tv3.lv

EP apstiprina plānus pirms ziemas papildināt gāzes krājumus

Reaģējot uz Krievijas karu pret Ukrainu, Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien apstiprināja regulu, kuras mērķis ir jau pirms ziemas iestāšanās atjaunot Eiropas stratēģiskās gāzes rezerves, lai garantētu energoapgādes drošību, informēja EP preses sekretārs Jānis Krastiņš.

23. jūnijā 17:30

Jaunajā regulā, par kuru jau ir panākta vienošanās ar Eiropas Savienības (ES) valstu ministriem, noteikts, ka līdz 2022.gada 1.novembrim gāzes krātuvēm jābūt uzpildītām vismaz 80% apmērā, taču dalībvalstīm un operatoriem būtu jācenšas sasniegt 85%. Savukārt turpmākajos gados gāzes krātuvju uzpildes mērķis būs 90%, lai pasargātu eiropiešus no iespējamiem piegādes pārtraukumiem. Regulā uzsvērts, ka ES valstīm ir jādažādo gāzes piegādes avoti un jāveicina energoefektivitātes pasākumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saskaņā ar regulu gāzes krātuves kļūs par kritisku infrastruktūru. Visiem uzglabāšanas operatoriem būs jāveic jauna obligāta sertifikācija, lai novērstu ārējas iejaukšanās risku. Operatoriem, kuri šo sertifikāciju nenodrošinās, būs jāatsakās no īpašumtiesībām vai kontroles pār ES gāzes krātuvēm.

Līdz 2022.gada augustam Eiropas Komisija izdos norādījumus par to, kā ES valstis var kopīgi iepirkt gāzi. Kopīgo iepirkumu brīvprātīgi varēs īstenot divas vai vairākas dalībvalstis.

Regulas priekšlikumu EK pieņēma jau 23.martā, reaģējot uz Krievijas karu pret Ukrainu. 5.aprīlī EP nobalsoja par paātrinātas procedūras sākšanu un divas dienas vēlāk pauda atbalstu priekšlikumam. Versaļas samitā ES valstu līderi bija prasījuši veikt pasākumus, lai risinātu jautājumu par enerģētisko neatkarību.

Kā informēja Krastiņš, ceturtdien EP regula tika apstiprināta, 490 deputātiem balsojot “par”, 47 deputātiem – “pret” un 55 deputātiem atturoties. Lai regula varētu stāties spēkā un to varētu publicēt Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, ir jāsaņem ES Padomes oficiāls apstiprinājums.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm