tv3.lv

ASV armija apstiprina, ka notikusi starpzvaigžņu meteora sadursme ar Zemi

Pētnieki atklājuši pirmo zināmo starpzvaigžņu meteoru, kas jebkad trāpījis Zemei, teikts nesen publicētajā ASV Kosmosa pavēlniecības dokumentā.

14. aprīlī 12:00

Starpzvaigžņu meteors ir kosmosa iezis, kura izcelsme ir ārpus Saules sistēmas, kas ir reta parādība. Tas ir pazīstams kā CNEOS 2014-01-08, un 2014. gada 8. janvārī tas nosēdās Papua-Jaungvinejas ziemeļaustrumu krastā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šis atradums bija pārsteigums Amiram Sirajam, kurš objektu identificēja kā starpzvaigžņu meteoru 2019. gada pētījumā, ka, viņš bija līdzautors, būdams Hārvardas universitātes bakalaura students. Siradžs kopā ar Hārvardas universitātes zinātnes profesoru Abrahamu Lēbu pētīja pirmo zināmo starpzvaigžņu objektu mūsu Saules sistēmā Oumuamua, kas tika atrasts 2017. gadā.

Sirajs nolēma izpētīt NASA Zemes tuvumu objektu pētījumu centra datubāzi, lai atrastu citus starpzvaigžņu objektus, un dažu dienu laikā atrada, viņaprāt, starpzvaigžņu meteoru. Meteora lielais ātrums pirmais sākotnēji piesaistīja Siradža uzmanību.

Meteors pārvietojās ar ātrumu aptuveni 45 kilometri sekundē attiecībā pret Zemi, kas ap Sauli pārvietojas ar ātrumu aptuveni 30 kilometri sekundē.

Tā kā pētnieki izmērīja, cik ātri meteors pārvietojas, atrodoties uz kustīgas planētas, 45 kilometri sekundē patiesībā nebija tas, cik ātri tas pārvietojās. Heliocentriskais ātrums tiek definēts kā meteora ātrums attiecībā pret sauli, kas ir precīzāks veids, kā noteikt objekta orbītu. To aprēķina, pamatojoties uz leņķi, kādā meteors ietriecas Zemē. Planēta pārvietojas vienā virzienā ap sauli, tāpēc meteors varēja trāpīt Zemei ar priekšu. Tā kā meteors trāpīja Zemei no aizmugures, Siraja aprēķini liecina, ka meteors patiesībā pārvietojās ar ātrumu aptuveni 60 kilometri sekundē attiecībā pret sauli.

Pēc tam viņš iezīmēja meteora trajektoriju un atklāja, ka tas atrodas nesaistītā orbītā, atšķirībā no citu meteoru slēgtās orbītas. Tas nozīmē, ka tā vietā, lai riņķotu ap sauli kā citi meteori, tas nāca no Saules sistēmas ārpuses.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Iespējams, ka to radīja cita zvaigzne, tā tika izmesta no šīs zvaigznes planētu sistēmas un tieši tā nokļuva mūsu Saules sistēmā un sadūrās ar Zemi,” sacīja Sirajs.

Lēbs un Sirajs nav spējuši publicēt savus atklājumus žurnālā, jo viņu dati iegūti no NASA CNEOS datu bāzes, kas neizpauž tādu informāciju kā rādījumu precizitāte.

Pēc gadiem ilgiem mēģinājumiem iegūt nepieciešamo papildu informāciju, viņi saņēma oficiālu ASV Kosmosa pavēlniecības komandiera vietnieka Džona Šova apstiprinājumu, ka tas patiesībā ir starpzvaigžņu meteors. Pavēlniecība ir daļa no ASV Aizsardzības departamenta un ir atbildīga par militārajām operācijām kosmosā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm