NEPLP priekšsēdētājs: Apraides atļaujas iegūšana Nīderlandē “Doždj” uzreiz nedod tiesības raidīt Latvijā

Lai Krievijas neatkarīgā programma “Doždj” (“Дождь”/”TV Rain”) varētu atgriezties Latvijā, kompānijai būs jāsaņem retranslācijas atļauja, – apraides atļaujas iegūšana Nīderlandē kompānijai nedod automātiskas tiesības raidīt Latvijā, intervijā “900 sekundēm” sacīja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu (NEPLP) padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Viņš teica, ka “TV Rain” ir saņēmis apraides atļauju Nīderlandē un tik tiešām var raidīt tur un teorētiski retranslēt savas pārraides citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Taču, ja grib to darīt Latvijā, viņiem ir jālūdz retranslācijas atļauja, iesniedzot NEPLP dokumentus. Tālāk NEPLP vērtēs, vai attiecīgo retranslācijas atļauju piešķirt. Lēmums būs atkarīgs no ļoti daudziem aspektiem.

Āboliņš atgādināja, ka NEPLP “TV Rain” apraides atļauju anulēja 6. decembrī, bet vien dažas stundas pēc šā lēmuma viņiem jau bija dibināts uzņēmums Nīderlandē, iesniegta prasība pēc jaunas apraides atļaujas izsniegšanas. Uzņēmumu Nīderlandē nevar nodibināt divās stundās, kas nozīmē, ka viņi apzināti gatavojās prasīt apraides atļauju, vēl pirms liktenīgā raidījuma, kurā izskanēja teiktais par naudas vākšanu Krievijas armijai, kā arī vēl pirms Krievijas armijas saukšanas par “mūsu armiju”. Viņi Amsterdamā ir maza studija, bet viņi darbojās Latvijā, un mērķtiecīgi veica darbības, lai saņemtu apraides atļauju Nīderlandē vēl pirms pārkāpumiem Latvijā, saka Āboliņš.

Ivars Āboliņš
Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu (NEPLP) padomes priekšsēdētājs

“Man ir sajūta, ka viņu darbības bija mērķtiecīgas, lai padomei nebūtu citas iespējas, kā pieņemt tādu lēmumu, kādu pieņēmām.”

Viņš teica, ka nezina, vai “TV Rain” vispār vēlas darboties Latvijā, publiskajā telpā no viņiem izskan viens, bet “TV Rain” faktiskā rīcība ir pilnīgi cita. “Nezinām, kādi ir viņu plāni, ieceres, nezinām, kādi dokumenti tiks iesniegti NEPLP, neko nevaram prognozēt, kamēr neesam redzējuši dokumentus. Protams, tiks vērtēta visa rīcība,” sacīja Āboliņš.

NEPLP valdes priekšsēdētājs pauda gandarījumu, ka “Doždj” pārsūdzēs lēmumu NEPLP, kas noņem spekulācijas no tā, ka padomes lēmums bijis nepamantots – tālākā izvērtēšana jau būs tiesas ziņas. Pēc Āboliņa teiktā, jāprasa “TV Rain”, kāda ir viņu stratēģija, jo no malas to nevar pateikt. NEPLP piemēroto sodu par Krievijas armijas saukšanu par “mūsu armiju” un Krimas kartes rādīšanu kā Krievijas sastāvdaļu 10 000 eiro apmērā viņi ir nomaksājuši.

Viņš teica, ka Latvija gaida Krievijas opozīcijas žurnālistus un mūsu valsts ir vieta, kur tie var strādāt. “TV Rain” ir vienīgais ar Krieviju saistītais medijs, kuram šeit ir bijušas problēmas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau ziņots, ka telekanāls “Doždj” jeb “Rain TV”, kam par vairākiem pārkāpumiem gada sākumā Latvijas elektronisko mediju uzraugs atņēma apraides atļauju Latvijā, darbu turpinās Nīderlandē. Šo ziņu pavadīja pieņēmums, ka, iegūstot apraides tiesības vienā Eiropas Savienības dalībvalstī, tādas automātiski tiek iegūtas visās dalībvalstīs, līdz ar to “Doždj” varētu atkal sākt raidīt Latvijā.

Jau ziņots, ka “Doždj” pārsūdzēs NEPLP lēmumu atņemt medijam apraides atļauju Latvijā. Tikmēr apraides atļauju 10. janvārī kanālam piešķīra Nīderlande.

“Doždj” 9. janvārī apstrīdēja NEPLP lēmumu par Latvijā izdotas apraides atļaujas anulēšanu. “Mēs nezinām, uz cik ilgu laiku izstiepsies tiesas process, tāpēc necentīsimies atgūt Latvijas licenci – mums ir svarīgi pēc iespējas ātrāk atjaunot raidīšanu kabeļtelevīzijā, ko izdarīsim ar Nīderlandes licenci,” skaidroja medijā.

Administratīvajā rajona tiesā apstiprināja, ka “Doždj” pieteikums 9. janvārī ir pieņemts. Lēmums par pieteikuma virzību parasti tiek pieņemts septiņu dienu laikā. Līdz ar to tiesas lēmumam par to, vai ierosināt lietu, jābūt pieejamam nākamajā nedēļā.

Medijs jau ir iesaistījies vienā tiesvedībā, tiesā apstrīdot NEPLP piešķirto sodu par latviešu valodas celiņa nenodrošināšanu. Tikmēr šonedēļ ir samaksāts 10 000 eiro sods, ko NEPLP kanālam bija piemērojis par okupētās Krimas iezīmēšanu Krievijas sastāvā un Krievijas armijas nosaukšanu par “mūsu armiju”, aģentūrai LETA pastāstīja NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

NEPLP pērn nolēma anulēt apraides atļauju “Doždj”. Lēmums stājās spēkā naktī uz 8.decembri, kad “Doždj” bija jāpārtrauc raidīšana Latvijas teritorijā. Lēmums par apraides licences anulēšanu pieņemts saistībā ar draudiem valsts drošībai un sabiedriskajai kārtībai.

Lēmums pieņemts, vērtējot pārkāpumu kopumu, kas pieļauti pēdējā laikā: valsts valodas celiņa nenodrošināšana pārraidēm, Krimas attēlošana kartē kā daļa no Krievijas teritorijas, Krievijas armijas saukšana par “mūsu armiju”, iespējama atbalsta paušana Krievijas armijai. Tāpat vērtēta no Valsts drošības dienesta (VDD) saņemtā informācija.

Pēc licences zaudēšanas Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) lēmusi neanulēt nodarbinātības vīzas “Doždj” darbiniekiem. Tikmēr pērnā gada nogalē toreizējais Iekšlietu ministrs Kristaps Eklons (AP), izvērtējot VDD ierosinājumu, iekļāvis tā dēvētajā melnajā sarakstā bijušo televīzijas kanāla “Doždj” raidījuma vadītāju Alekseju Korosteļevu, kurš pastāvīgi strādāja Gruzijā, bet pēc izteikumiem ēterā par atbalstu Krievijas armijas karavīriem tika atlaists.

“Doždj” darbību uz laiku pārtrauca marta sākumā pēc tam, kad Krievijas Valsts dome pieņēma likumu par “viltus ziņām”. Līdz ar kanāla darbības apturēšanu tā galvenais redaktors un vairāki citi redakcijas darbinieki pameta Krieviju.

“Doždj” 18. jūlijā pakāpeniski atsāka darbu, strādājot tostarp no studijas Rīgā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm