Baltijas jūrā novērots ārkārtīgi rets skats; vērotāji neslēpa izbrīnu – valis

Polijā bāzētā uzņēmuma “Lotos Petrobaltic” darbinieki bija šokēti par redzēto – vali, kas peldējis Baltijas jūrā, aptuveni 70 kilometrus uz ziemeļiem no Gdaņskas līča.

24. martā 13:45

Otrdienas, 21. marta, rītā ap plkst. 11 strādnieks laivā Baltijas jūras bioloģiskās daudzveidības izpētes zonā B3 fiksēja skatu ar vali.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs izbraucām ar laivu, lai veiktu dienas darbus. Kādā brīdī es dzirdēju skaņu it kā kāds atbrīvotos no gaisa, tāpēc mēs ar draugiem sākām skatīties apkārt. Tad pamanījām netālu peldam vali,” intervijā pilsētas portālam pastāstīja ieraksta autors, strādnieks Marcins Grabovskis.

Viņš uzsvēra, ka tādu zīdītāju Baltijas jūrā iepriekš nav redzējis. Tas bija pārsteigums visai kuģa apkalpei. Video, ko izvietojuši aculiecinieki, redzams, kā dzīvnieks vairākas reizes iznāk virs ūdens. Pēc liecinieka teiktā, valis pēc tam, kad vairākas reizes izlīda virspusē, peldēja dienvidrietumu virzienā.

Tuvējā akvārija pārstāve apstiprināja, ka video patiešām ir redzams valis. “Mums ir grūti par visiem 100% to apstipriniet. Taču vaļu ienākšana Baltijas jūrā ir parādība, ko redzam arvien biežāk,” viņa piebilda.

Video ieraksts tika parādīts arī Jūras muzeja vadītājam profesoram Kšištofam Skoram un doktorei Ivonnai Pavlikai, kura paziņoja, ka tas ir kuprvalis. “Baltijas jūrā vaļus novēro jau simtiem gadu, tādi vienreizēji braucieni reizēm gadās arī pie mums,” viņa sacīja intervijā pilsētas portālam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņa uzsvēra, ka kuprvaļi ir “visur sastopama suga, tie ir ļoti plaši izplatīti ziemeļu un dienvidu puslodē. Faktiski vienīgā vieta, kur to nav, ir vistālāk ziemeļos no Arktikas,” viņa sacīja.

Lai gan skats ar izmēros iespaidīgo zīdītāju sajūsmināja tos, kas to redzēja, vaļa klātbūtne šajā teritorijā darījusi ekspertus bažīgus par tā labturību un iespējamo ietekmi uz Baltijas jūras ekosistēmu. Vides aizstāvji baidās, ka valis var būt apdraudēts, jo reģionā trūkst tam piemērotas dzīvotnes un barības.

Attiecīgais retais novērojums atgādina par vides aizsardzības nozīmi un nepieciešamību aizsargāt mūsu okeānus un jūras dzīvi. Vaļiem ir būtiska nozīme ekosistēmā, un to pastāvēšana ir būtiska mūsu okeānu līdzsvaram.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm