“Atvērs arhīvus” un izkārtos pilsonību: žurnāliste eksperimentā "sarunā" Krievijas pasi

Kremļa propagandas apmātiem citu valstu pilsoņiem pastāv vairākas iespējas, kā kļūt par “pilntiesīgu krievu”. Lietuvas sabiedriskā medija žurnālisti eksperimentā noskaidroja, cik maksā Krievijas pases iegūšana, izmantojot tiešsaistē piedāvāto starpnieka pakalpojumu.

18. septembrī 15:47

“Ceļš uz mājām”, “Krievijas pilsonība”, “Eiropieši Krievijā”, – šādu un līdzīgu nosaukumu tiešsaistes grupas un kanāli, piemēram, “Telgram” platformā neskopojas ar padomiem, kā pēc iespējas ātrāk un viegli kļūt par “pilntiesīgu krievu”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daži no šiem kanāliem īpaši orientējas uz cilvēkiem, kas dzīvo Baltijas jūras reģiona valstīs vai valstīs, kuras atradās PSRS sastāvā.

Žurnāliste vēršas pie pilsonības tirgotāja

Lietuvas sabiedriskā medija LRT žurnāliste eksperimenta ietvaros vērsās pie kāda Krievijas pasu tirgotāja, kurš savus pakalpojumus piedāvā tīmeklī.

Ārvalstīs dzīvojošajai “Krievijas pielūdzējai” tika solīts “atvērt arhīvus” un nokārtot pasi tikai par dažiem tūkstošiem eiro.

Lietuvas žurnāliste, kura uzdevās par Krievijas pilsonības pretendenti, vērsās pie Eduarda, kurš sevi “Telegram” reklamē kā Krievijas pilsonības iegūšanas metožu pārzinātāju. Turklāt viens no viņa piedāvājumiem ir pases nokārtošana attālināti.

Pase par 5,4 tūkstošiem eiro

Intervijas sākumā Eduards centies izdibināt, uz kāda pamata lietuviete varētu pieteikties Krievijas pilsonībai. Viņš skaidrojis, ka par pamatu var kalpot radniecība vai vēlme nomainīt vienu pilsonību pret citu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kad Lietuvas pilsone minēja, ka dzimusi pirms 1991. gada, kad Lietuva vēl bija Padomju Savienības sastāvā, Eduards drīz vien izteicis konkrētu priekšlikumu, kā sasniegt mērķi un cik tas varētu izmaksāt.

Saskaņā ar starpnieka sacīto, process ilgs aptuveni sešus līdz septiņus mēnešus un izmaksās aptuveni 570 tūkstošus rubļu (aptuveni 5,4 tūkstoši eiro).

“Noformēsim attālināti,” informējis Eduards, lūdzot “klientei” atsūtīt savu pases uzņēmumu vai skenētu kopiju, dzimšanas apliecību, arī vecāku (PSRS) apliecības. “Ja nav, mēs atvērsim arhīvu,” viņš solījis.

Avansā Krievijas pasu tirgonis vēlējies saņemt 30% no kopējās cenas. Maksājums būtu jāveic kriptovalūtā.

LRT žurnāliste neizpildīja tālākos Eduarda norādījumus – netika iesniegtas dokumentu kopijas, ne arī pārskaitīta nauda.

Krievija atvieglo kārtību

“Tomēr, ja pie šī starpnieka vēršas reāla persona, nevis žurnālista eksperimenta vajadzībām izdomāts iedzīvotājs, un Eduards nav krāpnieks, kas gūst peļņu no cilvēkiem, kuri kaut kā noticējuši gaišākai rītdienai Krievijā, iespējams, ka padomju laikā dzimušam lietuvietim varētu nebūt lielu grūtību kļūt par Krievijas pilsoni,” secināts publikācijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Speciālisti medijam atzīmējuši, ka Krievija ir ievērojami atvieglojusi savas pilsonības piešķiršanas kārtību cilvēkiem no bijušās Padomju Savienības. Lai pieteiktos uz Krievijas pasi, pietiek vien ar to, ka jūsu vecāki vai vecvecāki bija PSRS pilsoņi

Sociālo tīklu grupās plaši tiek runāts par tā saukto Krievijas “tautiešu pārcelšanās programmu”. Personas, kas tajā piedalās, vispirms saņem uzturēšanās atļauju kādā no Krievijas piedāvātajām pilsētām un pēc tam var pieteikties pilsonības saņemšanai.

Šī programma esot atvērta jebkuram bijušās Padomju Savienības vai kādreizējās Krievijas impērijas robežās dzīvojošam iedzīvotājam, kurš prot krievu valodu.

Rada drošības riskus

LRT norāda arī uz drošības riskiem, ko šāda situācija rada Lietuvai. Medijs noskaidrojis, ka valsts dienestu rīcībā nav pilnīga informācija par visu Lietuvas pilsoņu iespējamu paralēlu nelegālu pilsonību.

Faktu par iegūto Krievijas pilsonību iespējams slēpt, jo neesot vienotas sistēmas, kas nodrošinātu informācijas apmaiņu starp Lietuvu un Krieviju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm