tv3.lv

Valsts valodas centrs: Maskavas ielas nosaukumu nedrīkst mainīt

Valsts Valodas centrs sniedz atzinumu, ka Maskavas ielas pārdēvēšana neatbilst normatīviem – šī iela ir tā saukta jau kopš tās izveidošanas vairāk nekā pirms 160 gadiem, vēsta “900 sekundes”.

Vairāk nekā 16 kilometru, Maskavas iela ir Rīgas otrā garākā ielā. Tā sākas pilsētas centrā un turpinās dienvidaustrumu virzienā līdz pat Rīgas robežai.

Arhitektūras un pilsētvides dizaina pārvalde ir saņēmusi ierosinājumu pārdēvēt Maskavas ielu par Latgales ielu. Šādā gadījumā noteikti ir nepieciešams Valsts Valodas centra atzinums. Par Latgales ielu to sauca ļoti īsu laiku no 1938. gada līdz 1940. gadam.

Valsts Valodas centra galvenais lingvists apliecina, ka normatīvie akti paredz saglabāt ielas sākotnējo nosaukumu, kas šajā gadījumā jau kopš 1859. gada ir Maskavas iela.

Agris Timuška
Valsts Valodas centra galvenais lingvists

“Jā, jā tas ir senākais nosaukums šai ielai. Nevis mēs tā uzskatām, mēs vienkārši norādām, ka tādi ir vietvārdu informācijas noteikumi un prasības, kas šādos gadījumos neļauj pārdēvēt ielu.”

Maskavas ielas pārdēvēšanu daudzi izjustu arī tiešām praktiski, jo daudzajiem garās Maskavas ielas iedzīvotājiem mainītos adreses.

Arhitektūras un pilsētvides dizaina pārvaldes vadītājs apliecina, ka Maskavas ielas pārdēvēšana skartu tūkstošiem pilsētnieku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valdis Dombrovskis
Arhitektūras un pilsētvides dizaina pārvaldes priekšsēdētājs

“Ja mēs runājam par Maskavas ielas nosaukuma maiņu, būtībā tas paņemtu ļoti daudzu adrešu maiņu. Aptuveni 700 dzīvojamās mājas skartu, tie ir vairāki desmiti tūkstošu dzīvokļu.”

Uzrunātie Maskavas ielas apkaimes iedzīvotāji saprotams ir pieraduši pie šāda nosaukuma. Vairums, tomēr, šķiet samierinātos ja ielu pārdēvētu.

Diāna
rīdziniece

“Jādara tā kā ir ērtāk Latvijai. Es runāju krieviski un man netraucē Maskavas iela, taču ja vairumam tas nepatīk, tad nevajag strīdēties.”

“Valdība tāpēc ir valdība. Es esmu vienkāršā tauta. Tauta ir pāķi, tā saka, bet valdība ir valdība,” Rīgas iedzīvotājs.

Nidija
rīdziniece

“Es vispār nezinu, kā atnācu dzīvot, bija Maskavas iela, es tā pieradu, man faktiski vienalga, bet pieradumam liels spēks.”

Jautājums par Maskavas ielas pārdēvēšanu pagaidām Rīgas domes deputātu balosijumā tiek virzīts.

Veido stāstus par cilvēkiem, kuri, par spīti grūtībām, palīdz sabiedrībai ar savu darbu un liek noticēt iedzīvotāju spējām radīt ko jaunu un noderīgu. Rūp mazāk aizsargāto satiksmes dalībnieku drošiba ielās, kā arī ekoloģijas problēmas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm