tv3.lv

Pabriks: Noskatīta jaunās un plašās militārās bāzes tapšanas vieta Latvijā

26. maijā 9:20

Patlaban jau ir noskatīta jaunās un plašās militārās bāzes tapšanas vieta Latvijā, notiek tehniskais darbs, lai saprastu, kādas ir tās īpašumtiesības un kas izvietots ap to – uz šiem jautājumiem, visticamāk, varēs atbildēt pēc NATO samita, intervijā “900 sekundēm” sacīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Pabriks, komentējot, kā NATO iekšējo plānošanu, uzsvēra – ja NATO nenodrošinās Eiropas austrumu, ziemeļu un dienvidu flangu ar pietiekamu aizsardzību, tad, protams, tās valstis, kas vēro no malas un nepiedalās karadarbībā Ukrainā, sāks vērtēt NATO skeptiski. Komentējot gaidāmo samitu, viņš pauda, ka reģionā, kur atrodas Latvija, būs lielāka NATO klātbūtne, spēcīgāks bruņojums, mainīsies domas un taps skaidrs – Latvijas, Polijas, Somijas robežu neviens nepārkāps.

Komentējot jaunās un plašās militārās bāzes tapšanas potenciālo vietu Latvijā, Pabriks teica, ka ir izdalītas kādas trīs vietas, kur tā varētu atrasties. Viņam ir gandrīz skaidrs, kura varētu būt bāzes vieta, notiek tehniskais darbs, lai saprastu, kādas ir tās īpašumtiesības, kas ar teritoriju notiek, kādi ciemi vai pilsētiņas tai tuvumā. “Tad, kad mēs varētu būt gatavi atbildēt uz visiem šiem jautājumiem, tad to atklāsim, es domāju, ka tas varētu būt kaut kad pēc NATO samita Madridē 29. un 30. jūnijā,” pauda Pabriks.

Komentējot drošības situāciju Latvijā, viņš teica, ka Latvija patlaban ir stabilā drošības situācijā. “Ukraina mums devusi laiku. Taču drošības situācija nākotnē Latvijā būs atkarīga no kara beigām Ukrainā. Ja ukraiņi zaudētu karu, par ko esmu pārliecināts, ka tas nenotiks, spiediens pret Latvijas robežām palielinātos, bet, kamēr ukraiņi turas, esam drošībā,” sacīja aizsardzības ministrs.

“Ukraiņi karo mūsu karu, Somijas un citu, jo esam robežvalsts. Ja Ukraina zaudēs, spiediens pret robežām palielināsies, bet šinī brīdī, kamēr ukraiņi karo, tā nenotiek,” viņš sacīja, piebilstot, ka dienu un nakti arī Latvijā norit darbs pie tehniskā nodrošinājuma stiprināšanas, Latvijas armijas kapacitātes palielināšanas, pretgaisa aizsardzības sistēmu iegādes utt.

Viņš aicināja cilvēkiem Latvijā saglabāt mieru, padomāt par iesaisti valsts drošībā, piemēram, pievienošanos Zemessardzei.

Pabriks atzina, – situācija Ukrainā patlaban ir smaga, karš ieiet fāzē, kad vairāk vai mazāk jārunā par statisku kaujas darbību. Atsevišķos virzienos Krievijas karaspēks pavirzījies uz priekšu, izmantojot izdedzinātas zemes taktiku jeb visu nopostot, taču, kopumā ņemot, Pabriks nedomā, ka Krievija var izdarīt lielus izrāvienus, – par to neviens patlaban nerunā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienlaikus Pabriks teica – nedomā, ka Ukraina patlaban konkrētajā reģionā ap Donbasu varētu dot spēcīgus prettriecienus, tad tās un Krievijas bruņoto spēku samēram būtu jābūt citādākam. Aizsardzībai ukraiņiem pietiek spēku, bet kara gaitas izmainīšanai ar to ir par maz, spriež ministrs.

Aizsardzības ministrs atzina, ka šajā kontekstā ļoti svarīgs ir Rietumu atbalsts – ekipējums, munīcija, ko piegādāt Ukrainai. Dažu valstu palīdzību starptautiski slavē, bet citu dotais atbalsts tiek pelts, piemēram, Vācijas nepietiekami sniegtā palīdzība. Pabriks teica – cilvēki sašutuši par Vācijas pozīciju, jo nav zudušas cerības – Vācija kaut ko varētu darīt lietas labad. Zinot, cik tā ir liela valsts, ar spēcīgu ekonomiku un ar ļoti lieliem resursiem, tas “ir apkaunojums, ka Vācija tos neliek lietā”, lai palīdzētu Ukrainai, viņš bija strikts.

Pēc viņa sacītā, ja Vācija iedotu Ukrainai industriālos resursus, Ukraina to ļoti augstu novērtētu un karš “izskatītos citādāk”, bet Vācija to nespēj izdarīt politisku iemeslu dēļ. “Tas izskatās apkaunojuši, domāju, ka nākotnē katras valsts paustās pozīcijas šobrīd tiks atgādinātas,” pauda Pabriks.

Tikmēr Latvija turpina Ukrainai palīdzēt – jau piegādātas “Stinger”, bruņuvestes, ekipējums, munīcija un cita veida ieroči, sistēmas, kas saistītas ar uzbrukumiem, izlūkošanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm