Baltijas valstu galvaspilsētu Ziemassvētku tirdziņos šogad ir kāpušas cenas

Aizvadītajās brīvdienās darbu sākuši arī lielie Ziemassvētku tirdziņi, – ne tikai Rīgā, bet arī kaimiņvalstu galvaspilsētās Viļņā un Tallinā. No inflācijas neizbēgt: dāvanas un gardumi šogad tirdziņos maksā vairāk, vēsta TV3 Ziņas.

Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš Doma laukumā šogad darbu atsācis pēc divu gadu pārtraukuma. Kā ierasti, populārākais produkts šeit ir karstvīns – sildošā dzēriena cena šogad gan nedaudz kāpusi, vidēja izmēra glāze maksā četrus eiro.

FOTO: RAIDĪJUMS

Tirgotāji gan par pircēju trūkumu nesūdzas.

Sanita
vīna darītavas “Lauskis” pārdevēja

“Kāda inflācija? Cilvēki priecājās par dzīvi, kas cits mums vēl atliek šajā laikā. Kas tad ir Ziemassvētku tirdziņš bez karstvīna? Kā tad var iepirkties, kad nav iedzerta karstvīna glāze. Deguni sarkani, pirksti balti, iedzeram karstvīnu, viss aiziet.”

“Cilvēkiem tomēr gribas tos svētkus, nāk un pērk. Es neizjūtu to. Man liekas, ka cilvēki ir noilgojušies pēc tirdziņa, jo divus gadus mums tas bija liegts. Man šķiet, ka viss ir labi,” spriež karsto dzērienu pārdevēja Santa.

Tirdziņā var ne tikai sasildīties ar siltiem dzērieniem, bet arī iepriecināt vēderus. Šogad Doma laukumā štovēti kāposti ar desiņām maksā astoņus eiro – aptuveni tikpat, cik pirms trim gadiem. Cenas gan kāpušas piparkūkām – ar cukuru rotātie saldumi maksā no 2-6 eiro.

“Miltiņi, cukurs, viss kļuvis dārgāks. Arī tāpēc paliek dārgāka pati precīte. Kur ir par 50 centiem dārgāk, citur par eiro. Bet vidēji kādi 50 centi,” saka piparkūku pārdevēja Natālija.

Arī adījumi kļuvuši dārgāki – Rīgā par siltu vilnas zeķu pāri jāšķiras no vismaz 25 eiro.

“Godīgi sakot, man te viss vēl iet pa vecajām cenām. Bet vienu otru, kas man ir jaunāki darbi, tur bija materiāls jāpērk dārgāks, izstrādājums arī tad dārgāks,” atzīst adījumu un rotu tirgotāja Elza.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīdzinieki gan par cenām nesūdzas un bauda svētku atmosfēru.

“Tirdziņā ir normālas cenas. Jo es nopirku ļoti garšīgu karstvīnu un cena ir pieejama, jā,” saka tirdziņa apmeklētāja Inga.

Mārīte
tirdziņa apmeklētāja

“Uz Ziemassvētkiem mēs visi varam atļauties mazliet vairāk samaksāt, jo esam ietaupījuši dāvanām, saviem mīļajiem. Un, cenas, ja tās ir augstākas, lai ir. Jo cilvēki pēc diviem gadiem ir noilgojušies pēc tā visa, darbs ir ieguldīts.”

Ziemassvētku tirdziņi aizvadītajās brīvdienās atklāti arī kaimiņvalstu galvaspilsētās – Viļņā un Tallinā. Arī Igaunijas galvaspilsētas tirgotāji atzīst – šogad cenas tie bijuši spiesti pacelt. Tallinā karstvīna glāze maksā no 4- 5 eiro, piparkūkas ap trim, bet par kāpostiem ar desiņām nākas šķirties pat no 13-15 eiro.

Kaja
karstvīna pārdevēja Igaunijā

“Jā, nedaudz bija jāpaceļ cenas, apmēram par 50 centiem. Jo elektrības rēķini kāpuši, īre kļuvusi dārgāka, arī pašas preces. Citādāk jau galus nevar savilkt. Visam jau cenas ir gājušas tikai uz augšu.”

“Skatoties pēc cenām, katrs ēdiens ir kļuvis par diviem, trim eiro dārgāks. Visas izejvielas ir kļuvušas dārgākas, tāpēc arī mums ēdiens jāpārdod par nedaudz lielāku cenu,” neslēpj pārdevēja Marta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja ēdieni un dzērieni Tallinā par Rīgu dārgāki, amatnieku darinājumus izdevīgāk pirkt Igaunijā. Tur siltie cimdi vai zeķes maksā ap 15-20 eiro. Taču igauņi atzīst – lai gan pirkt gribētos daudz, maciņš nav tik pilns, lai tērēties varētu.

Sirje
Tallinas Ziemassvētku tirdziņa apmeklētāja

“Dārgi, ļoti dārgi. Mēs tikai apskatījāmies, neko neiegādājos. Pirkt jau šeit būtu daudz ko, – dāvanas un tik skaistas lietas ir. Īpaši apbrīnoju rokdarbus. Bet tas būtu ļoti dārgi.”

Arī Viļņā šogad pirmajā Adventē ne tikai iedegta iespaidīgā Ziemassvētku egle, bet darbu sācis arī tirdziņš. Jau pirmajās dienās tas plaši apmeklēts un par to pārsteigti bijuši arī paši tirgotāji. Viļņā turklāt mieloties var ne tikai ar pankūkām, vafelēm un kūkām, bet arī ceptiem kastaņiem. Porcijas cena četri eiro.

“Ja Marijampolē būtu tādas cenas – es teiktu, dārgi. Bet Viļņā – normāli,” saka Daiva un Arūns.

Tāpat arī karstie dzērieni – šokolāde, kakao, vīns – svētku pilsētiņā maksā daudz. Sākot no četriem līdz pat 8 eiro par glāzi.

Viļnas Ziemassvētku tirdziņa apmeklētāja

“Visam cenas ir biedējošas, bet nu esam atnākuši apskatīt eglīti, gribam svētkus radīt paši sev,”

Visu trīs Baltijas Ziemassvētku tirdziņi darbosies līdz pat 1. janvārim.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm