tv3.lv

ASV pirmais pērtiķu baku gadījums, infekcija atklāta arī Eiropā

ASV kādam vīrietim pēc ceļojuma uz Kanādu apstiprināta inficēšanās ar pērtiķu bakām. Šis ir pirmais šajā valstī konstatētais pērtiķu baku gadījums šogad, taču tas satraucis sabiedrības veselības speciālistus, jo arī vairākās Eiropas valstīs atklāti šīs slimības gadījumi.

19. maijā 15:55

Par pirmo ASV atklāto pērtiķu baku gadījumu ziņojis Masačūsetsas Sabiedrības veselības dienests. Iepriekšējās nedēļās arī Lielbritānijā apstiprināti deviņi pērtiķu baku gadījumi, no kuriem tikai viens baku pacients nesen bija atgriezies no Nigērijas. Pārējie, kuri nebija ceļojuši, iespējams, inficējās apkārtējā kopienā – trīs no inficētajiem dzīvoja kopā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Spānijā identificēti 23 iespējamie pērtiķu baku gadījumi. Portugālē apstiprināti pieci, bet vēl tiek pārbaudīti 15. Arī Kanādas veselības speciālisti Monreālā izmeklē vismaz 15 iespējamos pērtiķu baku gadījumus.

‘’Fakts, ka Lielbritānijā ir vairāki savstarpēji nesaistīti perēkļi, arī Spānijā un Portugālē, ir pārsteigums,’’ sacījis Džona Hopkinsa Veselības drošības centra direktors Toms Inglesbijs.

Pērtiķu bakas ir labdabīgāka baku vīrusa versija, un tās var ārstēt ar pretvīrusu zālēm. Taču pretēji masalām, Covid-19 vai gripai, pērtiķu bakas parasti neizraisa lielus uzliesmojumus. Tiesa, lai uzliesmojumus nesagaidītu, jāprot atpazīt pērtiķu baku simptomus.

Pērtiķu bakas zem mikroskopa. Foto: REUTERS/SCANPIX

Baku saslimšana sākas ar drudzi un ķermeņa sāpēm. Un to atpazīstamākā iezīme ir tikai bakām raksturīgi izsitumi, kas sākotnēji izpaužas kā sarkani plankumi, bet vēlāk piepildās ar strutām un uztūkst. Izsitumi parādās uz sejas, krūtīm un delnām.

Pērtiķu bakas ir endēmiska saslimšana vairākās Centrālāfrikas un Rietumāfrikas daļās, un cilvēks ar tām var inficēties no mazu dzīvnieku vai grauzēju kodumiem vai skrāpējumiem. Tāpat iespējams inficēties, nonākot kontaktā ar dzīvu vai mirušu dzīvnieku medībās un apēdot savvaļas medījumu, vēsta Pasaules Veselības organizācija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vīruss tāpat vien neizplatās no cilvēka uz cilvēku, bet tas var tikt pārnēsāts caur ķermeņa šķidrumiem, inficētiem objektiem vai inficētas personas elpceļu pilieniem. Lielbritānijā un Kanādā apstiprināties pērtiķu baku gadījumi lielākoties tika nodoti homoseksuālu vīriešu dzimumattiecību laikā.

‘’Šie pēdējie gadījumi kopā ar ziņojumiem par saslimšanas gadījumiem dažādās valstīs visā Eiropā apstiprina mūsu sākotnējās bažas, ka kopienās varētu notikt pērtiķu baku izplatība,’’ teikts Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūras galvenās medicīnas padomnieces Sjūzenas Hopkinsas paziņojumā. ‘’Tas ir reti un neparasti.’’

Ar bakām inficētais vīrietis ASV ir hospitalizēts, un viņa veselības stāvoklis ir labs, ziņo ierēdņi. Savukārt sabiedrības veselības speciālisti rūpīgi strādā, lai noteiktu visas inficētā pacienta kontaktpersonas, lai novērstu vēl plašāku infekcijas izplatību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm