tv3.lv

Baltkrievijā norisinās prezidenta vēlēšanas; analītiķi šaubās, ka tās būs godīgas

Svētdien, 9.augustā, Baltkrievijā notiek prezidenta vēlēšanas. Lai gan pēdējos mēnešos valstī vairs nav noslēpjama neapmierinātība ar pašreizējo situāciju, politikas analītiķi nešaubās, ka vēlēšanas nebūs godīgas.

Līdz ar to jau paredzams, ka uz sesto pilnvaru termiņu valsts prezidenta amatu saglabās par pēdējo Eiropas diktatoru dēvētais Aleksandrs Lukašenko, kurš Baltkrievijā valda jau 26 gadus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bijušais kolhoza priekšsēdētājs Lukašenko Baltkrievijas politikā ienāca kā cīnītājs pret korupciju. Ātri vien kļuva populārs un, apsūdzot tā brīža valsts vadītājus nelikumībās, viņš 1994.gadā pārliecinoši uzvarēja pirmajās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās. Tās arī tiek uzskatītās par pēdējām demokrātiskajām vēlēšanām Baltkrievijā.

Gadu gaitā daudzi, kas stājušies pretī Lukašenko, ir nonākuši apcietinājumā vai bijuši spiesti pamest valsti. Arī šīs vēlēšanas nav izņēmums. Vēl pirms dažiem mēnešiem vadošais opozīcijas kandidāts bija baņķieris Viktors Babariko. Taču tad viņu apsūdzēja ekonomiskos noziegumos un viņš nonāca nebrīvē, protams, liedzot kandidēt vēlēšanās. Citu kandidātu, bijušo Baltkrievijas iekšlietu ministra vietnieku Valēriju Cepkalo Centrālā vēlēšanu komisijas atteicās reģistrēt. Turklāt pēc sāktas pārbaudes par iepriekšējo darbību viņš bija spiests pamest valsti.

“Es nolēmu pamest valsti. Šo jautājumu pārrunājām ar sievu, pēc tam kad biju saņēmis divus dažādus signālus no diviem dažādiem avotiem, ka viņi plāno mani arestēt. Viņi vēlējās atņemt mums vecāku tiesības uz abiem dēliem. Tādēļ nolēmām, ka ar dēliem ir jāpamet Minska,” skaidro Cepkalo.

Iecerējis kandidēt vēlēšanās bija arī Baltkrievijā populārs blogeris Sergejs Tihanovskis. “Baltkrievi, mūsu ir deviņi miljoni, un viens cilvēks ir spējīgs mūs turēt bailēs. Kā tas ir iespējams? Tam beidzot ir jāpieliek punkts,” iepriekš izteicies blogeris.

Taču maijā arī viņš tika apcietināts un līdz ar to izslēgts no pretendentu loka. Taču stafeti pārņēma viņa dzīvesbiedre Svetlaba Tihanovska. Atbalstu viņai pauda arī Babariko un Cepkalo vēlēšanu štābi, un nu viņa kļuvusi par galveno Lukašenko oponenti un iespējamo pārmaiņu simbolu. Viņa gan uzsver, ka atbalstītāji negaida no viņas valsts vadīšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Viņi nebalso par politiķi, viņi balso par parastu cilvēku, kurš sola viņiem, ka jaunas un taisnīgas vēlēšanas notiks pēc pusgada. Un pēc tam īsts politiķis ieņems prezidenta krēslu, īsts ekonomists, kurš ievedīs mūsu valsti jaunā līmenī. Viņi balso par pārmaiņu simbolu,” norāda Tihanovska.

Starptautiski novērotāji, tostarp no Eiropas Drošības un sadarbības padomes, ne reizi kopš 1995.gada nav atzinuši vēlēšanas Baltkrievijā par brīvām un taisnīgām. Arī šoreiz netiek gaidīts, ka oficiālie vēlēšanu rezultāti attēlos reālo situāciju. Tomēr politikas analītiķi norāda, ka savulaik populārais Lukašenko sāk zaudēs varas grožus un viņam arvien vairāk jāliek lietā spēka struktūras. Pēdējos mēnešos arvien biežāk izpaužas neapmierinātība ar režīmu, tostarp ekonomisko situāciju un rīcību cīņā ar Covid-19. Tūkstošiem cilvēku dodas ielās un neslēpti pauž atbalstu opozīcijai. Tiek prognozēts, ka nākamajā Lukašenko pilnvaru termiņā protesti tikai pieaugs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm