tv3.lv

Eiropas līderi sola atbalstīt Grieķiju migrantu jautājumā

Eiropas Savienības (ES) līderi otrdien apgalvoja, ka stāv plecu pie pleca ar Grieķiju šobrīd, kad šī valsts piedzīvo milzīgu migrantu skaita palielinājumu uz savām robežām.

Visiem vēl spilgtā atmiņā 2015. gada migrantu krīze, kura radīja arī smagas iekšējās nesaskaņas ES. To neviens vairs nevēlas atkārtot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turcija ierauta cīņās Sīrijas ziemeļos – valsts prezidents Redžeps Tajips Erdoans akcentē, ka tas liks 3,5 miljoniem valstī jau esošo migrantu piepulcēties vēl ar septiņciparu skaitli mērāmam bēgļu pulkam. Vienlaikus viņš arī dedzina tiltus ar Briseli – piedāvāto miljarda eiro palīdzību nepieņem un skaidro, ka migranti nav tikai Ankaras problēma.

“Pie Idlibas robežas Sīrijā gaida pusotrs miljons cilvēku, viņi pametuši savas mājas. ES ignorē Turcijas drošību, bet atbalsta Grieķiju, kuras darbības noved pie cilvēku nāves. Bēgļi un migranti var doties prom, kur viņi vēlas, lai arī kur viņi atrastos,” norāda Turcijas prezidents.

Otrdien situāciju savām acīm ieradās apraudzīt Eiropas Komisijas, Eiropadomes un Parlamenta līderi. Briseles viesus uzņēma Grieķijas premjers, aicinot saukt lietas īstajos vārdos.

“Desmitiem tūkstoši cilvēku, kuri cenšas iekļūt Grieķijā, nav no Idlibas. Viņi droši dzīvo Turcijā ilgu laiku, daudzi tekoši runā turku valodā. Eiropa netiks šantažēta! Mēs palīdzēsim Turcijai risināt migrantu problēmu, bet ne ar šādiem noteikumiem,” saka Grieķijas premjerministrs Kriaks Micotakis.

Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena nāca klajā ar Atēnām sagatavoto palīdzības paketi divās pozīcijās – robežsargu un tehnikas nosūtīšanu, kā arī materiālo palīdzību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Grieķijas robežas ir arī ES robežas. Kā eiropiete, es esmu jūsu pusē. Gribu arī izteikt līdzjūtību migrantiem, kuri piemānīti ar viltus solījumiem. Mēs Grieķijai sniegsim materiālu palīdzību migrācijas kontrolēšanai un infrastruktūras izbūvei 700 miljonu eiro apmērā,” norādīja fon der Leiena.

Savienības robežapsardzības aģentūra “Frontex” arī sūtīs uz Grieķiju septiņus kuģus, divus helikopterus, lidmašīnu, speciālās automašīnas, kā arī vismaz 100 robežsargus.

Lasi vēlLatvija atbalsta papildu robežsargu nosūtīšanu palīgā Grieķijai, pie kuras robežas ar Turciju pulcējušies tūkstošiem migrantu

Otrdien pierobežā mierīgāk nekā nedēļas nogalē. Grieķijas robežsargi akcentē, ka iepriekš izdevies atvairīt teju 25 000 cilvēku, kuri tīko pārvarēt upes un žogus labākas dzīves meklējumos.

Migrantu pulkā tikai neliela daļa cilvēku no kara plosītās Sīrijas. Novēroti ļoti daudz afgāņu, daudzi arī no Āfrikas. Visiem mērķis lielākoties Vācija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs divreiz mēģinājām iekļūt Grieķijā, bet mūs sūtīja atpakaļ. Mums atņēma telefonus, naudu, kurpes un sūtīja atpakaļ,” saka Kazims, kurš vēlas doties uz Vāciju.

Savukārt Ahmeds, kurš vēlas nokļūt Eiropas Savienībā, pauž: “Mēs pat nedomājam par došanos atpakaļ uz Turciju. Mēs nokļūsim Grieķijā!”

Paralēli Eiropas līderu centieniem normalizēt situāciju pašā pierobežā uz Ankaru devies Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žozeps Borreljs – viņš mēģinās rast kopīgu valodu ar prezidentu Erdoanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm