Osipova: Latvijā nav sistēmas, kā cilvēkam vēl pie skaidras apziņas fiksēt savu gribu par mūža pēdējām gaitām

Latvijā nav un vajadzētu izveidot sistēmu, kā cilvēkam, esot vēl pie skaidras apziņas, fiksēt savu gribu par to, kā aizvadīt mūža pēdējās gaitas, intervijā “900 sekundēm” sacīja Latvijas Universitātes profesore, juriste, bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova.

Bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova teica, ka paliatīvā aprūpe šobrīd Latvijā, tā teikt, paliek starp likumiem. Latvijā pastāv neatliekamā medicīniskā palīdzība, mūža, dzīvildzes pagarināšana, uz atveseļošanos vērsta aprūpe. Taču nav skaidrības, ko darīt ar tiem cilvēkiem, kas vairs nevar atveseļoties. Osipova uzsvēra, ka cilvēks ir valstij vērtīgs jebkurā dzīves posmā un valstij jāsaprot, kā viņu konkrētā dzīves posmā atbalstīt. To prasa cilvēka cieņa.

“Svarīgi cilvēkam līdz pašam beigām saglabāt pašnoteikšanās pār savu dzīvi un pār savu ķermeni. Šobrīd varu reģistrēt e-veselībā – gribu vai negribu būt orgānu donors, vēlos vai nevēlos, lai man pēc nāves tiek veikta sekcija. Proti, es varu regulēt, kas notiek pēc manas nāves, bet es nevaru atteikties no reanimācijas vai atsacīties no, piemēram, uzturēšanas pie aparātiem vairāk nekā septiņas dienas, ja ir iestājusies smadzeņu nāve,” sacīja Osipova.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc viņas sacītā, ir ļoti būtiski, lai arī paliatīvajā aprūpē tiek ņemta vērā cilvēka griba – vai viņš grib atrasties mājās jeb stacionārā. Ja nav pie pilnas apziņas, tad valstī vajadzētu izveidot sistēmu, kā, kamēr cilvēks vēl ir pie skaidras apziņas, viņš var savu gribu attiecībā uz pēdējām mūža gaitām fiksēt.

Osipova atzina, ka citas valstis jau ir izdiskutējušas minētās problēmas un ir ķērušās pie risinājumiem, bet Latvija ir viena no divām valstīm bez hospisa aprūpes.

Nodibinājuma “Hospiss LV” valdes locekle Ilze Zosule atgādināja, ka pagājušā gada nogalē nodibinājums “Hospiss LV” iesniedza iniciatīvu Saeimā par katram cilvēkam pieejamu hospisa aprūpi mūža nogalē, patlaban gaida tā izskatīšanu. Uz šodienas diskusiju ir uzaicināti visi deputāti.  Steidzami ir jāstrādā visos trijos virzienos – jābūt cilvēkam iespējai aizvadīt savu mūža nogali mājās ar aprūpi,  jābūt mobilajām brigādēm, jābūt hospisa stacionāram.

Zosule teica, ka attiecīgajam mērķim ir jāparedz finansējums, pilotprojekts Latvijā jau ir bijis, paliatīvā aprūpe faktiski izmaksā lētāk nekā cilvēkam atrasties stacionārā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm