Aizdomās par elektronisko cigarešu glabāšanu Lietuvā skolotāja vidusskolēniem liek novilkt bikses

Kāda Kupišķu rajona ģimnāzijas skolotāja izmantojusi savdabīgu metodi, lai pārbaudītu, vai 10. klases skolēniem uz mācību iestādi līdzi paņemtas elektroniskās cigaretes. Bērni lūgti ne tikai iztukšot mugursomu un kabatu saturu, bet arī novilkt bikses, vēsta “tv3.lt”.

2022. gada 25. oktobrī 12:41

Kārtējā pārtraukumā starp mācību stundām dežurējošajai skolotājai radās aizdomas, ka 10. klases skolēniem ir elektroniskās cigaretes. TV3 Ziņām Lietuvā skolotāju istabā notikušo atstāsta viens no cietušajiem vidusskolēniem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Viņi mani uzaicināja uz šejieni, uz skolotāju istabu, apgramstīja, vēlreiz apgramstīja. Teica, lai parādu savu kabatu saturu utt. Un tad viņi teica: “Novelc bikses”. Pēc tam tās lika uzvilkt atpakaļ. Teica, lai novelku kurpes un zeķes. Tas ir pretīgi, tiesību pārkāpums šādi izģērbt nepilngadīgus bērnus,” stāsta vidusskolniece.

Kāda cietušā skolēna radiniece TV3 Ziņām Lietuvā atklāj, ka, uzzinot par notikušo, bijusi šokēta: “Viņus pārbaudīja aptuveni desmit minūtes, vienam no viņiem treniņbikses bija novilktas līdz pat apakšbiksēm. Ir absolūts pazemojums četru skolotāju priekšā, meklējot cigareti, novilkt bikses. Vai šodien joprojām šādi jāstrādā? Vai bērni jāpazemo kā padomju laikos?”

Ģimnāzijas direktore Vida Šeškuviene gan notikušo skaidro citādāk – bikses, iespējams, nošļukušas nejauši: “Mēs lūdzām viņiem noņemt mugursomas, parādīt, kas ir kabatās. Neviens neprasīja novilkt bikses, tāpēc nezinu, kā tas notika. Treniņbikses jau nokarājas, varbūt, kad no tām uz āru vilka kabatas, tās vienam skolēnam nedaudz nošļuka uz leju.”

Pēc sarunām ar notikušajā iesaistītajiem lems par iespējamiem pārkāpumiem

TV3 Ziņu Lietuvā uzrunātie pilsētas iedzīvotāji par notikušo ir dalītās domās – cituprāt, šādas metodes ir pilnībā nepieņemamas, bet daži vairāk sliecas atbalstīt skolotājus, jo paši redzējuši, kā nepilngadīgie skolēni smēķē.

“Tas ir cilvēktiesību pārkāpums, bērni šeit ir labi. Es viņus ēdinu, es viņus labi pazīstu.”

“Protams, drīkst pārbaudīt [skolēnus], bet ne līdz apakšveļai.”

“Mēs kādreiz [šeit] mācījāmies un slepus smēķējām, bet neviens nepārbaudīja mūsu kabatas.”

“Un kā jūs ar viņiem tiktu galā, ja viņi aiz stūra smēķē? Es pats redzēju savām acīm.”

“Domāju, ka tas ir par daudz – apgramstīt un likt novilkt bikses, tādējādi par bērniem ņirgājoties.”

Savukārt Kupišķu rajona Kultūras, izglītības un sporta departamenta vadītāja Jurgita Trifeldiene TV3 Ziņām Lietuvā norāda, ka tuvākajās dienās tiks uzklausītas visās notikušajā iesaistītās puses un tika pēc tam varēs lemt, vai, pārbaudot nepilngadīgos skolēnus, pārkāptas kādas robežas. “Es tur klāt nebiju, neredzēju, kā tā pārbaude notika, un tagad nevaru spriest, vai tur varēja būt kāda neatbilstoša rīcība vai kādi pārkāpumi.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ne pirmoreiz bērni jūtas skolotāju pazemoti; vecāki baidās sūdzēties

Skolēni TV3 Ziņām Lietuvā atklāj, ka šī nav pirmā reize, kad mācību stundās vai to starplaikā jutušies pazemoti no skolotāju puses. “Skolotāja reiz zvanīja [direktora] vietniecei, es sēžu un dzirdu, ka viņa saka: “Viņi uzvedas kā idioti.” Bija vēl viena mācību stunda, kad viņa mūs sauca par idiotiem. Nu kā lai mācās tādā skolā, ja nav cieņas pret skolēniem?!” stāsta viens no skolēniem.

Kādas vidusskolnieces radinieks uzskata, ka problēma ir tajā, ka bērnu vecāki vienkārši baidās un neuzdrošinās skaļi runāt par skolēnu atstāstītajām un jau ieilgušajām problēmām. “Viņi baidās un tikai saka: “Ak, es baidos. Viņi uzēdīsies uz manu bērnu, manu meitu, manu dēlu.” Šī ir maza pilsētiņa, maza kopiena, līdz ar to skolai, tāpat kā pāvestam, ir lielāka vara, lielāka autoritāte, un cilvēki baidās. Lielākā pilsētā tā nebūtu.”

Kupišķu Kultūras, izglītības un sporta departamenta vadītāja Trifeldiene TV3 Ziņām Lietuvā apstiprina bērnu vecāku klusēšanu – oficiālas sūdzības par konkrēto skolu no bērniem vai vecākiem līdz šim departamentā nav saņemtas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm