tv3.lv

ASV eksperts: Putins jāaptur tūdaļ

Situācija Baltijas reģionā gada laikā dramatiski mainījusies un var kļūt vēl bīstamāka, ja Krievijas prezidents Vladimirs Putins netiks apturēts tagad. 

2014. gada 2. septembrī 19:18

Šādu pārliecību pirms ASV prezidenta Baraka Obamas vizītes Igaunijā intervijā izdevumam “Eesti Päevaleht” izteicis bijušais ASV diplomāts, Tallinā bāzētā Starptautiskā aizsardzības pētījumu centra direktors Metjū Briza.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Man skudriņas noskrēja pār muguru, kad (..) Krievijas vēstnieks NATO šogad Briselē paziņoja, ka Baltijas valstīs dzīvo simtiem tūkstošu cilvēku, kuru tiesības pārkāptas tādēļ vien, ka viņi runā krieviski. Šis paziņojums man kļuva par zināmu signālu. (..) Ja Putins netiks apturēts, Baltijas valstis nonāks riska zonā. Kas notiktu, ja tā dēvētie zaļie cilvēciņi ienāktu Austrumlatvijā, pārņemtu savā kontrolē kaut kādas ēkas vai laukus? Putins kādu laiku to noliegtu, bet reiz atzītu, ka viņi tur ir.

Tad NATO saskaņā ar alianses līguma piekto pantu būtu jāpieņem lēmums, vai karot ar Krieviju par mazu Baltijas valstu teritoriju. Vērojot Putina uzvedības modeli, domājams, viņam būtu jāsaskata te iespēja – varbūt pat bez viena vienīga šāviena – sagraut NATO līguma piekto pantu,” viņš spriedis.

“Es iezīmēju briesmīgāko scenāriju. NATO, protams, par savu mērķi pasludinājusi būtiskus soļus, kas garantētu, ka Putins pat nedomātu par to. Otra lieta, kas diez vai ir iespējama, jo Vācijas kanclere atklāti pret to izteikusies… Obamam būtu skaidri jāpasaka, ka galvenais līgums starp NATO un Krieviju, kurā runāts par aizliegumu jaunajās dalībvalstīs veidot jaunas militārās bāzes, šobrīd zaudējis spēku.

Krievija ar savu rīcību pārkāpusi Budapeštas memorandu, kas garantēja Ukrainas teritoriālo nedalāmību. Kādēļ lai mēs turētu savu vārdu, ko devām Krievijai 1997.gadā, kad bija gluži citi laiki?” vaicājis Briza.

“Tātad ceru, ka Obama vismaz piedāvās Austrumeiropā veidot pastāvīgas bāzes. Lielu bāzu ar tūkstošiem ASV karavīru tik drīz nebūs, bet NATO var spert soļus, kas kļūtu par atbildi uz notikumiem Ukrainā,” viņš norādījis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm