Čehijā noslēgusies balsošana prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā

Čehijā sestdien beigusies balsošana prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, kurā tiek prognozēta atvaļinātā ģenerāļa Petra Pavela uzvara pār bijušo premjerministru Andreju Babišu.

28. janvārī 16:10

Analītiķi prognozē, ka balsošanā, kas sākās piektdien, vēlētāju aktivitāte būs bijusi augsta.

Sabiedriskās domas aptaujās Pavelam tiek prognozēta uzvara ar 58-59% atbalstu. Aptaujās pirms vēlēšanu otrās kārtas Babišam atbalstu pauda 41-42% respondentu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kampaņā pirms vēlēšanu otrās kārtas par galveno jautājumu kļuva Krievijas uzsāktais karš pret Ukrainu, Babišam cenšoties vēlētājiem iegalvot, ka viņa sāncensis varētu tajā ieraut arī Čehiju.

Otrās kārtas uzvarētājs nomainīs prezidenta amatā Milošu Zemanu, kas līdz Krievijas atkārtotajam iebrukumam Ukrainā centās veidot ciešākas attiecības ar Maskavu un Pekinu.

Lai gan Čehijas prezidentam pamatā uzticētas vien ceremoniālas funkcijas, viņa pilnvarās ir nominēt valdības locekļus, kā arī iecelt nacionālās bankas prezidentu un konstitucionālās tiesas tiesnešus. Prezidents skaitās arī armijas virspavēlnieks.

Čehijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā, kas notika 13. un 14.janvārī, Pavels saņēma 35,34% balsu, bet par Babišu balsoja 35,04% vēlētāju.

68 gadus vecais agrorūpnieciskā kompleksa īpašnieks un mediju magnāts Babišs saskaņā ar žurnāla “Forbes” datiem ir piektā bagātākā persona Čehijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Laikā no 2017. līdz 2021.gadam viņš ieņēma premjerministra amatu, lai gan ANO līderim pastāvīgi nācās atvairīt apsūdzības par atrašanos interešu konflikta situācijā.

Savukārt 61 gadu vecais Pavels ir profesionāls karavīrs, kas savulaik ieņēmis Čehijas armijas ģenerālštāba priekšnieka amatu, bet pēc tam bijis NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs.

Pavels, neatkarīgais kandidāts, kuram atbalstu paudusi valdošā centriski labējā koalīcija, demonstrējis nepārprotamu prorietumniecisku nostāju un atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju.

Tikmēr Babišs cenšas vēlētājiem iegalvot, ka Pavels ir drauds mieram, bet sevi pasniegt kā kandidātu, kas čehus pasargās no kara. Viņa kampaņas plakāti vēta: “Es neieraušu Čehiju karā” un “Esmu diplomāts, nevis karavīrs”.

Babišam, kurš vada lielāko apozīcijas partiju, atbalstu izteicis līdzšinējais prezidents Zemans. Viņu atbalsta arī komunisti, kas joprojām ietur prokrievisku kursu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm