tv3.lv

Libānas keramiķi cer uz tradicionālā aroda saglabāšanos

Libāna – gleznaina valsts, kuru posta ekonomiskā krīze, politiskie skandāli un kopienu konflikti. Haosam pa vidu dažas reģionam raksturīgās tradīcijas dzīvas cenšas noturēt meistari, kuru skaits sarūk. Viens no apdraudētajiem arodiem ir keramika.

22. jūnijā 8:39

Ar roku veidotu māla podu, bļodu un citu trauku radītāju skaits Libānā sarūk, ņemot vērā to, ka šāds arods nav no ienesīgākajiem jauniešu acīs. Tāpēc tādu cilvēku kā Kaleds Davs kļūst mazāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kaleds ar māla trauku veidošanu nodarbojas jau 34 gadus. Agrākos laikos traukus ēzeļa mugurā no zaļajām un stāvajām Libānas augstienēm veda pārdot gan pašu mājās, gan uz kaimiņvalstīm.

Patlaban ekonomiskās krīzes laikā libāņi pievēršas vienkāršākiem veidiem, kā gatavot un pasniegt ēdienus. Pieprasījums pēc keramikas sarūk un cenu, kā arī degvielas kāpuma laikā traukus veidot un pārdot kļūst neizdevīgāk.

Māla mākslinieks uzsver, ka piecdesmito gadu beigās nelielajā kalnainajā Čufas reģionā Beirūtas dienvidos bija vairāk nekā 50 neatkarīgu keramiķu ar savām krāsnīm un materiāliem. Tagad atlikuši divi, ieskaitot viņu.

Davs negrasās spriest par to, cik ilgi šis arods Libānā vēl varēs būt dzīvotspējīgs, taču viņš pats sola, ka strādās, kamēr vien būs spējīgs to izdarīt. Viņš uzsver, ka trauku veidošana viņa acīs neesot darbs – drīzāk meditācija.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm