Brisele iesaka iesaldēt ES līdzekļu piešķiršanu Ungārijai

Eiropas Komisija (EK) trešdien, 30. novembrī, ierosinājusi Ungārijai paredzētos 7,5 miljardus eiro no Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļiem saglabāt iesaldētus līdz brīdim, kad Budapešta būs īstenojusi papildu nozīmīgas reformas likuma varas uzlabošanai un korupcijas apkarošanai.

2022. gada 30. novembrī 15:30

Budapeštai līdz 19. novembrim bija jāpieņem 17 reformas, par kurām vasarā tika panākta vienošanās ar ES izpildvaru, lai izvairītos no līdzekļu iesaldēšanas, ar ko Brisele draudēja kā daļu no tās tiesiskuma mehānisma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Lai gan ir uzsāktas vai tiek īstenotas vairākas reformas, Ungārija nespēja adekvāti īstenot nepieciešamos 17 korektīvo pasākumu galvenos aspektus, ko tā bija apņēmusies,” paudusi Eiropas Komisija (EK).

“Tā rezultātā EK ir nolēmusi saglabāt savu sākotnējo 18. septembra priekšlikumu apturēt 65% no saistībām trim Kohēzijas politikas darbības programmām 7,5 miljardu eiro apmērā,” teikts paziņojumā.

EK Budžeta komisārs Johanness Hāns apgalvoja, ka jaunais tiesiskuma nosacījumu mehānisms ir “pareizais instruments, ko piemērot”, jo pretēji attiecīgās reformas “citādi nekad nebūtu notikušas”.

Tikmēr EK ir apstiprinājusi Ungārijas 5,8 miljardu eiro vērto atveseļošanas plānu pēc Covid-19 – šis solis ir jāveic līdz gada beigām, jo ​​Ungārija ir vienīgā dalībvalsts, kuras plāns vēl nav apstiprināts. Taču Brisele papildus pieprasījusi Budapeštai sasniegt 27 tā sauktos “superapgrieziena punktus”, lai EK nodrošinātu tai nepieciešamos līdzekļus.

27 reformas ietver 17 koriģējošus pasākumus, par kuriem jau ir panākta vienošanās kā par daļu no tiesiskuma nosacījumu regulējuma, kā arī reformas tiesu neatkarības stiprināšanai un jauni noteikumi attiecībā uz ES līdzekļu revīziju un ziņošanu par to izlietojumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eiropas Komisijas (EK) izpildviceprezidents Valdis Dombrovskis (JV) uzsvēra, ka “pirms Ungārija var iesniegt maksājuma pieprasījumu, tai ir pilnībā jāsasniedz visi būtiskie atskaites punkti. Īsāk sakot, nekādi līdzekļi neieplūdīs, kamēr netiks pienācīgi īstenoti būtiskie atskaites punkti,” viņš piebilda.

ES valstīm būs jābalso par to, vai tās var apstiprināt divus EK ieteikumus ar kvalificētu balsu vairākumu, kas nepieciešams, lai abi balsojumi tiktu pieņemti. Balsojumi varētu notikt agrākais 6. decembrī, kad ekonomikas ministri pulcēsies “Ecofin” sanāksmē Briselē, kurā Budapešta bloķēja globālā uzņēmumu ienākuma nodokļa pieņemšanu.

Budžeta komisārs Johanness Hāns paskaidroja, ka gadījumā, ja Eiropas Padome izlems iesaldēt 7,5 miljardus eiro Kohēzijas fondu līdzekļus, tā, protams, uzraudzīs, lai šo pasākumu atceltu pēc iespējas ātrāk, taču vienīgi pēc tam, kad Ungārija būs atrisinājusi problēmas

Ungārijas valdība pagājušajā nedēļā paziņoja, ka tā sniegs Ukrainai palīdzību 187 miljonu eiro apmērā, kas ir daļa no kopējā ES aizdevuma, kas Ungārijai būs jāmaksā saskaņā ar EK plānu.

Somijas EP deputāts Petri Sarvamā (EPP), kas ir Eiropas Parlamenta Budžeta kontroles komitejas loceklis, atzinīgi novērtējis EK lēmumu iesaldēt Ungārijai paredzētos līdzekļus kā “vēsturisku tiesiskuma brīdi”. “Ungārijas valdībai bija daudz laika, lai īstenotu pieprasītos pasākumus, taču tā nedarīja pietiekami daudz,” viņš bildis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Priecājos, ka EK nonāca pie tāda paša secinājuma kā mēs, EP. Tagad tas ir jāapstiprina ES dalībvalstīm. Ja ES pilsoņu naudu nevar aizsargāt pret pārkāpumiem, tad to nedrīkst izmaksāt,” teikts viņa paziņojumā.

Pagājušajā nedēļā EP deputāti ar 416 balsīm par un 124 pret atbalstīja rezolūciju, kas prasa iesaldēt ES fondu līdzekļus Ungārijai tiesiskuma pārkāpumu dēļ.

“5G Techritory 2022” ir 5G ekosistēmas forums, kas šogad notiek piekto gadu. To organizē VAS “Elektroniskie sakari” sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Starptautisko telekomunikāciju apvienību (ITU).

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm