Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Okupācijas muzeja direktore: Jo ilgāk kavējamies, jo situācija ar Stūra mājas likteni kļūst kritiskāka
Jo ilgāk kavējamies, jo situācija ar Stūra mājas likteni kļūst kritiskāka, intervijā “900 sekundēm” sacīja Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.

“Domāju, ka mēs ilgi esam domājuši, ko varētu darīt. Manuprāt, plāns jāsagatavo, sākot no šā brīža, Jo vairāk atliekam, jo situācija kļūst kritiskāka un problēma nerisinās,” pauda Okupācijas muzeja direktore, paužot viedokli, ka lēmumu šajā jautājumā vajadzētu atrisināt pēc iespējas ātrāk.
Viņa teica, ka Okupācijas muzejs turpina strādāt pie šā jautājuma, un pieļauj, ka 1. martā tam Stūra māja vēl nebūs jāatstāj. Notikušas tikšanās ar par lēmumu telpas atstāt pieņēmējiem, atbildīgajām institūcijām. Izrunāts, kas jādara līdz 1. martam. Viņasprāt, pakāpeniski var paveikt to, kas nepieciešams, jāmaina juridiski telpu lietojuma veids, jāizdara vēl šis tas, lai muzejam telpas nebūtu jāatstāj. Viņa pauda pārliecību, ka nekas nav krasi mainījies situācijā ar ēkas bīstamību, bet, acīmredzot, nama apsaimniekotājam ir nepieciešami kādi risinājumi.
Viņa atzina, ka VNĪ nosauktā summa ir ļoti liela un tāda uzreiz nav iegūstama, jautājums jārisina, sakārtojot kritiskos jautājumus, bet par turpmāko ēkas rekonstrukciju jautājums nav jārisina šogad.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš teica, ka Kultūras ministrijai (KM) jāizstrādā redzējums, ko ar šo ēku darīt. Tā ir viens no vēstures mantojumiem, un, viņaprāt, Tetera nams jāsaglabā kā muzeja ēka. “Jautājums, kā visracionālāk saglabāt muzeju, vienlaikus – ko darot ar pārējo māju,” piebilstot, ka piekrīt, nav ko kavēties, bet, lai uzrakstītu likumu, jāsaprot, kāds ir mērķis, ko darīs.
Jau ziņots, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta konstatētā bīstamība Tetera namā jeb Stūra mājā jānovērš līdz 2024. gada 7. maijam, kam vajag vismaz 400 000 eiro. Bīstamība saistīta ar automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu. Finansējums ļautu savest kārtībā iekšējā ugunsdzēsības ūdensvada sistēmu un elektroinstalāciju, kā arī aizdarināt neblīvās vietas ugunsdrošās konstrukcijās.
Savukārt pilnvērtīgai ēkas ekspluatācijai un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanai ir nepieciešami vismaz 14 miljoni eiro, kas nodrošināšot tās pilnvērtīgu atjaunošanu un dzīvības atgriešanu tajā.
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde 2020. gadā ēkai piešķīra vēsturiska notikuma vietas statusu, taču šis lēmums neatrisina jautājumu par saimniecisku ēkas izmantošanu un finansējuma avotu ēkas sakārtošanai. Tā paša gada nogalē VNĪ no Kultūras ministrijas saņēma iebildumus par nama izsoles rīkošanu, tādēļ tika pieņemts lēmums ēkas pārdošanu pārtraukt.
Īpašuma uzturēšana, izdevumi kārtējiem remonta darbiem un kapitālieguldījumi kopš 2014. gada pārsniedz 550 000 eiro. 2021. gadā VNĪ zaudējumi tikai par īpašuma uzturēšanu sasniedza 69 600 eiro, savukārt 2022. gadā – aptuveni 54 000 eiro.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!