tv3.lv

Apšaudes laikā neaizvērt ķiveri, citādi noraus galvu. Saruna ar žurnālisti Ievu Vārnu

Žurnāliste Ieva Vārna Ukrainā viesojās gan pērnā gada decembrī, gan nupat janvārī. Situācija mainās strauji – Krievijas iebrukuma draudi nomāc daudzus. Piedāvājam sarunu ar dokumentālās filmas ”Ukraina kara draudu ēnā” autori.

Decembrī Ieva kopā ar komandu apmeklēja Kramatorsku, Družkivku. Vēlāk arī Mariupoli – ‘’Patiesībā pirms 2014. gada tā bija Ukrainā vispelnošākā osta, bet tagad tur viss principā ir apstājies,’’ piebilst Ieva.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šie apgabali atrodas aptuveni 100 kilometru attālumā no Ukrainas okupētajām teritorijām. Savukārt šī gada janvārī Ieva devusies tuvāk kara zonai – uz Doņeckas apgabalu, kur separātisti atrodas vien 400 metru attālumā.

Abās reizēs viena pilna diena arī aizvadīta Kijevā, runājot par notiekošo ar dažādām amatpersonām – aizsardzības ministriju, parlamenta deputātiem.

Mēneša laikā iedzīvotāju noskaņojums krasi mainījies

Kopš iepriekšējā brauciena uz Ukrainu pagājis aptuveni mēnesis, taču Kijevas iedzīvotāju noskaņojums attiecībā pret valstī notiekošo mainījies diezgan ievērojami. Pērnā gada decembrī aptaujātie Kijevas iedzīvotāji bijuši apņēmības pilni un gatavi cīnīties, ja valstī iebruks ienaidnieks. ‘’Viņiem likās, ka tas vēl ir tālu. Bija jūtams, ka satraukums nav liels,’’ stāsta Ieva.

Savukārt šajā reizē iedzīvotāju vidū novērojamas bažas, kas vienlaikus mijas arī ar lielu ticību un pārliecību Ukrainas un tās militārajām spējām stāties pretim iebrucējam un atvairīt iebrukumu. ‘’Šobrīd iedzīvotāju vienotība ir ārkārtīgi liela. Un, lai arī vēsturiski Ukrainas austrumu daļas pilsētas bijušas diezgan prokrieviskas, šajā laikā atbalsts un sentiments pret Kremli ir drastiski samazinājies,’’ norāda Ieva un piebilst, ka noskaņojums pret ienaidnieku ir vienāds gan gados vecāku, gan jaunāku iedzīvotāju vidū. ‘’Jaunieši arī saka, ka ir gatavi – ja vajadzēs, ies un aizstāvēs savu zemi.’’

Pie frontes līnijas jūtams izmisums

Tuvāk robežai noskaņa, protams, kļūst drūmāka, pat nesalīdzināma ar citviet valstī novērojamo, atzīst Ieva. ‘’Tieši pie frontes līnijas novērojām pat tādus kā izmisuma saucienus – lūdzu, esiet kā tilts, parādiet un pastāstiet, kā pie mums ir!’’

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat ir kāda frāze, kuru šeit iespējams dzirdēt bieži: ‘’Pie mums karš nekad nav beidzies. Kopš 2014. gada karš mums ir katru dienu.’’ Un vairs nav jautājuma – kad karš sāksies, bet gan ir jautājums – vai ienaidnieks nāks dziļāk valsts teritorijā.

Tiesa, militāristi šeit nav diez ko runīgi, bet viņi ir tie, kas teic: ‘’Mums nekas nav mainījies. Mēs karojam katru dienu un, ja vajadzēs, karosim vairāk.’’ Ieva militāristiem arī vaicājusi, vai tomēr nav bail, taču viņi norāda – baiļu nav, jo tas ir viņu darbs. ‘’Viņu mērķis ir nosargāt savas valsts teritoriju un aizsargāt iedzīvotājus. Bail ir sievām, mātēm, bērniem, kas ir mājās un gaida savus vīrus. Un arī [gaida pārnākam] sievas, jo pie frontes līnijas ir arī sievietes,’’ stāsta Ieva.

Jāpiebilst, ka frontes līnijās karavīri dzīvo jau astoņus mēnešus un viņu alga ir vien 700 dolāri. Tikmēr cenas visam pieaug, Eiropā ir krīze. Un militāristi arī atzīst – tas ir vēl viens instruments no Krievijas puses, kā vājināt, šķelt, izdarīt lielāku spiedienu, mazināt uzticību valdībai utt.

Apšaudes laikā neaizvērt ķiveri, citādi noraus galvu

Jo tuvāk aktīvajai kara zonai, jo stingrāki piesardzības pasākumi jāievēro. Ieva stāsta, ka Ukrainas Nacionālā gvarde un armija uzreiz devusi norādījumus – līdzi jāņem viss nepieciešamais, ko nedrīkst pamest viesnīcas numurā, tostarp dokumenti, maks, telefons. ‘’Ja ir eskalācija, mēs neviens atpakaļ uz viesnīcu nebrauksim, bet gan momentā evakuēsimies,’’ Ieva citē militāristus.

Arī kategoriski aizliegts pārvietoties pa kādām meža takām, nomaļākiem ceļiem. Atļauts iet vien pa iemītajām taciņām un tikai armijnieku pavadībā, jo joprojām ārkārtīgi daudzviet apslēptas mīnas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt, atrodoties 400 metru attālumā no pretinieka, drošības instrukcijas jau ir citas. ‘’Piemēram, ķiveri nevērt ciet, ja ir apšaude, jo, ja trāpīs šāviens, ir lielāka iespēja, ka aizlidos ķivere, nevis galva, ar šķembu pārlaužot sprandu. Ir šādas tehniskās lietas, bet tai brīdī tu par to īsti nedomā. Tu sadzirdi, saproti, kas tev ir jādara, bet arī apzinies, ka tev nav laika nekam citam,’’ militāristu dotos norādījumus atminas Ieva, kura kopā ar citiem kolēģiem arī tika ietērpta aptuveni desmit kilogramus smagā bruņu vestē un ķiverē.

It kā būtu apstājies laiks

Runājot par frontes līnijas vizuālajiem iespaidiem, Ieva atzīst – sajūta tāda, it kā tur būtu apstājies laiks. Kādreiz tas bija dzīvojamais rajons ar pāris daudzdzīvokļu ēkām, vairākām privātmājām un internātskolu. Apkārt redzami iekārtoti pagalmi, bērnu rotaļlietas, dažādi sadzīves priekšmeti – noprotams, ka iedzīvotāji paspējuši vienkārši aizbēgt, visu pārējo atstājot tā, kāds tas bijis.

Jānorāda, ka vietas centrālais objekts – internātskola, ir Ukrainas karavīru aizsargpostenis, kura pazemē izveidotās šahtas ir arī viņu dzīvesvieta. ‘’Šāds postenis izveidots, jo tā ir vieta, kur regulāri notiek apšaudes. Tās ir tās pozīcijas, no kurām viņi stājas pretī ienaidniekam,’’ stāsta Ieva. Savukārt kādreizējo iedzīvotāju pamestie četrkājainie draugi – suņi, šobrīd ir armijas palīgi, kas ziņo par ienaidnieka tuvošanos. Militāristi arī atzīst, ka papildu uzticamas ausis un acis vienmēr nāk tikai par labu.

Kā norāda Ieva, pārdomas pēc viesošanās Ukrainā ir daudz un dažādas, taču visvairāk nācies aizdomāties par to, cik patiesībā drošība, miers un neatkarība ir trausla. ‘’Varbūt kādam liekas, ka tā ir Ukraina, tas ir tālu, bet patiesībā tas ir tepat. Šodien tā ir Ukraina, bet jau rīt tas var būt jebkur citur.’’

Skaties TV3 Ziņu veidoto dokumentālo filmu ”Ukraina kara draudu ēnā” 4. februārī plkst. 20.25 kanālā TV3 un nākamās paaudzes televīzijā Go3.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm