Eiropas Kosmosa aģentūra atklāj 17 jaunos astronautus: to vidū 8 sievietes

Eiropas Kosmosa aģentūra atklājusi 17 jaunos astronautus, kuru vidū ir astoņas sievietes, trīs briti, tostarp pasaulē pirmais “parastronauts”.

23. novembrī 17:32

Tādi britiem zināmi vārdi kā Džons Makfals, Rozmarija Kūgana un Megana Kristiāna ir nosaukti 17 vīriešu un sieviešu klasē, kas izvēlētas no 22 523 pretendentiem. Viņi cerēs sekot pašreizējā britu astronauta Tima Pīka pēdās, kurš 2016. gadā Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) pavadīja sešus mēnešus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pasaulē pirmais “parastronauts”

41 gadu vecais Makfals sacīja, ka cer iedvesmot citus un parādīt, ka “kosmoss ir domāts ikvienam” pēc tam, kad tika nosaukts par pasaulē pirmo astronautu ar kustību traucējumiem. Trīs bērnu tēvam 19 gadu vecumā pēc motocikla avārijas nācās amputēt labo kāju. Viņš iemācījās skriet no jauna un kļuva par profesionālu vieglatlētu 2005. gadā, bet pēc tam 2008. gadā Pekinas paralimpiskajās spēlēs izcīnīja bronzas medaļu GB komandai 100 m distancē.

ESA paziņojums nenozīmē, ka Makfals dosies orbītā – viņš būs daļa no priekšizpētes programmas, lai noskaidrotu, kādas būtu prasības, lai tas būtu iespējams.

Taču Ziemeļīrijā dzimusī Kūgana ir viena no pieciem “karjeras” astronautiem, kuriem tiek garantēti lidojumi, ja viņi ierodas pēc apmācības. Viņa kļūst par Apvienotās Karalistes trešo astronautu pēc Pīka un Helēnas Šarmenas.

Viņas un francūzietes Sofijas Adeno kandidatūru atlase arī nozīmē, ka Samanta Kristoforeti vairs nav ESA vienīgā sieviete astronaute.

Vēl sešas sievietes, tostarp Kristiāna, tika izvēlētas par vienu no 11 astronautu rezervistēm, kuras turpinās savu parasto darbu un nekavējoties nesāks astronautu apmācību, lai gan viņas varētu misijā tikt izsauktas vēlāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Makfalam ir pieredze sporta un vingrojumu zinātnē, un viņš ir pabeidzis bakalaura grādu Svonsijas universitātē.

2016. gadā viņš kļuva par Karaliskās ķirurgu koledžas locekli un šobrīd ir traumu un ortopēdijas speciālistu reģistrators, kas strādā Anglijas dienvidos.

Stingru atlases prasību dēļ cilvēki ar fiziskiem traucējumiem iepriekš ir bijuši izslēgti no viena no ekskluzīvākajām un prasīgākajām darbavietām uz Zemes – un ne tikai.

Taču pēc priekšizpētes veikšanas ESA teica, ka potenciālie kandidāti varētu būt cilvēki, kuriem ir nepilnības apakšējās ekstremitātēs, neatkarīgi no tā, vai tās ir amputācijas vai iedzimti defekti.

Kūganai ir divi maģistra grādi Daremas Universitātē un doktora grāds astronomijā Saseksas Universitātē. Kopš bērnības viņa pavadīja vairākas nedēļas gadā prom no mājām uz militāro mācību kuģiem un sauszemes bāzēs kā jūras kadetu kadets no 2002. līdz 2009. gadam. Brīvajā laikā viņa aizraujas ar airēšanu, niršanu, pārgājieniem, riteņbraukšanu, smaiļošanu un jogu. Citu viņas interešu vidū ir klavierspēle, ēdiena gatavošana, galda spēles un laika pavadīšana ar ģimeni un draugiem.

Vēl pieci “karjeras” astronauti, kas izvēlēti tieši aktīvai apmācībai, bija Pablo Alvaress Fernandess no Spānijas, Rafaels Ljēžē no Beļģijas un Marko Zībers no Šveices.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

11 astronautu rezervistu vidū ir arī Nikola Vintere no Vācijas, Markuss Vands no Zviedrijas, Anteja Komelīni no Itālijas, Sāra Garsija Alonso no Spānijas un Andrea Patasa no Itālijas.

Klasi noslēdz Karmena Posniga no Austrijas, Arnauds Prosts no Francijas, Amēlija Šonenvalde no Vācijas, Alešs Svoboda no Čehijas un Sławošs Uznanski no Polijas.

Eiropas Kosmosa aģentūra  17 jaunus astronautu kandidātus ir izvēlējusies  no vairāk nekā 22 500 pretendentiem no visām tās dalībvalstīm. Šajā jaunajā 2022. gada ESA astronautu klasē ir pieci karjeras astronauti, 11 astronautu rezerves locekļi un viens astronauts ar invaliditāti.

ESA ģenerāldirektors Jozefs Ašbahers šodien Parīzē neilgi pēc ESA padomeS ministru līmenī noslēgšanās iepazīstināja ar 2022. gada ESA astronautu klases dalībniekiem, kas ir pirmie jauniesaucamie 13 gadu laikā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm