Darbu sāk LIAA pārstāvniecība Austrālijā; valsti vērtē kā tālu tirgu ar lielu potenciālu

Darbu sākusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) ekonomiskā pārstāvniecība Austrālijā, Melburnā, pavēstīja LIAA pārstāvji.

22. martā 10:55

“Ģeogrāfiskais attālums nav šķērslis, ja spējam nodrošināt augstas kvalitātes, konkurētspējīgus un mūsdienu prasībām atbilstošus risinājumus. Latvijā šobrīd strauji attīstās tādas ekonomikas nozares kā elektronika, biomedicīna, digitālie risinājumi. Tās ir nozares, kurām ir augsts pieprasījums pasaules tirgos, tādēļ tuvāko gadu laikā varam sagaidīt daudz jaunu veiksmes stāstu arī līdz šim Latvijas uzņēmēju maz apgūtajā tirgū – Austrālijā,” stāsta LIAA ekonomiskās pārstāvniecības vadītāja Austrālijā Sabīne Kazaka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lēmums par ekonomiskās pārstāvniecības izveidi Austrālijā sekoja kā loģisks turpinājums Latvijas vēstniecības atklāšanai Kanberā 2022. gada augustā. “Šobrīd finiša taisnē ir sarunas starp ES un Austrāliju par brīvās tirdzniecības līguma noslēgšanu, kas būtiski samazinās tarifus dažādu preču eksportam uz Austrāliju. Kā papildus stimuls ekonomiskās sadarbības stiprināšanai ar Austrāliju ir aktīvā un plašā Latvijas diaspora šajā valstī,” tā LIAA direktors Kaspars Rožkalns, uzsverot, ka tālo tirgu apgūšana ir viens no lielākajiem Latvijas ekonomikas izaicinājumiem, jo tas būtiski paplašinās uzņēmēju manevra iespējas dažādu ekonomisko krīžu laikā.

LIAA ekonomiskā pārstāvniecība Austrālijā, Melburnā darbu uzsāka februāra beigās un jau šobrīd ir sniegtas konsultācijas vairākiem desmitiem Latvijas uzņēmumu.

“Austrālijā visi ir pieraduši pie ilgām un dārgām piegādēm, tādēļ attālums starp Latviju un Austrāliju nav būtisks šķērslis ekonomisko attiecību veidošanai, īpaši šobrīd, kad konteineru piegādes cenas pēc pēdējo gadu piedzīvotajiem rekordiem, lēnām tuvojas pirms pandēmijas līmenim,” saka Kazaka, piebilstot, ka Austrālija ir valsts, kas novērtē inovācijas un ir gatavi ieguldīt kvalitatīvos risinājumos.

“Nereti uzņēmumus biedē apjomīgās sertifikāciju un dokumentāciju prasības, kas kopā ar loģistikas jautājumiem, var aizņemt daudz laika un resursus, taču galvenais ir atcerēties – visi noteikumi ir skaidri un izpildāmi. Viss atkarīgs no tā, cik gatavs uzņēmums ir jaunam eksporta tirgum un kāda ir bijusi iepriekšējā eksporta pieredze Eiropā.  Nešaubos, ka ar brīvās tirdzniecības nolīguma noslēgšanu un pārstāvniecības atvēršanu varam būtiski stiprināt Latvijas un Austrālijas divpusējās ekonomiskās attiecības,” uzsver Kazaka.

Latvijas eksportētāko preču grupu augšgalā ierindojas dažādi agrobiznesa un bioekonomikas risinājumi, tajā skaitā kokmateriāli un minerālie produkti, tomēr par sadarbību ar Austrāliju būtu vērts aizdomāties tieši augstas pievienotās vērtības produktu un pakalpojumu segmentā. Pieprasījums ir medicīnas jomā, sākot no farmācijas un beidzot ar augstākā līmeņa medicīnas tehnoloģijām. Austrālijā daudz tiek investēts enerģētikā, kosmosa nozares attīstībā, kā arī mašīnbūvē un elektronikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā daudzās pasaules valstīs, arī Austrālijā digitalizācijai un finanšu tehnoloģijām pēdējos gados tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, turklāt iespējas dažādiem digitālajiem pakalpojumiem ir plašas, īpaši elektroniskās identitātes apstiprināšanai, elektroniskajiem parakstiem, kā arī maksāšanas sistēmām. Visos šajos sektoros strādājošiem uzņēmumiem gan jāņem vērā, ka interneta pārklājums Austrālijā ir mainīgs un ir daudz neapgūtas teritorijas, kurās ir ierobežots datu pārklājums un pārraides ātrums.

“No investīciju piesaistes perspektīvas Latvija Austrālijai ir interesanta gan pētniecības un attīstības jomā, kurā varam piedāvāt augsti kvalificētus speciālistus un inovatīvu testēšanas aprīkojumu, gan arī būt kā lielisks sākuma punkts produktu ražošanai un tālākai realizācijai Eiropas tirgū,” uzsver Sabīne Kazaka.

2022. gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Austrāliju bija 81,7 miljoni eiro, kas ierindoja Austrāliju 50. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz Austrāliju bija 52,5 miljoni eiro, kas veido 0,2% no Latvijas kopējā eksporta, savukārt preču un pakalpojumu imports – 29,2 miljoni eiro, kas veido 0,1% no Latvijas importa. Salīdzinājumā ar 2021. gadu eksports ir pieaudzis par 31%, bet imports ir palielinājies par 11%. 2022. gadā Austrālija bija Latvijas 47. nozīmīgākais eksporta un 47. nozīmīgākais importa partneris.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm