tv3.lv

EK ogļraktuvju neslēgšanas dēļ aizturēs Polijai domātos maksājumus

Eiropas Komisija (EK) aizturēs Polijai paredzētos maksājumus vairāku miljonu eiro apmērā par nesamaksātām sodanaudām, kas Polijai piemērotas par ogļraktuvju “KWB Turów” darbības neapturēšanu.

20. janvārī 0:12

2021. gada septembrī Eiropas Savienības (ES) Tiesa nolēma, ka Polijai jāaptur ogļraktuvju “KWB Turów” darbība un par šī lēmuma nepildīšanu katru dienu jāmaksā Briselei 500 000 eiro liela sodanauda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Polijai līdz šim laikam iekrājušās nesamaksātas sodanaudas aptuveni 60 miljonu eiro apmērā.

Tiesā ar sūdzību vērsās Čehija, apgalvojot, ka raktuvēm ir negatīva ietekme uz vidi pierobežas reģionā, kur iedzīvotāji sūdzas par ūdens trūkumu, troksni un putekļiem.

Taču Polija neapturēja raktuvju darbību, apgalvojot, ka tādējādi pārtrūks elektroapgāde diviem miljoniem mājsaimniecību, un uzstāja, ka tiesas rīcībā nav bijusi visa informācija par situāciju. Polijas valdība uzstāj, ka raktuves nodrošina spēkstaciju, kas saražo ap 7% no valstij nepieciešamās elektrības.

Arī Vācija ir sūdzējusies par raktuvēm un to paplašināšanas plāniem, bet Polijas lielākā enerģētikas grupa PGE, kurai pieder gan raktuves, gan elektrostacija, plāno ogļu ieguvi Turovā turpināt līdz 2044. gadam.

Varšava arī norādījusi, ka nav sūdzējusies par brūnogļu raktuvēm, kas tajā pašā reģionā darbojas aiz robežas Čehijas un Vācijas teritorijās.

Ogles Polijā nodrošina līdz pat 80% valstij nepieciešamās elektroenerģijas, tomēr Varšava solījusi attīstīt videi draudzīgāku energoresursu izmantošanu un pēdējās ogļu raktuves slēgt līdz 2049.gadam, kas atbilst ES noteiktajiem izmešu samazināšanas plāniem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

EK pirmo maksājuma uzdevumu Varšavai nosūtīja 10. novembrī, pieprasot 45 dienu laikā samaksāt sodanaudas, kas iekrājušās no 20. septembra līdz 19. oktobrim – aptuveni 15 miljonus eiro.

EK preses pārstāvis šodien paziņoja, ka, termiņam beidzoties, izlems, kāda summa no maksājumiem Polijai tiks aizturēta, un informēs par to Poliju, dodot desmit dienas laika atbildei.

Polijai draud arī miljona eiro liela sodanauda dienā par citu Eiropas Savienības (ES) Tiesas spriedumu neievērošanu saistībā ar Polijas Augstākas tiesas disciplināro kameru.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm