Pieejams, iespējams, precīzākais un uzticamākais Covid‑19 tests

Covid-19 un citu slimību ierosinātāju testus Latvijā ik gadu veic vairākus simtus tūkstošus reižu. Lielākās laboratorijas Latvijā jau ir nodrošinājušās ar pašu mūsdienīgāko aparatūru. Tā ir automatizēta, tāpēc veikto testu rezultāti ir īpaši uzticami. “900 sekundes” devās skaidrot, kā notiek Covid-19 testēšana augstākajā līmenī.

Deguna un siekalu – Covid-19 gadījumā, bet arī asins paraugus C-hepatīta noteikšanai, ņem pretī šī iekārta. Tālāk jau darbinieks sagatavo paraugus, tos ievieto aparātā.

Par molekulāri bioloģiskā analizatora darbību stāsta infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Jeļena Storoženko. Īpaši precīzā iekārta meklē vīrusu ģenētisko materiālu.

Jeļena Storoženko
Centrālās Laboratorijas valdes locekle, RSU asociētā profesore

“Mēs no šī parauga vai no paraugiem nosakām mikroorganisma ģenētisko materiālu. SARS Covid-19 RNS vai arī C hepatīta RNS.”

Molekulāri Bioloģiskā analizatora darbu var iedalīt trīs posmos. Sākotnēji tas atrod vīrusa RNS daļiņu, tad pievieno reaģentus, kas ļauj atrastos RNS paraugus atbilstošā temperatūrā pavairot.

“Tajā maisījumā vēl iekšā ir fluoriscējoša viela un tad, kad tie savairojas noteiktā daudzumā, un pārvar noteiktu slieksni, tad tas ir signāls,” stāsta Centrālās Laboratorijas valdes locekle, RSU asociētā profesore.

Fluoriscējošā viela ļauj aparatūrai noteikt vīrusa RNS daudzumu. Viss process ir automatizēts, tas ir svarīgi, lai izvairītos no kļūdām un paraugi netiktu piesārņoti. Paraugu testa atbilde ir pieejama uz datora ekrāna jau pēc trīs stundām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Molekulāri bioloģiskais analizators veikto testu salīdzina ar iekšējās kontroles paraugiem. Tikai, tad, kad visas atbildes ir apstiprinātas, varam testu uzskatīt par precīzu.

“Tā nākamā līnija, viņš pārvarēja šo zilo, tas nozīmē, ka rezultāts ir pozitīvs,” rāda Storoženko.

Pieejamā testa atbilde jau tuvākajā laikā būs pie ārstējošā mediķa un pacienta elektroniskajā pastā.

Vienā reizē molekulāri bioloģiskais analizators testē 92 paraugus.

Centrālā Laboratorija apstrādā aptuveni 30% no visiem Latvijā laboratoriskajiem vīrusu testiem. Tie ir vairāk nekā 300 000 testu gadā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm