Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Albānijā tūristiem atvērs komunistu pazemes “pilsētu” ar skolu un pat dzemdību namu
Albānijas ziemeļu pilsēta Kukesi zem sevis slēpj vēl vienu “pilsētu” – iespaidīgus pazemes labirintus, kas izbūvēti kādreizējā komunistiskā režīma laikā, lai kara gadījumā tajos varētu patverties iedzīvotāji. Nu pilsētas galvas lēmušas pazemes labirintus atdzīvināt un ļaut ikvienam iepazīt dzīvi komunistiskajā Albānijā.
Kukesas militārie bunkuri atrodas septiņus stāvus zem zemes, līdz 30 metru dziļumam, un to sienas ir būvētas no pus metru bieza cementa, vēsta “Associated Press”. Bumbu patvertne veido piecus līdz septiņus kilometrus garu tuneļu zirnekļu tīklu, kas varētu nodrošināt patvērumu 20 līdz 30 tūkstošiem civiliedzīvotāju.
“Kukesas pazemes pilsētas celtniecība sākās 20. gadsimta 70. gados un turpinājās līdz 1992. gadam, strādājot 22 gadus. (..) Tuneļus būvēja tā, lai tie varētu iedzīvotājiem dot pajumti ķīmiskā vai pat kodolkara gadījumā,” atklāj gaidāmā dzīvā vēstures muzeja projekta atbildīgais Bukurošs Onuzi.
Tuneļu labirints tika būvēts tā, lai pilsētas iedzīvotāji tajā varētu dzīvot apmēram sešus mēnešus. Pazemē bija izbūvēta maizes ceptuve, skola, slimnīca, dzemdību nams, radiostacija un komunistiskās propagandas tipogrāfija, kā arī telpas vīriešiem un sievietēm šaušanai un militārajām mācībām.
Katrai Kukesi daudzīvokļu mājai bija ierādīta sava noteikta vieta pazemes tuneļos ar labu gaisa cirkulāciju un ūdens padeves krātuvi. Tajos ir 37 istabas, kur dažām uz 20 centimetru biezajām durvīm joprojām skatāms kārtas numurs. Dažās istabās bija arī atsevišķa tualete un izlietne – tās izmantoja augstākie virsnieki.
Kukesi pazemes "pilsēta"
Atvaļināts Albānijas armijas virsnieks Haksi Cenajs, kura uzdevums līdz 1995. gadam bija aizsargāt komandcentru, ko ieskauj tuneļu tīkls, atminas – pazemes “pilsētā” regulāri notikušas apmācības. Komunistiskais režīms šeit izspēlēja dažādus scenārijus iedomātam uzbrukumam no Dienvidslāvijas, taču reāla nepieciešamība bunkurus izmantot tā arī nekad nepienāca.
“Mēs izmēģinājām scenārijus, provokācijas. Mēs plānojām, ka būs karš, iespējams, gaisa uzbrukums, un apmācījām cilvēkus, kā izdzīvot,” stāsta Cenajs, piebilsto, ka vēlētos, lai tuneļi joprojām ir gatavības kārtībā, jo neko ar iespējamajiem kariem nevar zināt.
Šie tuneļi nav izmantoti kopš 1995. gada. Taču tagad pilsētas galvas iecerējušas pazemes labirintos iekārtot dzīvās vēstures muzeju, kurā tiks iedzīvināta komunistiskā Albānija. Kukesi vadība cer, ka šādā veidā pilsēta varētu piesaistīt arvien vairāk tūristu un līdz ar to lielākus ienākumus.
Jaunas darbavietas un ienākumi pilsētai ir ļoti svarīgi, jo Kukesi ir valsts nabadzīgākais algabals. Tādēļ tuneļu atjaunošanai pilsēta cer izmantot Eiropas Savienības fondu līdzekļus.
“Associated Press” atgādina, ka Otrā pasaules kara komunistiskās Albānijas diktators Envers Hodža 1949. gadā pārtrauca attiecības ar Dienvidslāviju, 1961. gadā ar Padomju Savienību, bet 1978. gadā ar Ķīnu, jo sastrīdējās ar to vadītājiem un atteicās ievērot viņu noteikumus.
Pēc tam diktators kļuva paranoisks attiecībā uz iespējamu iebrukumu valstī, tādēļ aptuveni 5% no Albānijas gada budžeta iztērēja valsts aizsardzībā. Valsts galvaspilsētā Tirānā tika izbūvēti divi bunkuri, kuros varētu patverties bijusī komunistiskā vadība. Savukārt Albānijā kopumā tika izbūvēti 175 tūkstoši betona bunkuru.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!