Vaidere: 2029. gads ir ātrākais, kad Ukraina varētu pievienoties ES

Optimistiskākajā scenārijā 2029. gads ir pats ātrākais laiks, kad Ukraina potenciāli varētu pievienoties Eiropas Savienībai (ES), intervijā “900 sekundēm” sacīja Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (“Jaunā Vienotība”).

Inese Vaidere (“Jaunā Vienotība”).
Eiropas Parlamenta deputāte

“Ir ļoti steidzami jāsāk pievienošanās sarunu posms, jo sagatavošanās posms [dalībai ES] ilgst vairākus gadus. Tam seko sarunu posms. Mēs izrēķinājām, ka pats ātrākais, kad tas varētu notikt [Ukraina varētu pievienoties ES], varētu pat būs 2029. gads. Tas ir ļoti optimistisks termiņš. Galvenais ir Ukrainas sistēmas un pretkorupcijas darbības sakārtot atbilstoši ES noteikumiem.”

Vaidere atgādināja, ka ik pa laikam uzvirmo diskusijas, vai Bulgārija un Rumānija netika uzņemtas ES par agru. Viņa gan norādīja, ka to uzņemšana ES nebija par ātru, bet gan noteikumiem to uzņemšanai bija jābūt stingrākiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komentējot Ungārijas pozīcija kara Ukrainā jautājumos, Vaidere atzina, ka, viņasprāt, dažkārt šī pozīcija nav saprotama pašiem Ungārijas deputātiem. Viņai esot kolēģi ungāri, ar kuriem viņa strādājusi desmitiem gadu, kas iepriekš šķita sakarīgi, bet šajos jautājumos uzstāj uz diplomātiskām interesēm. Vaidere uzsvēra, ka nav pamatojuma palīdzēt agresorvalstij, tas ir kauna traips visai ES. Viņai pašai esot negatīva attieksme pret Ungāriju tās nostājā iepriekš minētajā jautājumā, un, viņasprāt, ka piemērotās finanšu sankcijas Ungārijai ir pamatotas un objektīvas. Arī Ungārijas pielietotie šantāžas elementi pret ES, lemjot par šiem jautājumiem, ir bēdīgi. Viņasprāt, balsis Eiropas Parlamentā vajadzētu ņemt vērā pēc kvalificētā vairākuma.

Tikmēr Baltija attiecīgajā ģeopolitiskajā situācijā ir parādījusi noteiktību, rīcībspēju un izlēmību. Vaidere uzsvēra, ka miers ir vajadzīgs visiem.

Vaidere teica, ka nosaukt Krieviju par terorisma atbalstošu valsti bija milzīgs Eiropas Parlamenta paveikts darbs, arī tas, ka vajadzētu īpašu starptautisku tribunālu, kas nosodītu karu Ukrainā. EP nevar nosodīt, bet var mudināt pieņemt dažādas sankcijas. Patlaban dienaskārtībā ir Krievijas iesaldēto līdzekļu izmantošana. Šajā kontekstā sarežģītāk ir ar privātpersonu iesaldētajiem aktīviem, patlaban tiek pētīts, kā vislabāk konfiscēt īpašumus tiem, kas atbalsta Krievijas režīmu.

Vaidere uzsvēra, ka sankciju efektivitāte ir ļoti liela un Krievijas ekonomika sabrūk pietiekami ātri. Krievijas ekonomikas kritums nav vēl straujāks tāpēc, ka valsts daudz ražo kara vajadzībām. Tomēr panākts, ka Krievija nevar legāli saņemt dažādas tehnoloģiju preces no Eiropas un ES paudusi stingru nostāju, ka ar Krieviju nevēlas sadarboties. Sankciju rezultātā Krievija ir kļuvusi par izejvielu valsti, tehnoloģijas tai ir grūti pieejamas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komentējot iespējas apiet sankcijas preču un pakalpojumu eksportā, Vaidere teica, ka importa precēm būtu svarīgi norādīt izcelsmes valsti, jābūt preču kodiem, būtiska ir to izsekojamība. Ar eksportu ir vēl grūtāk, jāpieņem skaidra politiska nostāja attiecībā uz tādām valstīm kā Kazahstānu, Kirgizstānu, lai būtu skaidra politika, kas liedz tām tālāk eksportēt Krievijas preces. Noteikumiem jābūt skaidriem un vienādiem visās valstīs, arī tajās, ar kurām notiek sadarbība.

Taujāta pēc viedokļa par Ķīnas vizīti Maskavā, viņa teica, ka, to vērojot, secināja, cik Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir nožēlojams, jo Ķīna ir vienīgā, uz ko Krievija var balstīties. Vērtējot abu valstu līderu tikšanos, viņasprāt, bija redzami tiešām divi labi draugi, kuri viens otru atbalsta.

“Mums ir jābūt ārkārtīgi uzmanīgiem attiecībā uz stratēģisko neatkarību, autonomiju no Ķīnas, jādomā par alternatīvām piegādēm,” uzsvēra Vaidere, to attiecinot uz ES. Viņa arī neslēpa, ka Ķīnas un Eiropas attiecības pēc Ķīnas vizītes Maskavā mazliet saspringst. Ķīna nav skaidri nosodījusi Krieviju par iebrukumu Ukrainā, un ir svarīgi, lai Ķīna nesāk piegādāt Krievijai ieročus. Attieksmē pret Ķīnu jebkurš solis ir rūpīgi jāizvērtē, ņemot vērā arī to, kāda varētu būt Ķīnas potenciālā palīdzība Krievijai.

Taujāta, vai startēs Eiroparlamenta vēlēšanās, Vaidere neslēpa, ja kolēģi viņai uzticēsies, labprāt nākamgad startētu Eiroparlamenta vēlēšanās, jo viņai ir pieredze un nākotnes plāni.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm