tv3.lv

Pie kāda amata Dombrovskis tiks Briselē?

Baumas par iespējamo amatu sadalījumu jaunajā Eiropas Komisijā (EK) neatbilst patiesībai, komentējot iespēju ieņemt enerģētikas savienības komisāra un Eiropas Komisijas (EK) viceprezidenta amatu, sacīja Eiropas Parlamenta deputāts Valdis Dombrovskis (V/ETP). Tiesa gan, aģentūras LETA rīcībā esot informācija, ka šis amats V. Dombrovskim tomēr tiks.

2014. gada 4. septembrī 11:44
Foto: LETA

Foto: LETA

Bijušais Latvijas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis:

Šīs baumas neatbilst patiesībai. Par konkrētu amatu piedāvājumu informācija būs nākamās nedēļas vidū. Piemēram, Beļģija tikai šorīt nominēja savu kandidātu.

Jau vēstīts – izskanējušās ziņas, ka Latvijas pretendentam uz Eiropas Savienības (ES) komisāra amatu Valdim Dombrovskim (V/ETP) varētu tikt piedāvāts jaunizveidotais enerģētikas savienības komisāra portfelis, kas vienlaikus ietver arī EK viceprezidenta amatu.

Kamēr jaunievēlētais Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers turpina iepazīšanos ar kandidātiem uz komisāru amatiem, atklātībā nonācis jauns dokuments par portfeļu sadali EK, kas datēts ar 2.septembri.

Kopumā jaunās EK sastāvā paredzēti seši viceprezidenti.

Portāls “EurActive” norāda, ka šis dokuments noteikti nesatur galīgo portfeļu dalījumu un ka nākamās EK sastāvs, domājams, atklātībai tiks nodots nākamnedēļ.

Dokumentā sīki izklāstīta portfeļu sadale, kas ir pilna pārsteigumu, norāda “EurActive”.

Saskaņā ar to no EK sastāva pazudīs iekšējā tirgus komisāra portfelis, kuru pašreiz ieņem bijušais Francijas lauksaimniecības un zivsaimniecības ministrs Mišels Barnjē.

Turpmāk vairs nebūs arī īpaša komisāra, kas atbild par EK digitālo dienaskārtību. Pašreiz šo posteni ieņem Nīderlandes politiķe Nelija Krūsa. Tā vietā tiks izveidots viceprezidenta amats kultūras un interneta jautājumiem, ko varētu ieņemt līdzšinējā Slovēnijas premjerministre Alenka Bratušeka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saskaņā ar dokumentu likvidēts tiks arī paplašināšanās komisāra portfelis.

Kā jauni posteņi tiks radīts viceprezidenta amats savienības “labākai regulēšanai”, ko ES līderi jau nolēmuši piešķirt Nīderlandes ārlietu ministram Fransam Timermansam, un jau minētais enerģētikas savienības komisāra postenis, kas varētu tikt piedāvāts Dombrovskim.

Līdz šim nebijis amats EK būs arī viceprezidents, kas atbildēs par tādām jomām kā izaugsme, ekonomiskā un monetārā savienība, tā dēvētais Eiropas semestris un dialogs. Šis postenis varētu tikt Igaunijas ekspremjeram Andrusam Ansipam.

Savukārt viceprezidenta amats jautājumos par budžeta un finanšu kontroli varētu tikt piešķirts bijušajai Polijas reģionālās attīstības ministrei Elžbetai Beņkovskai.

Bet Itālijas ārlietu ministre Federika Mogerīni, kā jau nolemts pagājušās nedēļas nogales samitā, kļūs par jauno ES augstāko pārstāvi ārlietās un drošības jautājumos, nomainot amatā Ketrinu Eštoni.

Izvērtējot šāda sadalījuma politisko balansu, “EurActive” secinājis, ka liberāļi (ALDE) nav nepietiekami pārstāvēti, kā sākotnēji tika domāts. Gluži pretēji, tiem tikuši pieci portfeļi, tostarp divas viceprezidentu vietas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja jaunais EK sastāvs būs tāds, kā norādīts dokumentā, to varēs uzskatīt par politiski diezgan labi sabalansētu, norāda portāls.

Centriski labējā Eiropas Tautas partija (EPP) tādā gadījumā būtu tikusi pie 12 portfeļiem, tostarp divām viceprezidenta vietām, bet sociālisti (S&D) – pie astoņiem portfeļiem, tostarp arī divām viceprezidenta vietām.

Enerģijas un klimata izmaiņu portfelis saskaņā ar dokumentu varētu tikt piešķirts britu politiķim Džonatanam Hilam, bet konkurences komisāra portfelis – franču politiķim Pjēram Moskovisī.

Savukārt ekonomikas lietu komisāra amatu varētu saglabāt Jirki Katainens.

Spriežot pēc dokumenta, grūti saprast, kas notiks ar ES komisāra amatu nodokļu, muitas, revīzijas un krāpšanas apkarošanas jautājumos, ko pašreiz ieņem Aļģirds Šemeta, norāda “EurActive”.

Izskatās, ka tā vietā tiks radīti trīs posteņi – viceprezidents budžeta un finanšu kontroles jautājumos, atsevišķs muitas komisārs un komisārs tieslietu un krāpšanas apkarošanas jautājumos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Prasmju, jaunatnes un multilingvisma komisāra” amats varētu tikt Beļģijas pārstāvim, bet konkrēta politiķa vārds dokumentā nav minēts.

Humāno lietu komisāra vieta savukārt varētu tikt Rumānijas politiķei, bet lauksaimniecības komisāra portfelis – bijušajam Īrijas vides ministram Filam Hoganam.

Līdzšinējā ES humānās palīdzības komisāre Kristalīna Georgijeva varētu kļūt par jauno komisāri nodokļu un krāpšanas apkarošanas jautājumos.

Savukārt līdzšinējais bloka enerģētikas komisārs Ginters Etingers varētu tikt pie tirdzniecības komisāra portfeļa, bet patērētāju politikas komisārs Nevens Mimica – pie reģionālās politikas komisāra vietas.

Tikmēr komisārs Johanness Hāns, kas līdzšinējā EK sastāvā bija atbildīgs par ES reģionālo politiku un pilsētpolitiku, varētu tikt pie reģionālo attiecību komisāra amata, bet līdzšinējais EK viceprezidents starpinstitūciju attiecību un administrācijas jautājumos Marošs Šefčovičs varētu kļūt par nākamo attīstības komisāru.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Spānijas kandidāts Migels Ariass Kanjeti varētu kļūt par jauno izpētes un inovāciju komisāru, bet Čehijas kandidāte Vera Jourova – par transporta komisāri.

Atlikušie komisāra amati varētu tikt sadalīti šādi – muitas komisāra portfelis – Ungārijas kandidātam Tiboram Navarčičam; nodarbinātības un sociālo lietu portfelis – spāņu politiķim Karlosam Moedasam; interneta un kultūras komisāra portfeli saņemtu Kipras politiķis Krists Stiljanids.

Savukārt pašreizējam Grieķijas aizsardzības ministram Dimitri Avramopulu varētu tikt migrācijas, pamattiesību un iekšlietu komisāra portfelis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm