tv3.lv

Ārpolitikas eksperts: Otrais prezidentūras gads var kļūt par Baidena ambīciju kapsētu

Pirms gada 20. janvārī jaunievēlētais ASV prezidents Džo Baidens teica inaugurācijas runu. Tajā viņš nosauca četras krīzes, kas jāuzveic: koronavīruss, klimats, ekonomika un rasu vienlīdzības jautājums. Tomēr lielās cerības Baidenam līdz galam nav izdevies piepildīt, – vērtē Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) direktors Andris Sprūds.

20. janvārī 5:18

”Pirmais prezidentūras gads Džo Baidenam ir bijis diezgan ”bruģains”,” tv3.lv teic A. Sprūds. Viņš atgādina, ka Baidenu ievēlēja ar ļoti lielu balsu skaitu – pirmo reizi tik daudz balsu ASV vēlēšanu vēsturē. Tas nozīmēja arī lielas cerības, ka viņš spēs konsolidēt polarizēto sabiedrību, kā arī atjaunot valsts globālo klātbūtni, kur Amerika būs respektēta un cienīta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sarūkoša popularitāte

”Kopumā vērtējot, cerības ir bijušas, ir arī lietas, kas paveiktas gan iekšpolitiski, gan ārpolitiski. Bet tās lielās cerības līdz galam piepildītas īsti nav,” vērtē ārpolitikas eksperts, piebilstot, ka pirmā prezidentūras gada laikā tie ”bruģi” kļuvuši arvien lielāki.

Eksperts atsaucas uz prezidenta Baidena popularitātes reitingiem. Ja gada sākumā tie bija diezgan stabili virs 50 procentiem, tad uz gada beigām jau grozījās ap vēsturiski zemo asi – gūstot ap 40 procentu ASV sabiedrības atbalsta.

Panākumi: iegriezta ekonomika, atgriezta līdzdalība

Vērtējot Baidena iekšpolitiskās veiksmes, Sprūds min prezidenta apņemšanos investēt kritiski novecojušajā ASV infrastruktūrā. Atbalstīti arī uzņēmumi, realizējot atveseļošanās plānu un iegriežot valsts ekonomiku.

Runājot par ārpolitikas veiksmēm, eksperts norāda, ka Baidens ir atgriezis zināmu ticību, ka ASV ir klātesoša starptautiskajos procesos. ”Mēs varam paļauties, ka lielajos globālos jautājumos ASV spēlēs, tai skaitā, arī līdera lomu,” vērtē Sprūds, kā piemēru minot klimata jautājumu.

Sprūds: ”Tas, kas mūs dara piesardzīgi optimistiskus, mēs saprotam, ka ASV saprot, kas ir sabiedrotie un kas ir tie sāncenši globālajā vidē. Trampa laikā īsti pārliecības par to nebija, jo dažkārt draudzīgākas attiecības bija ar potenciālajiem sāncenšiem, nevis ar sabiedrotajiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Neveiksmes: ”pus pilna” un ”pustukša” glāze

Lai arī no vienas puses Baidena ārpolitisko sniegumu var vērtēt kā ”pus pilnu glāzi”, ir elementi, kurā tā ir drīzāk ”pustukša”, salīdzina ārpolitikas speciālists.

”Tā angažētība no ASV puses ir bijusi diezgan piesardzīga. Nav tā, kas ASV ir pilnībā atgriezusies, kā Baidens solīja. Tā ir pa pusei atgriezusies,” spriež LĀI vadītājs.

Andris Sprūds
LĀI direktors

”No vienas puses, mūs priecē, ka ar Krieviju ir diezgan stingra nostāja. Tajā pašā laikā koordinācija ar sabiedrotajiem, piemēram, Afganistānas spēku izvilkšanas kontekstā, bija ļoti nosacīta.”

Koordinācijas trūkumu eksperts ilustrē arī ar zemūdeņu darījumu ar Austrāliju, kas tomēr nav ticis līdz galam aprunāts ar svarīgiem sabiedrotajiem Eiropā. Šeit pat esot saskatāmas zināmas līdzības ar Trampu, kad ASV nav vairs tik griboša iesaistīties starptautiskajā vidē.

Sprūds: ”Spēku izvilkšana no Afganistānas ir bijusi šo ambīciju un šīs klātbūtnes zināma kapsēta. Un 2021. gads tomēr asociēsies mums arī ar tiem krītošajiem cilvēkiem no aizlidojošām lidmašīnām Kabulas lidostā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdzīgi kā citur pasaulē, arī ASV nav izdevies uzveikt Covid-19. Lai gan Baidens nāca ar ļoti mērķtiecīgu kārti, ka viņš būs cīnītājs pret pandēmiju.

Dusmīga un sašķelta sabiedrība

Prezidentam Baidenam nav izdevies vienot amerikāņus. ”Joprojām trešdaļa amerikāņu uzskata, ka Baidens nav leģitīms prezidents. Tāpat trešdaļa amerikāņu uzskata, ka pret varu demokrātijā var vērsties arī ar vardarbīgiem līdzekļiem,” akcentē Sprūds.

Tas liecinot, ka ASV sabiedrība ir dusmīga un sašķelta. Ārpolitikas eksperta vērtējumā prezidentam Baidenam nav izdevies arī komunikācijas ziņā veiksmīgi uzrunāt sabiedrību.

Andris Sprūds
LĀI direktors

”Tā vien šķiet, ka pēc ”bruģainā” 2021. gada šis gads var kļūt par Baidena ambīciju un lielo cerību kapsētu.”

Sprūds prognozē: 2022. gadā var nonākt pie tā, ka arī Kongresā vairākums ir republikāņiem, līdz ar to daudzi Baidena plāni var netikt īstenoti. ”Tas savukārt jau bruģē ceļu Donaldam Trampam uz atgriešanos 2024. gadā,” brīdina eksperts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Gandrīz labi” ar akcentu uz ”gandrīz”

Skatoties no Latvijas perspektīvas, vērtējot Baidena prezidentūras pirmo gadu, Pēc Sprūda domām, varētu ielikt pat ”astoņi”. ”Redzam, ka šeit – reģionā – tā mūsu pārliecība par to, ka ASV ir klātesoša, par to, ka tā NATO sabiedroto atmosfēra ir atgriezta, tas nenoliedzami ir svarīgi,” teic LĀI direktors.

Tomēr, liekot visu kopā, Baidens drīzāk esot pelnījis ”seši” – gandrīz labi. Kur akcents vairāk liekams uz ”gandrīz”, nekā ”labi”.

”Ļoti daudzi izaicinājumi un jautājumi ir saglabājušies. Gan par to, kā attīstīsies ASV iekšpolitika. Gan, kāda tam būs ietekme uz to, kā ASV sevi pozicionēs ārpolitiski. Un tas, protams, vispirms skar arī Latvijas drošību un stabilitāti. Lai tā vide būtu stabila, ASV absolūti ir viens no svarīgākajiem garantiem. Un šeit jautājumi paliek,” rezumē A. Sprūds.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm