Kādreizējais NATO ģenerālis Pavels kļūst par jauno Čehijas prezidentu

Čehijā noslēgušās prezidenta vēlēšanas, un tajās sakāvi cieta bijušais premjerministrs Andrejs Babišs. Tas nozīmē, ka prokremlisko Prāgas pils saimnieku Milošu Zemanu amatā nomainīs skaidru rietumniecisku kursu ieturošais Petrs Pavels, kurš guva 57% vēlētāju atbalstu.

Bez pārsteigumiem. Pirms Čehijas prezidenta vēlēšanas otrās kārtas sabiedriskās domas aptaujas jau prognozēja, ka atvaļinātajam ģenerālim Petram Pavelam izdosies sakaut bijušo premjerministru Andreju Babišu, kura atbalstīja prokremliskais pašreizējais Prāgas pils saimnieks Milošs Zemans.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Neatkarīgo kandidātu Pavelu atbalstīja valdošā koalīcija, bet Babišs pats ir lielākās opozīcijas partijas vadītājs. Viņš atzinis sakāvi.

Andrejs Babišs
Čehijas bijušais premjerministrs

“Es vēlu viņam būt visu Čehijas pilsoņu prezidentam, sajust viņu problēmas un cīnīties par Čehijas interesēm.”

Kampaņa lielā mērā aizvadīta kara zīmē. Vēlēšanu uzvarētājs Pavels demonstrēja nepārprotamu rietumniecisku nostāju un atbalstu Ukrainai, savukārt Babišs savu konkurentu raksturoja kā draudu mieram Čehijā un pat izteicās, ka nesūtītu karavīrus palīgā NATO sabiedrotajām Baltijas valstīm, ja arī tām uzbruktu Krievija.

Lai gan Čehijas prezidentam pamatā uzticētas tikai ceremoniālas funkcijas, šīs vēlēšanas uzskatāmas par čehu sabiedrības atbalsta apliecinājumu prorietumnieciskajam valsts kursam.

Vēlētāju aktivitāte bija neierasti augsta un sasniedza 70%.

Prezidents skaitās arī armijas virspavēlnieks.

Vairāku valstu līderi jau arī apsveikuši Čehijas jaunievēlēto prezidentu Petru Pavelu, tai skaitā arī Latvijas prezidents Egils Levits.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pavels kļūs par ceturto Čehijas prezidentu kopš 1993.gadā valsts kļuva neatkarīga, miermīlīgā ceļā sadaloties Čehoslovākijai.

61 gadu vecais Pavels ir profesionāls karavīrs, kas savulaik ieņēmis Čehijas armijas ģenerālštāba priekšnieka amatu, bet pēc tam bijis NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs.

Pavels, neatkarīgais kandidāts, kuram atbalstu paudusi valdošā centriski labējā koalīcija, demonstrējis nepārprotamu prorietumniecisku nostāju un atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju.

Viņš solījis atbalstu Ukrainai un tās centieniem pievienoties Eiropas Savienībai. Tāpat viņš ir izteicis atbalstu viendzimuma pāru laulībām un tiesībām adoptēt bērnu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par varonību serbu-horvātu karā, palīdzot kara zonā atbrīvot Francijas karavīrus, apbalvojumu saņēmušas Pavels pagājušā gadsimta 80.gados ir bijis Komunistiskās partijas biedrs, tomēr tagad sola būt neatkarīgs prezidents, kuru neietekmē partiju politika.

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā, kas notika 13. un 14.janvārī, Pavels saņēma 35,34% balsu, bet par Babišu balsoja 35,04% vēlētāju. Pēc pirmās kārtas Babišs paziņoja, ka viņam un ģimenei ir izteikti nāves draudi, kā arī tika izplatīta viltus ziņa, ka Pavels ir miris.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm