie pārkāpumi?

Visbiežāk dokumentētie pārkāpumi ir nepietiekams griestu augstums, nepietiekama dzirdināšana vai barošana, transportēšanai nepiemērotu dzīvnieku pārvadāšana un pārpildīti transportlīdzekļi. Nereti izmanto neatbilstošus transportlīdzekļus, pārvadājumi notiek ļoti augstās vai ļoti zemās temperatūrās un ievērojami pārsniedzot atļauto pārvadājuma ilgumu.

Lai uzlabotu situāciju, EP deputāti ceturtdien ar 557 balsīm par, 55 pret un 78 atturoties pieņēma ieteikumu, kurā aicina Komisiju un ES dalībvalstis pastiprināt centienus nodrošināt dzīvnieku labturību pārvadāšanas laikā, atjaunināt ES noteikumus un atbildību par dzīvnieku labturību, kā arī norādīt atbildību par šo jautājumu attiecīgā ES komisāra amata nosaukumā.

Pārvadājuma ilgumu ierobežošana un pienācīgs komforts

Kaušanai paredzētu mājdzīvnieku pārvadāšanas laiks nedrīkst pārsniegt astoņas stundas, saka deputāti. Grūsnu mātīšu, kuras ir grūsnības perioda pēdējā trešdaļā, pārvadāšanas ilgums nedrīkst pārsniegt četras stundas. Pilnībā jāaizliedz pārvadāt teļus, kas jaunāki par četrām nedēļām, izņemot, ja pārvadāšanu veic paši lauksaimnieki un attālums ir mazāks par 50 kilometriem.

EP deputāti arī vēlas, lai transporta līdzekļos, jo īpaši iekraušanas un izkraušanas laikā, tiktu uzstādītas videonovērošanas kameras. Dalībvalstu iestādes drīkstētu apstiprināt dzīvnieku pārvadāšanas plānus tikai tad, ja temperatūra visā pārvadājumā laikā tiek prognozēta robežās no 5°C līdz 30°C. Transportlīdzekļos arī jāreģistrē temperatūra, mitrums un amonjaka līmenis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jāsamazina dzīvnieku eksports

EP deputāti kritizē to, ka nav kontroles sistēmu, lai uzraudzītu dzīvniekus transportēšanu uz valstīm, kas nav ES dalībvalstis. Viņi pieprasa, lai dalībvalstis pārbaudītu visus sūtījumus uz trešām valstīm, lai nodrošinātu dzīvnieku barošanu un dzirdināšanu, ka dzirdināšanas ierīces pienācīgi darbojas un transportlīdzekļos ir pietiekams griestu augstums. Dzīvu dzīvnieku eksportu vajadzētu atļaut tikai tad, ja tas atbilst Eiropas dzīvnieku labturības standartiem.

Rosina priekšroku dot gaļas, ne dzīvu dzīvnieku pārvadāšanai

Eiropas Parlamenta deputāti atbalsta pāreju uz efektīvāku un ētiskāku sistēmu, kas atbalsta spermas vai embriju, nevis vaislas dzīvnieku pārvadāšanu, un kautķermeņu un gaļas, nevis nokaušanai paredzētu dzīvnieku pārvadāšanu. Viņi aicina Eiropas Komisiju steidzami un ne vēlāk kā līdz 2023. gadam iesniegt rīcības plānu, lai atbalstītu šo pāreju, tostarp ierosināt īpašu fondu, lai mazinātu veicamo pārmaiņu sociālekonomisko ietekmi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm