Ķirsis: Process Saeimā, kas ļautu atbloķēt Rīgas attīstības plāna apturēšanu, varētu iekavēties par divām nedēļām

Process Saeimā, kas ļautu atbloķēt bijušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša rīkojumu par Rīgas attīstības plāna apturēšanu varētu iekavēties par apmēram divām nedēļām, intervijā “900 sekundēm” sacīja Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”).

Vilnis Ķirsis (“Jaunā Vienotība”)
Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks

“Ja tas būtu līmeni augstāks lēmums, valdības lēmums, tas nekad dienasgaismu nebūtu ieraudzījis. Sistēmiski jāpārskata, lai šādas ietekmes lēmums nebūtu tikai viena cilvēka lēmums. Jo mēs redzam, ka sistēmiski Rīga attīstībā, piemēram, no Viļņas attīstībā atpaliek par desmit gadiem, tad pieskaitām vēl divus gadus klāt, kas ir uz Artūra Toma Pleša sirdsapziņas.”

Viņš teica, ka Pleša rīkojums bijis politisks lēmums, vienu brīdi bija Rīgas vārds pret Artūra Toma Pleša vārdu. Ja tas būtu valdības lēmums, tā tiesiskumu būtu vērtējusi Tieslietu ministrija un šāds rīkojums nemaz netiktu dots.

Saeimas juridiskais birojs vakar norādīja uz neprecizitātēm Rīgas attīstības plānā, ko plānots labot divās nedēļas, tad Saeima pieņems attiecīgo likumu, un Pleša rīkojums tiks atcelts. Tādā gadījumā arī Satversmes tiesa atsauks pieteikumu.

Plāns svarīgs Rīgas iedzīvotājiem, uzņēmējiem, tiem, kam Rīgā ir bizness, jo atļauj plašāk būvēt dzīvokļus, birojus, saskaņot privātmājas utt.  Šāds bijušā ministra lēmums gan esot radījis desmitiem miljonu zaudējumu, tostarp uzņēmējiem, kuri nevarēja ieguldīt attīstībā, gaidot Rīgas attīstības plānu.

Tāpat Ķirsis vērsa uzmanību, tiklīdz būs jaunais attīstības plāns, Rīgas dome neizsniegs licences jaunu azartspēļu vietu atvēršanai.

Komentējot problēmas ar nokļūšanu uz lidostu Rīga, Ķirsis teica, Rīgā taksometru pakalpojumi nav ierobežoti, tie ir ierobežoti lidostas teritorijā Mārupē. Viņš gan atzina – ir problēmas ar taksometru skaitu lidostā, pieņemtais risinājums varētu nebūt bijis pārdomāts. Dome patlaban ir sarunu procesā ar lidostu, no 6. februāra tiek ieviesti papildus pieci autobusu reisi darbadienās un papildus septiņi reisi brīvdienās. Tiks izvērtēta to plūsma, iespējams, sekos vēl korekcijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ķiris, komentējot vides reklāmas Rīgā, teica, ka apmaiņā pret tiesībām izvietot sabiedriskā transporta vietā reklāmas, reklāmdevējam būs jāizbūvē jaunas pieturvietas – dome šajā ziņā virzīsies uz līdzīgu modeli kā kaimiņos, piemēram, Tallinā.

Komentējot Brasas tilta būvniecību, viņš teica, ka ir plāns tramvajam tomēr braukt pāri tam, sliedes tiks izbūvētas pagaidām vienā virzienā, pa tām tramvajs varēs kursēt abos virzienos. Ir vēl citi varianti, kā uzlabot kustību uz Mežparku saistībā ar gaidāmajiem dziesmu un deju svētkiem. Piemēram, plānots ieviest dziesmu svētku biļeti sabiedriskajā transportā.

Jau ziņots, ka jaunais Rīgas attīstības plāns tapa vairākus gadus, taču iepriekšējās valdības laikā tā izsludināšanu apturēja toreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Plešs, tam izraisot šķelšanos Rīgā valdošajā partiju blokā, kurā sākotnēji atradās “Latvijas attīstībai”, “Par” un “Progresīvie”. No savas līdz tam pārstāvētās partijas “Par” izstājās Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Būtiskākais iebildums, kādēļ Plešs apturēja Rīgas attīstības plānu, bija tas, ka, stājoties spēkā jaunajam Rīgas teritorijas plānojumam, Rīgā izveidotos situācija, ka vēsturiskais centrs faktiski paliktu bez likumīga teritorijas plāna.

Saskaņā ar Rīgas domes lemto Rīgas teritorijā vienlaikus spēkā ir divi savstarpēji nesaskaņoti teritorijas plānojumi, kas ir pretrunā likumā noteiktajam, ka valstspilsētās nedrīkst būt spēkā vairāk kā viens teritorijas plānojums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pretējā puse savukārt ir paudusi aizdomas, ka Pleša rīcība varētu būt skaidrojama ar nevēlēšanos ierobežot azartspēles, kas paredzēta jaunajā Rīgas plānojumā.

Jaunais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks uzskata, ka šāds viņa priekšgājēja solis bijis nesamērīgs un aicināja diskutēt par ministra pilnvaru samazināšanu jautājumos par pašvaldību izdotu normatīvo aktu atcelšanu. Lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu Rīgas pilsētas attīstības plāna darbību, Sprindžuks rosināja, ka varētu tikt veikti likuma grozījumi, kas pieļautu situāciju, ka Rīgā ir divi aktuāli attīstības plānošanas dokumenti. Ja tas tiktu izdarīts, tad dažu mēnešu laikā Rīga varētu atgriezties pie “normālas attīstības vides”, norādīja Sprindžuks. Tādējādi problēma tiktu atrisināta, bet pašvaldība varētu turpināt skaidrot taisnību tiesvedības procesā.

Satversmes tiesa ir ierosinājusi lietu, kurā Rīgas dome apstrīd iepriekšējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Pleša lēmumu apturēt Rīgas attīstības plānu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm