Šajā gadalaikā pa ceļam gāzelējoties ķepurojas mazi tritoni

Autovadītāji aicināti pievērst uzmanību nelieliem, ķirzakām līdzīgiem, taču krietni lēnākiem dzīvnieciņiem – divu sugu tritoni, kas šajā gadalaikā meklē ziemošanas vietu un bieži šķērso Latvijas lielceļus, vēsta “900 sekundes”.

Šajā laikā naksnīgās šosejas šķērso divu sugu tritoni. Minēto abinieku nosaukumi latviešu valodā ir visai vienkārši – parastais tritons un lielais tritons.

Zoologs Vilnis Skuja nosauc Latvijā sastopamo tritonu sugu latīniskos nosaukumus. Starp citu lielais tritons Latvijā un ne tikai Latvijā ir īpaši aizsargājams, lielais tritons ir iekļauts sarkanajā grāmatā.

“Viņi nav briesmīgi žigli, viņi ir diezgan lēni,” spriež Skuja.

Tritoni ir abinieki, tie vasaras pirmos mēnešus pavada dīķos un ezeros. Vasaras vidū tritoniem ir pirmais nelielais ceļojums.

“Viņi ir aizgājuši uz dārzu, uz parku, uz mežu. Tur viņi ēd bezmugurkaulniekus, kas atrodami, un, tuvojoties ziemai, viņi dodas uz ziemošanas vietām,” stāsta Skuja.

Ziemošanas vietas meklējumi bieži vien tritoni dodas tālākā ceļojumā. Tad tie šķērso šosejas un nelielos, skaistos abiniekus diemžēl apdraud automašīnu plūsma.

“Autobraucējiem tie izskatās kā suņa sūdiņi, piedodiet man,” tiešs ir Skuja.

Vilnis Skuja uzsver, ka tritonus var viegli nepamanīt. Tomēr, redzot uz nomaļākas šosejas mazus tumšus, lēnām tipinošus tritonus, ir vēlams tiem palīdzēt. Zoologi aicina tritonus pārnest pāri šosejai tajā virzienā, kur ceļinieka galva, respektīvi, tur, kur tritons plānoja doties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Labi, ja cimds vai arī polietilēna maisiņš, to var uzvilkt rokā,” saka pētnieks, brīdinot, ka jābūt uzmanīgiem, pieskaroties tritonam, jo tā ādā ir dziedzeri, kas izdala aizsardzības vielu.

“Tiem, kuri ņēmuši tritonu ar pirkstiem, pēc tam nevajadzētu slaucīt asaras, aizkustinājuma asaras,” viņš draudzīgi iesaka.

Cilvēka dzīvībai un veselībai briesmu nav, tomēr labāk rokas nomazgāt pēc šķiršanās no tritona. Tritoni ir biežāk sastopami naktīs un siltākos reģionos, kas atrodas Latvijas dienvidos.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm