Atklāts jauns kontinents Zēlandija, kas uziets okeāna dzelmē

Ģeogrāfi atklājuši piecus miljonus kvadrātkilometru lielu kontinentu, kas gan teju viss ir zem okeāna ūdens. Par Zēlandiju nosauktais kontinents, kas atrodas starp Austrāliju un Jaunzēlandi, esot ar plašām kalnu grēdām, un sastāv no trim daļām. Šis atklājums ļauj ieskatīties zemes senākajā vēsturē.

2017. gada 19. februārī 10:46

Pētnieki paziņojuši, ka Zēlandija ir atsevišķa ģeoloģiska vienība, kura atbilst visiem kontinenta kritērijiem. Tai ir pacēlums virs apkārtējās teritorijas, atšķirīga ģeoloģija, noteikta teritorija un garoza, kas ir daudz biezāka nekā okeāna dibenā atrodamā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Amerikas ģeoloģiskās sabiedrības žurnālā “GSA Today” teikts, ka zemūdens kontinenta teritorija ir pieci miljoni kvadrātkilometru, 94% atrodas zem ūdens.

Foto

Tas ir diezgan tracinoši, ka šī teritorija atrodas zem ūdens. Ja mēs varētu kā vannā izraut korķi, tad aina atklātos visā krāšņumā – ikvienam būtu redzamas kalnu grēdas un jauns kontinents.

Pētījuma autori skaidro, ka kontinentam ir tikai trīs lieli sauszemes masīvi – Jaunzēlandes Ziemeļsala un Dienvidsala dienvidos un Jaunkaledonija ziemeļos. Tas tur ir atradies miljoniem gadu, bet atklāts tikai tagad, tāpēc, ka to slēpa okeāns.

Zinātnieki spriež, ka Zēlandija kādreiz ietilpa superkontinentā Gondvānā, bet atdalījās no tā pirms 100 miljoniem gadu. Zinātnieki 20 gadus vākuši informāciju, un tagad beidzot tā ir apstiprinājusies.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm