Partiju priekšvēlēšanu tēriņu apkopojums; cik izmaksās viens deputāta krēsls?

3. oktobrī 7:20

Noslēgušās 14. Saeimas vēlēšanas. Oficiālos rezultātus Centrālā vēlēšanu komisija parasti apstiprina divu nedēļu laikā, taču mēs jau šobrīd varam saskaitīt naudu, ko partijas iztērējušas priekšvēlēšanu laikā, vēsta “900 sekundes”.

Partiju naudas lietas Latvijā uzrauga Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Bija noteikts, ka katrs no 19 vēlēšanās pieteiktajiem deputātu kandidātu sarakstiem limitētajiem aģitācijas izdevumiem drīkstēja izlietot ne vairāk kā virs 708 000 eiro. Tātad, ja mēs pieņemtu, ka pilnīgi visas partijas iztērētu maksimumu, sanāktu aptuveni 13,5 miljoni eiro. Taču KNAB uzskaitījis, ka aģitācijai iztērēti vien trīs miljoni.

Apskatīsim lielākos tērētājus. Uzreiz jāsaka, ka neviena partija nav iztērējusi maksimālo iespējamo summu. Un ir arī dažas partijas, kuru oficiālie izdevumi ir apaļa nulle.

Līderos ir “Apvienotais saraksts” ar gandrīz 466 000 eiro, kas ir vairāk nekā puse limita. Vairāk nekā pusi atļautā iztērējušas arī “Nacionālā apvienība”, “Attīstībai/PAR”, “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS).

Pārējie politiskie spēki jau tērējušies mazāk. Ir trīs, kuras oficiāli nav tērējušas ne centa – “Apvienība Latvijai”, “Kristīgi progresīvā partija” un “Vienoti Latvijai”

Un tagad pats interesantākais. Balstoties uz tēriņiem un panākumiem vēlēšanās, varam aprēķināt, kuram spēkam deputāta krēsls izmaksājis visvairāk un kam vismazāk. Nevis cik vietas iegūtas, bet tieši cik izmaksājis viens deputāta krēsls. Aprēķina sistēma – dalām izdevumus ar iegūtajām balsīm. Un tātad:

Visvairāk jeb visdārgāk viena deputāta krēsla iegūšana izmaksājusi apvienībai partijai “Latvija Pirmajā vietā”. Proti, 34 500 eiro. Ainu izmainīja “Attīstībai/PAR” ar netikšana parlamentā. Vēl vakar pa dienu aina bija cita.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Otrā un trešā vieta ar līdzīgu pašizmaksu. “Nacionālā apvienība” un “Apvienotais saraksts” nedaudz virs 30 000 eiro par krēslu.

“Zaļo un Zemnieku savienībai” par vienu deputāta vietu nācies šķirties no aptuveni 20 000 eiro, savukārt šo vēlēšanu uzvarētājai “Jaunajai Vienotībai” vēl uz pusi mazāk nekā ZZS, proti, zem 10 000 eiro.

Pēdējās šajā listē ir jaunpienācējas, kas savu iekļūšanu parlamentā spējušas nodrošināt iekļaujoties 2464 eiro – tas par “Stabilitāti”. Bet “Progresīvie” savas desmit vietas Saeimā ieguvuši, tērējot tikai nedaudz virs 1000 eiro par vienu deputāta krēslu.

Saskaņā ar KNAB atskaitēm vislielākā daļa no partiju aģitācijas izdevumiem tērēta reklāmām vides objektiem. Tātad plakātiem, uzlīmēm uz sabiedriskā transporta vai, piemēram, reklāmas stendos ielās.

Summās iespējamas vēl nelielas korekcijas, kā arī papildinājums ar tām tēriņu sadaļām, kas attiecas uz tikšanos ar vēlētājiem un tamlīdzīgi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šīs summas gan attiecas uz partiju izdevumiem priekšvēlēšanu aģitācijai. Tas, kam vēl noteikti pievērsīsimies ziņās, ir valsts finansējums, ko piešķir politiskajām partijām. Saskaņā ar likumu to var saņemt partijas, kas pārvarējušas divu procentu barjeru.

Pēc provizoriskajiem vēlēšanu rezultātiem, kopā ar Saeimā iekļuvušajām partijām, uz to varēs pretendēt arī “Saskaņa”, “Latvijas Krievu savienība”, “Katram un katrai”, “Suverēnā vara”, “Attīstībai/PAR” un “Konservatīvie”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm