tv3.lv

Bez pastāvīgā statusa draud izraidīšana no Lielbritānijas

2019. gada 12. oktobrī 21:02

Daļu Lielbritānijā dzīvojošos latviešus satraukuši migrācijas ministra šīs nedēļas izteikumi, ka deportēšana no valsts sagaida tos eiropiešus, kuri laikus nebūs pieteikušies jaunajam – pastāvīgā iedzīvotāja – statusam.

Bezvienošanās “Brexit” gadījumā šis statuss Eiropas Savienības pilsoņiem ir jāiegūst līdz 2020. gada 31. decembrim. Vienlaikus, daļa citu steidz emigrēt prom no Latvijas, lai Lielbritānijā iekārtotos darbā vēl pirms noteiktā “Brexit” datuma – 31.oktobra.

Inese Asermane strādā Lielbritānijas Iekšlietu ministrijas jeb “Home Office” uzdevumā pēc iespējas vairāk latviešiem palīdzēt piereģistrēties pastāvīgā iedzīvotāja statusam, bez kura mūsu tautiešiem nebūs legālu tiesību palikt dzīvot Lielbritānijā pēc 2020. gada 31. decembra. Dažādās Anglijas pilsētās Inese organizē izbraukuma sesijas, kuru laikā tautiešiem nokārto vajadzīgo statusu. Viena no tādām šonedēļ notika Birmingemas latviešu kultūras centrā.

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

“Ļoti bieži es dodos pie cilvēkiem uz mājām, jo cilvēki strādā fabrikās, cilvēki ir noguruši pēc nakts maiņām, un viņiem nav pieejami mūsu biroja laiki. Tad pēc pulksten septiņiem, astoņiem vakarā dodos pie ģimenēm, kurās ir daudzi draugi sanākuši kopā, vai sestdienās un svētdienās, kad visi ir kopā. Vai arī cilvēkiem ir veselības problēmas, vai cilvēks nevar iziet no mājām.”

Drīzumā Lielbritānijā Latvijas valsts piederīgos varēs iedalīt divās grupās – tie, kuri ieradās pirms “Brexit” un turpinās izbaudīt visus sociālekonomiskos labumus un bezmaksas publiskos pakalpojumus, un tie, kuriem šeit vispār ļaus iebraukt pēc “Brexit”, jo tiks ieviesta stingra imigrācijas sistēma, kas balstīta punktos līdzīgi kā Austrālijā, un priekšroka tiks dota augsti izglītotiem profesionāļiem.

Jaunie imigrācijas noteikumi spēkā stāsies 2021. gada 1. janvārī. Tad Eiropas Savienības pilsoņiem, kuri no jauna iebrauks strādāšanai Lielbritānijā, vajadzēs iegūt darba vīzu, kas sauksies – eiropiešu pagaidu uzturēšanās atļauja. Tas derīgums – trīs gadi. Pagarināšana var tikt arī liegta. Vairumā gadījumu tad darbs Lielbritānijā būs jāatrod, vēl esot Latvijā, un prasība, lai alga Lielbritānijā konkrētajā amatā būtu vismaz 30 000 mārciņu gadā.

Daļai tautiešu “Brexit” informācijas jūklis radījis apjukumu, tāpēc drošs paliek drošs emigrē šurp jau tagad.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Britu Iekšlietu ministrija informē un norāda, ka nekādas izmaiņas nebūs pēc 31. oktobra. Cilvēkiem nemainīsies ne sociālās garantijas, ne darba attiecības, nemainīsies arī medicīniskā aprūpe. Šīm bažām nevajadzētu būt. Tas gala termiņš, kad ir jāpiesakās rezidenta statusam, ir 2020. gada 31. decembris. Kaut vai jūs ielidojat Anglijā 31. decembrī 2020. gadā, jums ir doti 6 mēneši, lai jūs varētu šo statusu noformēt,” piebilst Asermane.

Kopumā gan masveida pēdējā brīža imigrācija Lielbritānijā no Latvijas vēl nav novērojama, – saka darbā iekārtošanas aģentūras vadītājs Anglijas pilsētā Regbijā Miks Vizbulis. Drīzāk kā tendence esot daļas Anglijas latviešu pārbraukšana dzīvot un strādāt uz Nīderlandi, Īriju un Norvēģiju. “Cilvēki vairs nav tik ļoti ieinteresēti braukt uz Lielbritāniju. Viens no iemesliem – mārciņas kursa kritums. Kad mārciņa bija pievilcīga, tad pret eiro, sūtot naudu mājās, varēja saņemt daudz vairāk, tagad ir gandrīz viens pret viens.”

Foto: ULDIS ĀBOLIŅŠ, LNT ZIŅAS

Darbā iekārtošanas aģentūras vadītājs saka, ka tieši šobrīd atrast darbu Lielbritānijā esot vieglāk kā vēl nekad iepriekš, jo mājās aizbraukusi arī liela daļa poļu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm