Pētījums: palielinot koku skaitu pilsētās, var glābt dzīvības

Koki var glābt dzīvības, secināts pētījumā, kurā teikts, ka trešdaļu 2015. gadā karstuma viļņu izraisīto nāves gadījumu varēja novērst, palielinot koku platību pilsētās.

6. februārī 8:44

Koki jau ilgstoši tiek uzskatīti par planētas plaušām. Un nesen prestižajā zinātniskajā žurnālā “The Lancet” publicētais pētījums to kārtējo reizi apstiprina.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tajā secināts, ka trešdaļu no priekšlaicīgas nāves gadījumiem, kas saistīti ar vasaras karstuma viļņiem Eiropas pilsētās 2015. gadā, varēja novērst, palielinot ar kokiem apstādīto platību līdz 30%.

Saskaņā ar pētījuma datiem, vidējais pilsētu koku segums Eiropā pašlaik ir mazāks par 15%. Un, ja salīdzina lauku teritorijas, kurās koku ir krietni vairāk, tur novērojama krietni zemāka temperatūra nekā pilsētā.

Tas ir saistīts ar klimata pārmaiņu saasināto fenomenu, ko dēvē par “pilsētu siltuma salām”, temperatūras atšķirību rada cilvēka pārveidotā ainava, jo asfalts un betons absorbē saules starus. Bet koki palīdz pilsētas dzesēt.

Pētījumā teikts, ka dzīvošana zaļākā pilsētā sniedz papildu ieguvumus veselībai, piemēram, mazina sirds un asinsvadu slimību riskus, demences izplatību un uzlabo kognitīvās funkcijas bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Īsais secinājums – koki glābj dzīvības.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm