Saturs turpinās pēc reklāmas

“Brexit” haoss: latvieši kūtri reģistrējas jaunajam statusam

Lielbritānijā dzīvojošie latvieši kūtri reģistrējas jaunajam pastāvīgās uzturēšanās statusam, lai Apvienotajā Karalistē drīkstētu palikt dzīvot arī pēc tam, kad valsts būs izstājusies no Eiropas Savienības (ES).

2019. gada 10. augustā 20:27

Ārlietu ministrijas (ĀM) apkopotā informācija liecina, ka reģistrējušies ir nepilni 26 000 jeb – tikai aptuveni katrs piektais britu salās dzīvojošais latvietis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Kopš britu premjera Borisa Džonsona nākšanas pie varas, arvien ticamāks ir scenārijs, ka līdz 31. oktobrim Apvienotā Karaliste no Eiropas Savienības šķiries bez izstāšanās līguma.

Tiem, kuri pēc “Brexit” vēlēsies likumīgi un bez bailēm par izraidīšanu turpināt dzīvot Lielbritānijā, ir jāreģistrējas jauna pastāvīgā statusa iegūšanai. Un, lai gan bezvienošanās “Brexit” gadījumā to ļauts izdarīt līdz pat nākamā gada beigām, ĀM aicina nevilcināties. Šobrīd reģistrējušies ir aptuveni tikai 20% Lielbritānijā dzīvojošo latviešu.

“Mēs jau ilgstoši aicinām Latvijas valstspiederīgos Lielbritānijā reģistrēties šim statusam. Šobrīd pēc datiem ir nepilni 26 000 Latvijas pilsoņu reģistrējušies Lielbritānijā, lai varētu tur uzturēties arī pēc Lielbritānijas izstāšanās. Un kopumā vairāk nekā 117 000 dzīvo un uzturas šobrīd Lielbritānijā. Šis ir jautājums, kam ir liela nozīme piešķirta. Gan mēs, gan mūsu vēstniece Lielbritānijā, arī mūsu ministrs, ir vērsies pie mūsu valstspiederīgajiem, aicinot šos jautājumus sakārtot un nepaļauties, ka ticība brīnumam var atrisināt cilvēku tiesisko statusu no 1. novembra,” skaidro ĀM preses sekretārs Jānis Beķeris.

ES pametot bez “Brexit” līguma, ar izmaiņām jārēķinās arī ceļotājiem, jo tiks ieviesta muitas kontrole. Ja Lielbritānijā tiks iegādātas preces, kas pārsniedz noteiktu vērtību, būs jāmaksā nodokļi.

Piemēram, ceļojot ar lidmašīnu, ja preču vērtība pārsniedz 430 eiro, Rīgas lidostā būs jādodas pa tā saukto “sarkano koridoru”, preces jādeklarē un jāsamaksā muitas nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis.

Savai lietošanai būs ļauts ievest ierobežotu daudzumu tabakas izstrādājumu, alkohola un tikai noteikta veida pārtiku. Piena un gaļas produktus būs aizliegts ievest.

Pārsniedzot noteiktu vērtību, nodokļi būs jāmaksā arī pa pastu saņemtajiem sūtījumiem – gan par dāvanām no radiem, gan internetā nopirktām precēm.

Savukārt uzņēmējiem, kuri līdz šim baudīja brīvas preču kustības priekšrocības un kuriem nav pieredzes, tirgojoties ar valstīm ārpus ES, nāksies saskarties ar jaunām, neierastām prasībām, kuru pildīšanai, vai nu pašiem jāapgūst daudz jaunu zināšanu muitas likumos, vai arī jāalgo muitošanas speciālistus.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) jau sazinājies ar uzņēmumiem, kuriem izmaiņas varētu būt aktuālas.

“Mēs esam apzinājuši šos uzņēmumus, kam ir darījumi šobrīd ar Apvienoto Karalisti un izsūtījuši attiecīgo informāciju, kas ir VID mājas lapā,” norāda VID Muitas pārvaldes eksperte Ināra Dreimane.

Bezvienošanās “Brexit” dēļ VID prognozē pārslodzi muitas zonās, tāpēc par vairākiem desmitiem dienestam būtu jāpalielina muitnieku skaitu. “Jā, šobrīd tas ir aktuāli mums. Jā, tiešām, šī noslodze būs noteikti lielāka.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Tikmēr ĀM ceļotājiem atgādina, ja nebūs izstāšanās līguma, Apvienotajā Karalistē nedarbosies Eiropas veselības apdrošināšanas karte, kas ļauj saņemt medicīnisko palīdzību tādā pašā apjomā kā vietējiem iedzīvotājiem. Un Apvienotajai Karalistei vairs nebūs saistoši ES viesabonēšanas noteikumi, kas var nozīmēt dārgākus mobilos sakarus.

Viena no retajām lietām, kas nemainās, – arī turpmāk uz Lielbritāniju varēs ceļot bez vīzas. Turp dodoties ar auto, joprojām būs derīga Latvijas autovadītāja apliecība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas