tv3.lv

Eksperti meklē atbildes, kas ir jaunais Covid‑19 paveids un cik bīstams tas ir?

Visā pasaulē daudz jautājumu par omikronu – kas ir jaunais Covid-19 paveids, cik tas ir bīstams un ar ko tas atšķiras no līdzšinējiem paveidiem, tajā skaitā no delta, taču atbilžu pagaidām nav daudz, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

2021. gada 29. novembrī 11:00

Kā raksta “New York Times”, omikrons ir tāds kā Frankenšteina mikslis – tas apkopo daudzas vīrusa mutācijas. Ir bažas, ka tas varētu būt lipīgāks nekā delta, taču apstiprinājuma tam nav. Tāpat pagaidām neskaidra ir vakcīnu iedarbība uz jauno vīrusa paveidu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Neviens patlaban nevar pateikt, kas mūs sagaida,” tā vācu mediji, tajā skaitā “Spiegel”, citē Vācijas vadošo epidemiologu Kristianu Drostenu. Viņš, tāpat kā viņa ASV kolēģis Antonijs Fauči, atzīst ka, lai arī neskaidrību ir daudz, bažām ir pamats. Tādēļ eksperti mudina būt piesardzīgiem un izmantot laiku, kāpinot vakcināciju.

Piesardzīgi vēlas būt arī Latvijas kaimiņi Igaunijā. Tur, kā vēsta Igaunijas mediji, Veselības padome rosina ieviest PĶR testus visiem, kas ierodas valstī ar lidmašīnām.

Un ar katru dienu tiek saņemtas ziņas par valstīm, kurās jaunais paveids jau ir nonācis. “Daily Mail”, piemēram, izveidojis karti, kurā uzskatāmi redzams, kur oficiāli apstiprināti omikrona gadījumi.

Vienlaikus der atcerēties, ka šīs ir tikai valstis, kur jaunais variants ir konstatēts oficiāli, bet tas nenozīmē, ka tas nav sasniedzis arī citas valstis.

Tikmēr Eiropā turpinās dažādu ierobežojumu pastiprināšana saistībā gan ar jauno paveidu, gan arī ņemot vērā vēl Delta varianta izplatības straujo pieaugumu. Tostarp uzmanība pievērsta Šveicei, kur 28.novembrī par ierobežojumiem notika referendums. Šveice, tāpat kā kaimiņvalsts Austrija un Vācija, ir starp valstīm ar zemāko vakcinācijas aptveri Rietumeiropā. Neraugoties uz to, šveiciešu vairākums atbalstīja Covid sertifikāta izmantošanas stiprināšanu, ierobežojot nevakcinētos iedzīvotājus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bažījoties par koronavīrusa  jaunā omikrona varianta izplatīšanos, Maroka uz divām nedēļām aizliegusi ienākošos pasažieru avioreisus, paziņojusi valdības komiteja. Aizliegums stāsies spēkā pirmdien plkst. 23.59 pēc vietējā laikā (22.59 pēc Latvijas laika). “Lēmums pieņemts Covid-19 jaunā omikrona varianta straujās izplatības dēļ Eiropā un Āfrikā un lai (..) aizsargātu Marokas pilsoņu veselību,” paziņoja komiteja, kas pārrauga Marokas reakciju uz pandēmiju.

Avioreisu aizliegumu Marokā regulāri izvērtēs un vajadzības gadījumā atcels vai pagarinās.

Ja būs vajadzīgs, sadarbībā ar vēstniecībām no Marokas tiks organizēti repatriācijas reisi, atklāja kāda Marokas amatpersona.

Maroka piektdien aizliedza ieceļošanu no Dienvidāfrikas un sešām citām Āfrikas valstīm.

Arī Japāna Covid-19 jaunā Dienvidāfrikas jeb omikrona paveida dēļ no otrdienas slēgs savas robežas ārvalstniekiem, līdz ar to tiks atjaunots šomēnes atceltais aizliegums ārzemniekiem ierasties īstermiņa biznesa braucienos, kā arī iebraukt ārvalstu studentiem un darbiniekiem.

Nedēļas nogalē Japāna iebraucējiem no Āfrikas dienvidu valstīm noteica prasību desmit dienas uzturēties karantīnā mītnēs, ko šim nolūkam izraudzījusies valdība.

Svētdien arī Izraēla paziņoja, ka Covid-19 jaunā Dienvidāfrikas jeb omikrona paveida dēļ slēgs savas robežas ārvalstniekiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm