Lāce: Mākslas darba izņemšana no izstādes Daugavpilī ir cenzūras gadījums vistīrākajā izpausmē

Igauņu mākslinieka darba izņemšana no izstādes Daugavpilī, Marka Rotko mākslas centrā, ir cenzūras gadījums vistīrākajā izpausmē, intervijā “900 sekundēm” sacīja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

“Mēs tiešām varam runāt par mākslas cenzūras gadījumu vistīrākajā izpausmē,” sacīja Lāce, piebilstot, ka šādi amatpersonas iejaucās mākslas institūcijas programmā, kas runā par sabiedrībā būtiskām tēmām.

Viņa atgādināja, ka vakar arī Latvijas Muzeju biedrības valde izplatīja publisku paziņojumu ar aicinājumu nepieļaut turpināt šādu rīcību un Kultūras ministrijai (KM) to izvērtēt. Viņasprāt, KM šis gadījums ir jāizvērtē.

Lāce uzsvēra, ja nepievēršam uzmanību šādiem precedentiem, tie var atkārtoties lavīnveidā un 90. gadu sākumā iegūtā mākslinieciskā brīvība var tikt pārtraukta. Šai lietai ir tendence paplašināties.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītājs Māris Čačka teica, ka viņam pietrūka laika pirms gaidāmajiem valsts svētkiem, lai argumentēti izrunātos ar domi par izstādes ekspozīcijā pausto.

Čačka atzina, ka apzinās – ir noticis cenzēšanas gadījums, mākslā nedrīkstētu šādi iejaukties – izraut darbus no ekspozīcijas konteksta, neizprotot, ko mākslinieks ar tiem ir domājis. Patiesībā mākslinieks tajos analizē pēcnāves dzīvi.

Pēc Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītāja teiktā, igauņu mākslinieks nav pārsteigts, ka viņa darbs ir izņemts no ekspozīcijas, jo pats nāk no Baltijas bloka. Lai arī Igaunijā nav tikuši cenzēti viņa darbi, bet viņam bija zināmas bažas, ka kaut kas tāds varētu sekot. Notikušā dēļ viņš šobrīd ir kļuvis ļoti atpazīstams. Čačka arī teica, ka līdz ar mākslinieka darbu noķengāšanu ir sajūta, ka desmit gadu Marka Rotko mākslas centra darbs ir zudis. Viņš aicināja sabiedrību nākt, runāt un iesaistīties diskusijā nevis cenzēt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lāce teica, ka mākslas darba izņemšanai ir saistība ar Austrumeiropas situāciju, pavisam noteikti arī ar Poliju. Viņa gan nepiekrita, ka iznīcināti desmit gadi Marka Rotko centra darba, jo tas esot brīnišķīgi darbojies desmit gadus un reģionam sniegtais ir neatsverams.

Māra Lāce
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore

“Kas attiecas uz cenzūru, domāju, ka šeit ļoti no svara tādi jēdzieni kā politkorektums. Sākam paši sevi cenzēt. Liela loma šajā kontekstā ir sociālajiem tīkliem, kuri provocē uz ātru, acumirklīgu rīcību tā vietā, lai normāli izdiskutētu, izrunātos. Nevajadzētu pieļaut situācijas, kad mākslas darbus izņem no ekspozīcijas.”

Jau ziņots, ka Daugavpilī Marka Rotko mākslas centrā no izstādes aizvākts igauņu mākslinieka darbs ar nosaukumu “Tavs alternatīvais Jēzus”, kurā attēlots krusts ar dzimumlocekli. Tiek pausts, ka instalācija aizvākt lūgusi Daugavpils pilsētas vadība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm