tv3.lv

Baidena prezidentūras pirmajā gadā daudz neizpildītu solījumu

ASV prezidenta Džo Baidena prezidentūrai apritējis pirmais gads, kas nav bijis no veiksmīgākajiem. Daudz problēmu iekšpolitiski, un, lai arī ASV mēģinājušas nostiprināt attiecības ar starptautiskajiem partneriem, pēdējie prezidenta izteikumi samulsinājuši daudzus par NATO rīcību, ja Krievija tiešām iebruktu Ukrainā, vēsta TV3 Ziņas.

20. janvārī 19:40

“Vēsturiska un cerību pilna diena. Atjaunošanas diena. Amerika tika pārbaudīta, un Amerika ir atbildējusi izaicinājumam,” Ar šādiem vārdiem pērn 20. janvārī tolaik 78 gadus vecais politikas veterāns, demokrāts Džozefs Robinets Baidens stājās ASV prezidenta amatā. Viens no solījumiem bija saliedēt tik ļoti sašķelto Savienoto Valstu sabiedrību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ar lielām sekmēm viņš gan lepoties nevar. Baltā nama saimnieka otrais gads amatā sākas ar saviem zemākajiem sabiedriskās domas reitingiem, ar joprojām nepārvarētu pandēmiju, augstāko inflāciju pēdējo 40 gadu laikā, politikas iniciatīvām, kuras bremzē pat atsevišķi demokrāti, un joprojām sašķeltu sabiedrību.

Džo Baidens
ASV prezidents

“Rītdien apritēs viens gads, kopš es stājos amatā. Šis ir bijis izaicinājumiem pilns gads, bet arī gads ar milzu progresu.”

Tā vakar īpaši tam veltītā preses konferencē pirmo prezidentūras gadu raksturoja pats Baidens. Starp sasniegumiem minama milzīga ekonomikas stimulēšanas un infrastruktūras uzlabošanas programma, izpotēti aptuveni 500 miljonu vakcīnu devu un attiecību uzlabošana ar starptautiskajiem partneriem. Savukārt lielākā izgāšanās – haotiskā spēku izvešana no Afganistānas, kurā tagad valda talibi, un šī procesa laika notikušais terorakts.

Baidens preses konferencē runāja arī par pašreizējo starptautiskās politikas aktualitāti numur viens – Ukrainas krīzi, pie kuras robežām Krievija savilkusi aptuveni 100 000 karavīru.

Baidens turpināja oficiālo Baltā nama vēstījumu, ka Maskavai jārēķinās ar smagām sekām iebrukuma gadījumā, iespējams, pat atslēgšanu no starptautiskās banku sistēmas. Vienlaikus ASV prezidents pauda, ka, viņaprāt, iebrukums gaidāms, un tālāk sacītais par NATO reakciju jau pamatīgi samulsināja daudzus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Džo Baidens
ASV prezidents

“Viena lieta, ja tas ir neliels iebrukums un tad mēs savā starpā cīkstamies par to, ko darīt un ko nedarīt un tā tālāk, bet, ja viņi patiešām izdarīs to, uz ko ir spējīgi ar savilktajiem spēkiem pie robežas, Krievijai tā būs katastrofa.”

Šī gan ne tuvu nav pirmā reizē, kad Baidens publiski izteicies neveikli, un pēc tam jau sekoja precizējums, ka jebkāda iebrukuma gadījumā gaidāma spēcīga pretreakcija.

Andris Sprūds
Latvijas Ārpolitikas institūta direktors

“It kā glāze ārlietās ir puspilna, bet tajā pašā laikā kaut kādos elementos tā ir arī pustukša.”

Tā Baidena prezidentūru starptautiskā kontekstā raksturo Latvijas Ārpolitikas institūta direktors.

“Protams, ka, no vienas puses, mūs priecē, ka ar Krieviju ir diezgan stingra tā nostāja. Bet tajā pašā laikā koordinācija ar sabiedrotajiem, piemēram, Afganistānas spēku izvilkšanas kontekstā – ļoti nosacīti,” norāda Latvijas Ārpolitikas institūta direktors.

Pēc viņa teiktā, ir zināmas līdzības arī ar Trampu, kad ASV nav vairs tik gribošas iesaistīties starptautiskajā vidē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Svarīgs moments Baidena prezidentūrai būs rudenī gaidāmas vidustermiņa vēlēšanās. Ja vairākumu Kongresā pārņems republikāņi, tas vēl vairāk iegrožos Baitā nama saimnieka politisko manevru iespējas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm