Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Ar droniem uzmet ”dāvanas” okupantu pozīcijām: Ukrainas gaisa izlūkošanas brigāde stāsta par tehnoloģijām kaujaslaukā
Šis ir arī tehnoloģiju karš, un bezpilota lidaparātu nozīme kaujaslaukā ir nenovērtējama, – tā TV3 Ziņām Donbasā saka gaisa izlūkošanas brigādes karavīri. Dronus frontē izmanto ne tikai izlūkošanai, bet arī ienaidnieka pozīciju iznīcināšanai. Vietā, kur sagatavo jaunos bezpilota lidaparātu pilotus, pabija TV3 filmēšanas komanda.
Bezpilota lidaparātu nozīme karā ir bijusi acīmredzama kopš pirmajām dienām. Tā, piemēram, drons “Mavic3” ir ukraiņu izlūkošanas darba zirgs, neskatoties uz to, ka tas sver mazāk par kilogramu, ir ļoti nozīmīgs kaujas uzdevumu veikšanai.
TV3 Ziņas pabija treniņu poligonā Donbasā. Šeit tiek apmācīti jaunie bezpilota lidaparātu piloti. Mācības notiek ne tikai ienaidnieka izlūkošanā, bet arī – kā uz ienaidnieka pozīcijām no šķietami mazajiem droniem, kuru pamata funkcija ir filmēšana, uzmest dažāda veida, kā viņi paši saka, “dāvanas”.
“Šodien mēs apmācām puišus, kā no droniem mest “dāvaniņas” ienaidnieku ierakumos, uz viņu tehniku. Tas, ko mēs šobrīd sākam apgūt, ir droni “kamikadze”. Šodien jūs tos neredzēsiet, bet kopumā mēs to darām,” stāsta Ukrainas Bruņoto spēku gaisa izlūkošanas brigādes karavīrs ar segvārdu Pirāts.
“Redziet, šī granāta it kā ir paredzēts, ka darbojas no 200 metru augstuma, bet tas, ko redzam mēs, lai tā būtu efektīva – to vislabāk mest no 50 metru augstuma. Viss ir ļoti vienkārši, pievienojam mehānismu, noņemam drošinātāju, paceļamies un metam lejā. Liekam speciālus mehānismus, lai esam simtprocentīgi droši, ka tā tiešām nokritīs uz zemes, aizsardzības mehānisms, saskaroties ar zemi, atslēdzas, un no tā brīža ir trīs sekundes līdz sprādzienam,” teic Pirāts.
Gaisa izlūkošanas brigādes komandieris rāda, cik dažādu veidu granātas tiek izmantotas cīņā pret iebrucēju armiju: “Šīs tiek izmantotas, lai trāpītu ienaidnieka bāzes vietās, ja redzam, kur viņi ir iemitinājušies ēkās. Šis nav tehnikai. Šī ir spēcīga granāta. Piemēram, ja mēs trāpām blindāžā, tur nekas dzīvs pāri nepaliks. Šī sadedzina absolūti visu. Šo munīciju jau izmanto pret ienaidnieka tehniku. Šeit ir sīkas šķembas iekšā. Saskaroties ar zemi, tās sprāgst un visapkārt lido šīs mazās šķembas. Darbības rādiuss – desmit kvadrātmetru.”
“Droni ir mūsu acis, mēs ļoti labi redzam okupantu no augšas, lai varētu pielāgot artilēriju un atrast un neitralizēt ienaidnieku – tā saka puiši, kuru uzdevums ir palīdzēt artilērijai koriģēt uguni. Viena šāda “Mavic3″ bezpilota lidaparāta cena ir ap 2500 eiro, bet funkcijas, ko tas var veikt, ir neizmērojamas – viss atkarīgs no dronu pilota fantāzijas. Bezpilota lidaparāti arī pasargā dzīvības – proti, tā vietā, lai ienaidnieka pozīcijas noskaidrotu izlūki – gaisā tiek pacelti droni, kas veic tieši to pašu uzdevumu. Mēs nodarbojamies ar izlūkošanu, iegūstam informāciju par ienaidnieku, par ienaidnieka atrašanās vietu pirmajās un otrajās līnijās. Tas ir viens uzdevums, otrs – koriģējam mūsu artilērijas uguni,” stāsta Pirāts.
Protams, arī ienaidnieks izmanto tieši tādu pašu taktiku. Un dažkārt viena drona mūžs var būt pavisam īss – gadās, ka ienaidnieks tos notriec īsi pēc pacelšanās.
“Ir jāsaprot, ka droni ir izejmateriāls, diemžēl tos notriec kā ienaidnieks, tā arī mūsējie,” norāda karavīrs.
Turklāt iebrucēju armijai ir būtisks pārsvars iznīcinātājdronu apjomos. Krievi sākumā ar “Orlan” vai “Mavic” droniem veic izlūkošanu, nosaka mērķi un tad uz to jau tiek sūtīti tā sauktie kamikadzes droni. To krājumi krieviem esot pietiekami: “Viņi izmanto lielos “kamikadzes” dronus, tie ir “Šahedi”, tie ir “Lanceti”. Mēs redzam, ka tehnikas ienaidniekam ir mazāk, mēs redzam, ka dzīvā spēka viņiem ir pietiekami. Diemžēl arī šo “kamikadzes” dronu viņiem ir ļoti daudz – ļoti daudz lido uz mūsu puišu pozīcijām.”
Ukrainas armija kopumā izveidojusi 60 jaunas uzbrukuma bezpilota lidaparātu eskadras, vismaz vienu iekļaujot katrā militārajā brigādē. Taču, ņemot vērā, ka dronu mūžs nav ilgs, tie ir vajadzīgi atkal un atkal.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!