ASV novēro iespējamu Ķīnas spiegošanas gaisa balonu

3. februārī 9:47

Ceturtdien Pentagons paziņoja, ka izseko Ķīnas spiegošanas gaisa balonu, kas pēdējās dienās pamanīts lidojam virs ASV, tostarp kodolraķešu uzglabāšanas poligoniem, vēsta BBC.

ASV aizsardzības amatpersonas ir pārliecinātas, ka augsti lidojošā spiegošanas balona īpašniece ir Ķīna. Balons lidoja virs Aļaskas Aleutu salām un cauri Kanādai, bet pēc tam tika manīts virs Billingas pilsētas Montānas štatā. Tur tuvumā atrodas Malmstromas gaisa spēku bāze ar vienu no trim kodolraķešu tvertņu laukiem valstī.

Amatpersonas sacījušas, ka balona mērķis visdrīzāk ir ievākt informāciju par šāda tipa vietām. Vienlaikus gan atzīmēts, ka balona klātbūtne nerada papildu draudus, jo ir zināma precīza tā atrašanās vieta, tas netraucē civilajai aviācijai un tas nespēj ievākt vairāk par jau satelītattēlos redzamo informāciju.

Līdz ar to nolemts balonu nenotriekt, jo pastāv arī bažas, ka tā krītošās atliekas varētu radīt briesmas cilvēkiem uz zemes. Tiesa, ASV valdība ir sagatavojusi iznīcinātājus, tostarp F-22, kas stāv uz vakts, ja nu tomēr Baltais nams paziņotu par nepieciešamību balonu notriekt.

Šī gan nav pirmā reize, kad ASV novēroti līdzīgi spiegošanas baloni. Pēdējo gadu laikā tie virs Amerikas lidinājušies vairākkārt, taču šis gadījums no citiem atšķiras ar to, ka Ķīnas jaunākais balons visdrīzāk uzkavēsies ilgāku laiku nekā ierasts.

Ķīnas valsts mediji par notikušo nav ziņojuši, tiesa gan, iedzīvotāji lidoni ir pamanījuši sociālajos tīklos. Tāpat Ķīnas valdība nav sniegusi nekādu oficiālu komentāru.

BBC lēš, ka iespējamais spiegošanas gaisa balons varētu palielināt spriedzi starp abām valstīm tieši pirms ASV valsts sekretāra Entonija Blinkena ieplānotās vizītes Ķīnā jaunnedēļ. Tā būs ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas sekretāra pirmā šāda veida vizīte.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm