Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Emigrācijas seniori ar britu pensiju nesteidz atgriezties Latvijā
Pazuduši no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzesloka – tā var teikt par pensionāriem, kas pēc dzīves emigrācijā atgriezušies Latvijā un saņem ārzemēs nopelnīto pensiju. Par to jāmaksā iedzīvotāju ienākumu nodoklis, – nosaka likums, taču vien tikai 200 ir tādu senioru, kas savas Lielbritānijas pensijas oficiāli laiž caur Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru. TV3 Ziņas devās uz Angliju skaidrot, kā kopumā jūtās latviešu seniori emigrācijā un kādas domas par vecumdienu sagaidīšanu Latvijā.
Emigrācijas pirmajos viļņos no Latvijas uz Lielbritāniju pārcēlās desmitiem tūkstošu latviešu katru gadu. Toreiz jautājot – cik tad ilgi emigrācijā būsiet – tipiskākā atbilde bija – nostrādāsim Lielbritānijā līdz pensijai, tad atgriezīsimies mājās un Latvijā tērēsim nopelnīto britu pensiju. Ļoti daudziem emigrācijā pagājuši 10 un vairāk gadu, pienākusi britu pensija, taču Latvijā tā arī neatgriežas. Turpina kā pensionāri dzīvot Lielbritānijā.
“Uz Latviju es neatgriezīšos, protams, gribētu, bet man tur nekā nav. Nekas nepieder.” Anglijas pilsētā Pīterboro Tamāra Gertāne bauda britu pensiju jau piecus gadus. To viņa nopelnīja pēc deviņiem darba gadiem dārzkopības saimniecībās.
“Es saņemu ļoti labu pensiju šeit. Trīs reizes lielāku nekā Latvijā par 32 gadiem. Šeit nostrādāju tikai deviņus gadus, man 560 pensija. Un Latvijā 240. Man viņa ir arī. Tamāra skaudri saka – vēlētos nomirt Latvijā, taču, visticamāk, nesanākšot. Savos 70 gados finansiāli neriskēšot ar atgriešanos. “Visticamāk, es dzīvotu uz ielas, bezpajumtniekos,” viņa saka.
Tā kā viņai Latvijā nepieder ne māja, ne dzīvoklis, tad, pat sakombinējot Latvijas pensiju kopā ar Lielbritānijā nopelnīto pensiju, finansiāli stabilāk esot Anglijā.
“Man ir sociālais dzīvoklis, kur es maksāju nedēļā 2,14. (TV3: Tas ir kas 2.14, 214?) Nē, nē, divas mārciņas nedēļā. Tik lēti! (TV3: Tās ir astoņas mārciņas nedēļā tava īre?) Jā. (TV3: Un tas britu pensionāriem?) Jā! Plus vēl apkure, ūdens, elektrība, gāze, internets. (TV3: Cik tad tas sanāk?) Nu, tur aptuveni 20 par katru. No manas 560 britu pensijas, ko saņemu, plus mīnus 100 izlietoju tiem visiem izdevumiem. Ir palicis viss kas dārgāks, bet mums toties pieliek pie pensijas klāt visu laiku. Ja ir aukstais laiks, tad mums iemaksā nedēļā 25 mārciņas, lai būtu, par ko apkuri samaksāt,” stāsta Tamāra Gertāne, Anglijas pilsētas Pīterboro iedzīvotāja.
Aizejot pensijā 2019. gadā, viņa īstenoja savu sapni – nodibināja emigrācijas senioru deju kolektīvu, kas saucas “Virpulis”.
Pīterboro latviešu senioru deju kolektīvā “virpuļojošā” un britu gaļas pārstrādes fabrikā strādājošā Anita pensionēsies pēc pieciem gadiem. Plānus par vecumdienām Latvijā, Vidzemes laukos, izbojājusi pēkšņi piezagusies nejaukā, neizārstējamā slimība. Nepieciešama regulāra medicīniskā palīdzība – zāles, izmeklējumi, manipulācijas. Rēķinājusi, cik tas maksātu Latvijā. Viņu piemeklējis šoks. Un tieši šī summa piespiedusi diemžēl arī vecumdienas aizvadīt Anglijā. Senioriem Anglijā ir tāda palīdzība, kādas pārskatāmā nākotnē nebūšot Latvijā.
“Man palīdzība ir vajadzīga arvien vairāk. Medicīna ir bezmaksas. Es esmu sasniegusi to vecumu, kad man medikamenti ir bezmaksas, medicīniskie pakalpojumi ir bezmaksas. Vēl mazliet laiciņš, un tad šī valsts iedos dzīvokli, vienistabas mazu mājiņu. Pēc laika man tā mājiņa neko nemaksās, jo valsts par mani rūpēsies,” saka Anita.
Arī Anitas ģimene ir sadalīta pa ārzemēm. Vieni Anglijā, otri Skandināvijā: “Ja man galīgi kļūs švaki, tad nomirt es braukšu pie saviem bērniem. Kamēr man vēl nav švaki un varu uzturēt savu veselību un dzīvesprieku, tikmēr es palieku šajā valstī. Te man ir drošības sajūta.”
Savukārt Pīterboro ēdināšanas uzņēmumā strādājošā Monta ar nepacietību gaidu atgriešanos Latvijā. Varētu jau tagad, taču bažas, ka Latvijas darba tirgus pirmspensijas vecuma cilvēkiem ir diskriminējošs. Turpretim Anglijā vecums neesot šķērslis. Strādā daudz, lai vecumdienas Latvijā varētu aizvadīt bez raizēm.
“Ja ir lielāki pasūtījumi, tad mums ir papildu stundas, un mēs saņemam tikpat daudz, cik Latvijā saņem pensiju. Nedēļā mēs saņemam to, ko Latvijā saņem mēnesī. Diezgan liela starpība ir starp Latvijā dzīvojošajiem pensionāriem un mums, kas ir pirmspensijas vecumā. Jo pensijas būs atkarīgas no mūsu darba stundām un algas,” teic Monta.
Latviešu seniori Anglijā vecumdienas pavada aktīvi, piemēram, 70 gadus vecā Tamāra dejo ne vien tautiskās, bet arī līnijdejas, reizi mēnesī brauc pārgājienos uz kalniem Velsā, divas reizes gadā apceļo ārzemes.
Tie pensionāri, kas Latvijas reģistros kā dzīvesvietu oficiāli norādījuši Lielbritāniju, ir samērā maz. Valsts sociālās apdrošināšanas dati liecina – Latvijas vecuma pensiju Lielbritānijā saņem nedaudz virs 1300 senioru. Visi pārējie – joprojām piedeklarēti Latvijā, reāli dzīvo emigrācijā, un savu Latvijas vecuma pensiju izņem ārzemēs ar bankas karti.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!