Saturs turpinās pēc reklāmas

EP deputāti: lielā daļā gadījumu investoru uz ieguldījumiem mudina politiski, nevis ekonomiski apsvērumi

Eiropas Savienības dalībvalstīm turpmāk būs rūpīgāk jāizvērtē ārvalstu investīciju patiesos mērķus un avotus. Lai nepieļautu situāciju, kad patiesie labuma guvēji slēpjas aiz citās valstīs reģistrētiem uzņēmumiem un tādā veidā realizē savas politiskās intereses Eiropas Savienībā, Eiropas Parlaments šajā nedēļā apstiprināja Eiropas Savienības līmeņa mehānisma izveidi ārvalstu tiešo ieguldījumu izvērtēšanai.

2019. gada 16. februārī 22:47

Miljardiem eiro lielas trešo valstu investīcijas Eiropas Savienības dalībvalstīs ir jāvērtē piesardzīgi, jo bieži vien tās ir mērķētas uz politiskiem ne ekonomiskiem ieguvumiem, – tā vērojot situāciju dalībvalstīs secinājuši Eiropas Parlamenta deputāti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

“Mēs novērojam to, ka pēdējā laikā pieaug šīs trešo valstu investīcijas Eiropas Savienībā. Bieži vien mēs esam akli un domājam, ka tas ir ieguldījums mūsu ekonomikā, bet ilgtermiņā tas ir apdraudējums mūsu stratēģiskajām interesēm. Šie investori ir politiski motivēti nostiprināt savu ietekmi Eiropā,” saka EP deputāts no Portugāles, Pedro Silva Pereira.

Pēdējo 20 gadu laikā ārvalstu ieguldījumu apjomi un veidi Eiropas Savienības dalībvalstīs ir ievērojami mainījušies, vairāk ieguldījumiem nākot no jaunajām tirgus ekonomikām. Ķīnas ieguldījumi ir auguši seškārt, Brazīlijas – desmitkārt, bet investīcijas no Krievijas ir dubultojušās. Eiroparlamenta deputāti norāda, ka investori bieži vien ir tieši vai netieši ar valsti saistīti uzņēmumi, kas vēlas caur investīcijām nostiprināt savu ietekmi Eiropas valstīs.

“Es runāju par investīcijām, kas apdraud arī mūsu drošību. Mēs redzam to, ka trešo valstu investīcijas ieplūst gandrīz visās mūsu dalībvalstīs un bieži vien mēs nemaz nezinām, kas ir patiesais labuma guvējs. Tas arī ir mūsu mērķis, lai mēs nebūtu atkarīgi no šiem investoriem,” teic ārvalstu investīciju mehānisma autors, EP deputāts no Francijas, Frenks Prousts.

Par jauno kontroles mehānismu atbildīgais eiroparlamentārietis LNT Ziņām skaidroja, ka jaunais mehānisms palīdzēs arī izvairīties no gadījumiem, kad ārvalstu investori cenšas izveidot monopola situāciju dažādos sektoros.

“Ir ļoti daudz piemēri gan Eiropas Savienības iekšienē, gan ārpus tās, kad investoru patiesais mērķis ir izveidot monopola situāciju kādā sektorā. piemērs – elektromobīļi un tiem nepieciešamās baterijas – daudzas dalībvalstis ir gatavas ļaut izveidot monopola situāciju Ķīnai – līdz ar to Ķīna varēs arī noteikt – jūs izdzīvosiet vai nē, jo Ķīnai būs kontrole par šīm baterijām un Jums tās būs vajadzīgas jūsu automašīnām.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Pašlaik tikai 14 Eiropas Savienības valstīs, starp tām arī Latvijā, ir ārvalstu tiešo ieguldījumu analīzes mehānismi, kas cits no cita ievērojami atšķiras un nespēja nodrošināt  pilnīgu investīciju ieplūšanas kontroli. Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis LNT ziņām norādīja, ka jaunais mehānisms dalībvalstīm uzliks par pienākumu ievākt plašāku informāciju par potenciālo investoru un finanšu izcelsmi.

“Ideja bija tāda dot dalībvalstīm iespēju pārliecināties par šo investīciju izcelsmi, patiesā labuma guvējiem, izvērtēt šo investīciju ietekmi potenciāli uz valsts drošību, arī teiksim uz naudas atmazgāšanas problēmām un nepieciešamības gadījumā identificējot problēmas, arī apturēt investīcijas, kas varētu būt nevēlamas attiecīgajā dalībvalstī vai ES kopuma,” saka Dombrovskis.

Eiropas Komisija turpmāk varēs lūgt papildu informāciju un sniegt atzinumu valstij, kurā plānotas investīcijas. Tomēr galīgais lēmums un atbildība būs katras dalībvalsts rokās. Tomēr atšķirībā no esošā mehānisma – turpmāk dalībvalsts problēmu gadījumā, nevarēs aizbildināties ar to, ka sākotnēji nav bijuši zināmi investīciju patiesie avoti.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas