tv3.lv

Ciešot zaudējumu neatkarības referendumā, no amata atkāpjas Skotijas premjers

Skotijas premjerministrs Alekss Salmonds paziņojis par atkāpšanos no amata pēc tam, kad referendumā tika noraidīta viņa aizstāvētā ideja par Skotijas neatkarību.  Viņš arī atkāpsies no Skotijas Nacionālās partijas līdera amata  pēc zaudējuma vakar notikušajā balsojumā, kurā tika saglabāta Skotijas palikšana Apvienotās Karalistes sastāvā.

2014. gada 19. septembrī 20:36

Referenduma rezultāti tika uzmanīgi vēroti arī citviet Eiropā, liekot Lielbritānijas sabiedrotajiem atviegloti uzelpot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Skotijas neatkarības referenduma rezultāti šodien ir galvenā ziņa Lielbritānijas mēdijos. Vēsturiskais referendums varēja likt pārzīmēt Lielbritānijas robežas, izraisīt finanšu krīzi un iedragāt Londonas reputāciju starptautiskajā arēnā. Tomēr vairākums Skotijas iedzīvotāju nobalsoja pret neatkarību.

Balsojums par 307 gadus ilgušās savienības turpināšanu ir pamatīgs atvieglojums miljoniem britu, tai skaitā premjeram Deividam Kameronam, kurš varēja zaudēt amatu.

Arī Lielbritānijas sabiedrotie bija šokā par vēl nedēļas sākumā reālajām izredzēm, ka skoti tiešam varētu nobalsot par neatkarību. Tomēr neatkarības pretinieki ieguva 55 % balsu, liekot pretējai nometnei atzīt sakāvi un atgādināt par Londonas solījumiem piešķirt Skotijai lielāku autonomiju.

Tomēr daži neatkarības atbalstītāji pauda nožēlu, ka Skotijas iedzīvotāji ir palaiduši garām iespēju pašiem kļūt par noteicējiem savā zemē.

Skotijas referenduma rezultāti ar lielu uzmanību tika vēroti arī Katalonijā, kas vēlas atšķelties no Spānijas. Katalonijas prezidents paziņojis, ka tas stiprinājis viņa vēlmi rīkot referendumu par neatkarību, neskatoties uz skotu “nē” neatkarībai un Madrides pretestību viņa plāniem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu norādījis, ka skotu lēmums noraidīt neatkarību palīdzēs veidot “vienotu, atvērtu un stiprāku” Eiropas Savienību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm