tv3.lv

Briseles iedzīvotāja: Ja izkāp no metro un tas aiz tevis sabrūk, vai labāk nedzīvot Latvijas mežos?

Šoks, neziņa un bailes. Šodien Eiropu satricināja jauns teroraktu vilnis, un šoreiz tas trāpīja Briselei. Par spīti pastiprinātajiem drošības pasākumiem un patruļām Beļģijas galvaspilsētas ielās, teroristiem izdevies īstenot uzbrukumus lielākajai Briseles lidostai un centrālajai metro stacijai. Oficiāli apstiprināts, ka bojā gājis vismaz 31 cilvēks, taču dažādi avoti liecina pat par vēl lielāku upuru skaitu.

2016. gada 22. martā 21:22

Līdzīgi kā novembrī Parīzē, arī Briselē šodien vairāki terorakti bija izplānoti vienlaikus un tā, lai tie skartu pēc iespējas vairāk cilvēku. Briseles gadījumā tas bija darba dienas rīts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Īsi pirms plkst. 8.00 pēc vietējā laika divi sprādzieni nogranda Briseles lielākajā lidostā, reģistrācijas zonā. Cilvēki šokā un gruvešos pieplaka zemei, cits citu apskaujot un nezinot, vai gaidāmi vēl citi sprādzieni. Lidosta acumirklī tika slēgta, cilvēki evakuēti, lidojumi atcelti, bet tie, kuri vēl bija tikai ceļā uz Briseli, novirzīti citur. Tomēr ar to uzbrukumi vēl nebeidzās. Aptuveni stundu vēlāk sprādziens nogranda centrālajā Malbekas metro stacijā.

Upuru skaits dienas laikā pieauga, un dažādos avotos tas joprojām atšķiras. Oficiāli apstiprināts 31 bojāgājušais un vairāk nekā 200 ievainoto. Jau pēcpusdienā atbildību par notikušo uzņēmās teroristiskā organizācija Islāma valsts (ISIS) jeb Daesh. Viņiem slaktiņus izdevies sarīkot zem beļģu drošības iestāžu deguna.

Šarls Mišels, Beļģijas premjerministrs:
Dāmas un kungi, ir noticis tas, no kā baidījāmies – mūsu valsti un iedzīvotājus ir skāruši akli, vardarbīgi un gļēvi uzbrukumi.

Foto

Beļģijas galvaspilsētā šodien iestājās haoss. Cilvēki centās cits citu sazvanīt, lai noskaidrotu, vai tuvinieki ir drošībā. Mobilo sakaru tīkli tika pārslogoti, sabiedriskā transporta satiksme apturēta. Par universālu veidu, kā paziņot, ka esi sveiks un vesels, kļuva Facebook ieviestā opcija ”Mark safe”. TV3 izdevās sazināties ar Briselē dzīvojošu latvieti, kura tur aizvadījusi jau sešus gadus un vada ģimenes viesu namu vien 10 minūšu gājiena attālumā no uzsprāgušās metro stacijas. Sprādzienu brīdī viņa viesiem pasniedza brokastis, vīrs atradās darbā, meita – skolā, un viņa pat nenojauta par pilsētā valdošo haosu.

Ilze Spigule-Buijtenvega, Briselē dzīvojoša latviešu uzņēmēja:
Katru rītu deviņos tajā metro pieturā kāpj ārā visi latvieši, kurus šeit pazīstu. Tad arī sāku sekot Facebook, vai visiem viss kārtībā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ilze atceras, ka Brisele bailes no terora draudiem piedzīvoja jau novembrī, kad pilsētā pēc Parīzes slaktiņiem tika ieviesta pastiprināta drošība. Pirmā reakcija bija – doties uz skolu pakaļ meitai. Latviete atzīst, ka jūtas vīlusies drošības iestādēs, kas sabiedrību atkal pakļāvušas šādām bailēm. ”Man diemžēl ir nelaba sajūta, ka mūsdienu pasaule nonākusi tik tālu, ka var tādas lietas var atkārtoties jebkur,” savās izjūtās dalās Ilze. ”Nav jau tā, ka Brisele to negaidīja, bet, kas šokē, ir, ka ar visu lielo apsardzi tas tik un tā ir izdevies!” Vai prātā iešaujas doma par atgriešanos Latvijā? Ilze neliekuļo – tāda doma ir bijusi.

Ilze Spigule-Buijtenvega, Briselē dzīvojoša latviešu uzņēmēja:
Ja izkāp no metro un tas aiz tevis sabrūk, rodas jautājums, vai labāk nedzīvot Latvijas mežos?

Vienlaikus Briselē dzīvojošie gan saprot, ka bailes un haoss ir tieši tas, ko teroristi ar līdzīgiem uzbrukumiem cenšas panākt. Taču Ilze stāsta, ka cilvēcība tomēr ņēmusi virsroku. Tā kā sabiedriskā transporta satiksme ir slēgta, taksometri strādā bez maksas un cilvēki sociālajos tīklos piedāvā brīvas vietas savās privātajās automašīnās. Cilvēki ir arī gatavi pastiprināti ziedot asinis.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm