Muižniece: Latvijā neapsver iespēju veidot jaunu specializētu skolu Ukrainas bēgļu bērniem

2022. gada 13. aprīlī 8:20

Latvijā neapsver iespēju veidot jaunu specializētu skolu Ukrainas bēgļu bērniem, intervijā “900 sekundēm” pauda izglītības ministre Anita Muižniece (K).

Viņa paskaidroja, ka Latvijā jau darbojas Ukraiņu vidusskola, kurā ir atvērtas vēl 100 vietas bērniem. Turklāt ukraiņu bērnus, no kuriem Latvijā var palikt ilgu laiku, ir būtiski integrēt vietējā izglītības sistēmā un sabiedrībā, uzskata Muižniece. Ja kādā pašvaldībā būs iniciatīva atvērt ukraiņu skolu, tad tas notiks kā pašvaldības iniciatīva.

Tikmēr Tallinā aprīlī durvis ir vērusi Ukrainas kara bēgļu bērniem paredzēta skola, kas šajā mācību gadā varēs uzņemt aptuveni 200 bērnu, bet no rudens – trīsreiz vairāk. Skola darbosies kā galvaspilsētas Lillekilas ģimnāzijas filiāle. Līdz šā mācību gada beigām tā darbosies svētdienas skolas režīmā, piedāvājot mākslas, mūzikas un sporta nodarbības, lai palīdzētu ukraiņu bērniem vieglāk adaptēties jaunajā vidē, bet no nākamā mācību gada tajā sāksies uz Igaunijas valsts skolu programmu balstīts mācību process un darbs noritēs kā citās Tallinas pašvaldības skolās. Vajadzības gadījumā ukraiņu bērni mācībās varēs saņemt palīdzību dzimtajā valodā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Muižniece pastāstīja, ka līdz šim Latvijas izglītības iestādēs darbu ir sākuši 25 skolotāji un 12 pedagogu palīgi no Ukrainas. Likums paredz iespēju nodarbināt pedagogus no Ukrainas gan ukraiņu bērnu mācībās, gan svešvalodās, kur nav nepieciešama valsts valodas prasme. Uzņemot skolotājus, tiek noskaidrota viņu profesija. Ukrainas mācībspēks esot sācis darbu, piemēram, Kuldīgā, Ventspilī un citviet.

Viņa teica, ka atsevišķās vietās tas palīdzētu atslogot kapacitāti, piemēram, svešvalodas skolotāji ir viena no top vakancēm, tur pedagogu no Ukrainas nodarbināšana nāks par labu, bet ministre ir skeptiska, ka tas kopumā atrisinās problēmas ar pedagogu trūkumu valstī.

Marta vidū Izglītības un zinātnes ministrija aptaujājusi pašvaldības par iespējām uzņemt bērnus izglītības iestādēs, un noskaidrots, ka visā valstī varētu uzņemt līdz 23 000 bēgļu bērnu kopā gan pirmsskolās, gan skolās. Lielāko īpatsvaru varētu uzņemt Rīgā – līdz 3500 bērnu. Katra pašvaldība apzina brīvās vietas un informē par to IZM. Ja maksimums tiks sasniegts, tiks meklēti risinājumi atsevišķi telpu pielāgošanai Ukrainas izglītojamo mācībām. Tas ir sarunu procesā.

Ukraiņu bērniem būšot paredzēta iespēja piedalīties arī vasarā Latvijā notiekošajās nometnēs bērniem. Tāpat ukraiņu studentiem ir iespējas patlaban saņemt tādu pašu studējošā stipendiju kā vietējiem studentiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm