Saturs turpinās pēc reklāmas

Covid‑19 krīze: joprojām daudz neskaidrību par omikrona paveida ietekmi

Epidemiologu kā arī politiķu viens no aktuālākiem darba kārtības jautājumiem ir jaunais koronavīrusa omikrona paveids. Par to joprojām daudz neskaidrību. Novērojumi liecina, ka tas ir lipīgāks, ir bažas par vakcīnu efektivitāti. Dienvidāfrika – valsts, kurā paveids pirmoreiz noteikts, tagad pauž nožēlu par ieviestajiem ceļošanas ierobežojumiem.

2021. gada 29. novembrī 15:57

Pirmais zināmais jaunā varianta gadījums tika identificēts paraugā, kas bija iegūts 9. novembrī Dienvidāfrikā. Pasaules Veselības organizācija (PVO) informāciju par šo vīrusa paveidu publiskoja 24. novembrī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Virkne pasaules valstu saistībā ar jauno omikrona variantu piesardzības nolūkos noteikušas ceļošanas aizliegumus no vairākām kontinenta valstīm.

Ar to nemierā ir Dienvidāfrika. Šīs valsts prezidents Sirils Ramafosa uzsver, ka vienīgais rezultāts ceļošanas ierobežojumiem būs trieciens pa skarto Āfrikas valstu ekonomikām: ”Mēs aicinām valstis, kas ieviesušās ceļošanas ierobežojumus attiecībā uz mūsu valsti un citām Āfrikas dienvidu valstīm, nekavējoties mainīt lēmumus un atcelt tos, pirms tie nav nodarījuši lielāku ļaunumu mūsu ekonomikām un cilvēkiem. Šādiem lēmumiem nav zinātniska pamatojuma.”

Viens no reģioniem, kurš ieviesis ieceļošanas aizliegumu, ir Eiropas Savienība. Vienlaikus Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon den Leiena izteica pateicību Dienvidāfrikai par nesavtīgo rīcību: “Globālā sabiedrība saskaras ar jauna, ļoti transmisīva Covid-19 omikrona varianta draudiem. Un es vēlos skaidri pateikt, ka esmu personīgi pateicīga prezidentam Ramafosam par to. Dienvidāfrikas analītiskais darbs un caurspīdīgums, kā arī tā rezultātu apmaiņa bija neaizstājams ātrai, globāla reakcijai. Tas, bez šaubām, izglāba daudzas dzīvības, un tas ir paraugs tam, kā starptautiskajai sadarbībai vajadzētu darboties, saskaroties ar pārrobežu veselības apdraudējumiem.”

Ceļošanas liegumu, lai arī tas de facto noticis, neatbalsta PVO. Tā aicina vairāk koncentrēties slimības kontrolei un vakcinācijas veicināšanai. Lai arī pastāv bažas par vakcīnu efektivitāti tieši pret omikronu, cita ceļa nav.

“Mēs vēl nezinām, vai omikrona paveids ir saistīts smagāku slimības gaitu, lielāku atkārtotas inficēšanās risku vai noturību pret vakcīnām. Zinātnieki  visā pasaulē  strādā, lai atbildētu uz šiem jautājumiem. Taču pats omikrona parādīšanās fakts ir atgādinājums, ka Covid-19 nav uzvarēts,” norāda PVO organizācijas ģenerāldirektors Tedross Adanoms Gebrejesuss.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Un tās nav labas ziņas ekonomikai. Piemēram, tūrisma nozares zaudējumi visā pasaulē šogad varētu sasniegt divus triljonus dolāru.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas