Latvijas iedzīvotājus aicina nodot gēnu paraugus zinātnes attīstībai

Aicina atsaukties Latvijas iedzīvotājus, kuri ir gatavi nodot savu gēnu paraugus zinātnei, jo tiek veidota Latvijas iedzīvotāju gēnu references grupa, kas būs pieejama zinātniekiem visā Eiropā, vēsta “900 sekundes”.

Ledusskapjos Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā glabājas tūkstošiem gēnu paraugu. Tie ir izvietoti mazos tilpumos.

Ņemot vērā, ka medicīnisko datu aprite ir īpaši regulēta, jaunajam projektam nepieciešami brīvprātīgie. Tādi cilvēki, kuri ļaus ar no jauna iegūtajiem gēnu paraugiem darboties zinātniekiem. Pieteikties var šeit.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ir jāsaprot, ka cilvēks iesaistās projektā, lai ar sava parauga ziedošanu palīdzētu zinātnes attīstībai,” skaidro Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra (LBPSC) zinātniskās padomes priekšsēdētājs Jānis Kloviņš.

Jau tuvākajās nedēļās Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra interneta lapā būs iespēja pieteikties jaunajam projektam.

Jānis Kloviņš
LBPSC zinātniskās padomes priekšsēdētājs

“Būs jāaizpilda dažādas anketas par veselības stāvokli un jādodas uz vienu no laboratorijām nodot asins paraugu.”

No asinīm paņemtos gēnu paraugus parasti novieto uz čipa un ievieto iekārtā, kas spēj pilnībā atšifrēt cilvēka gēnus. Iegūtā informācija tiek pārvērsta datoram un zinātniekiem saprotamā kodā, kas ir garš dažādi sajauktu četru burtu virknējums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kaspars Megnis
LBPSC pētnieks

“Šeit iekšā visa tā maģija notiek… Robotam ir roka ar divām plaukstām. Ar tām tas šos čipus liek šeit, kur notiek reakcijas. Tur notiek vizualizēšana, aparāts nosaka, kas kam ir pieķēries un kur ir kādi nukliatīvi. Pilnu genoma sekvencēšanu, kas nozīmē nolasīt visus trīs ar pusi miljardus burtiņu, kas ir katra cilvēka genomā. Iedomājieties, cik tas ir milzīgs datu apjoms, ja to izdrukātu uz lapām, tad tā būtu lapu kaudze simts metru augstumā.”

Sekvencētie jeb atkodētie Latvijas iedzīvotāju gēni, precīzāk, no gēniem iegūtā informācija, vēlāk būs pieejama Eiropas zinātniekiem.

Gēnu atkodēšana noderēs ne tikai zinātniekiem. Tiks veikti arī papildu pētījumi un brīvprātīgie, kuri būs nodevuši gēnu paraugus, varēs uzzināt daudz jauna par savu veselību.

“Apskatīties, kāds ir šo cilvēku risks saslimt ar dažādām slimībām nākotnē. Varbūt atsevišķos gadījumos cilvēkiem var tikt atrastas nopietnākas mutācijas genomā. Paver daudz iespēju uzzināt par savu veselību,” skaidro Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieks.

Projektam nepieciešami 3500 cilvēku. Vecumam, dzimumam un tautībai nav nozīmes, pētniekiem svarīgi, lai tiktu pārstāvēti visi Latvijas reģioni. Brīvprātīgajiem dalība ir bezmaksas. Taču, ja jūs vēlētos pilnībā atšifrēt savus gēnus ārpus projekta, tad tas maksātu vairāk nekā tūkstoš eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Palīdzot zinātnei, cilvēks šādi iegūst arī labu iespēju uzzināt par savām potenciālajām slimībām un jau laikus samazināt saslimšanas riskus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm