tv3.lv

Kairišs: Latvijā jāsoda cilvēki, kas gadiem veicināja Latvijas atkarību no Krievijas energoresursiem

22. jūnijā 9:40

Latvijā jādara zināmi un jāsoda cilvēki, kas gadiem ilgi veicināja Latvijas atkarību no Krievijas energoresursiem un allaž Krievijai lojālie jāatstādina no Latvijas politikas, intervijā “900 sekundēm” sacīja Dailes teātra mākslinieciskais direktors Viesturs Kairišs.

Komentējot nupat Amerikā, Traibekas festivālā viņa filmas “Janvāris” saņemto balvu kā labākā ārvalstu filma, viņš teica, ka zvanu par šiem jaunumiem saņēmis naktī, taču uzreiz tai nenoticējis un devies pārbaudīt tīmeklī, vai filma tiešām saņēmusi šādu novērtējumu, kas izrādījās taisnība. Viņš nenoliedz, ka par to jūtas gandarīts un saņemt šādu apbalvojumu ir patīkami.

Filma “Janvāris” vēstī par 18 gadus veciem jauniešiem, kuri tiek ierauti 1991. gada janvāra politiskajos notikumos Rīgā. Karišs izteica cerību, ka, ņemot vērā patreizējos notikumus Ukrainā, filmu Amerikā cilvēku skatījās jau ar citām acīm. “Nevaru izturēt cilvēkus, politiķus, kuri apgalvo, ka viņiem pasaule mainījās 24. februārī. Jo man šī pasaule nemainījās tad, tobrīd tā gan saasinājās un piedzīvoju šoku. Vladimira Putina vēlmes zinājām jau ilgstoši, bet tas, ka Rietumi izveidojuši tādu nodevīgu politiku sadarbībā ar Putinu, manī izraisa tikai nožēlu un nožēlas pilnas pārdomas par rietumu pasauli. Arī  tagad man jebkurā veidā ir nepieņemamas šīs valstis – Vācija, Francija, Ungārija, Itālija. Tas, ka Traibekas festivāls notika Ņujorkā, ASV man zināmā mērā ir gandarījums, jo mani ļoti spēcīgi stiprina ASV pozīcija Ukrainas kara kontekstā,” viņš sacīja, piebilstot, ka jau pirms balvas saņemšanas jutis zināmu labvēlīgu noskaņojumu pret to, un viņam ir sajūta, ka šajā darbā ir kas tāds, kas cilvēku “paņem”.

Pēc viņa sacītā, tie politiķi, kuri apgalvo, ka viņu dzīve mainījās vien 24. februārī, ir “vai nu valsts nodevēji vai idioti” un visiem labāk, ja šādi cilvēki aktīvi nepiedalās Latvijas politiskajā un sabiedriskajā dzīvē. Minētā kontekstā Latvijā ir svarīgi “tikt galā ar Latvijas politiku”.

Viesturs Kairišs
Dailes teātra mākslinieciskais direktors

“Es neredzu, ka būtu izdarīts mājasdarbs, ka tiktu izcelti cilvēki, kas gadiem veicināja Latvijas atkarību no Krievijas energoresursiem, neredzu, ka tie cilvēki, kas vienmēr bijuši zināmā mērā lojāli Krievijai, tiktu atstādināti no Latvijas politikas. Neredzu, ka izpildīts mājasdarbs, bet gan to, ka šie cilvēki mainās, pārņem politisko skatuvi. Mums ir jāizcīna karš, Latvija karā piedalās un nav tā, ka mēs karu vērosim, sēžot mīkstos dīvānos. Mums ir jāizcīna šī cīņa un man ir ļoti žēl, ka Latvijas politika ir tāda pielāgošanās politika.”

Viņš teica – skaidrs, ka nepietiks tikai ar to, ja Latvijā nojauks padomju laika pieminekļus vai ieviesīs izglītību tikai valsts valodā, bet korekcijas jāievieš arī politikā, kur sasniegta sarkanā līnija. “Mēs taču redzam, kādas institūcijas ir veicinājušas stāvokli ar energoresursu pieejamību Latvijā, gadiem apslāpējot jebkādu alternatīvu Krievijas energoresursiem meklējumus. Šie cilvēki gadiem nav sodīti, lai gan tā bija apzināta valsts nodevība,” sacīja Kairišs, paužot, ka šos cilvēkus nav par vēlu sodīt tagad.

Jūlijā, Dailes teātrim noslēdzot sezonu, skatuve atvēlēta teātra trupai no Ukrainas, kas uz tās mēnesi mēģinās. Viņus Rīgā arī izmitinās. Tāpat tiek domāts par sadarbību nākamajā sezonā ar ukraiņiem. Viņš gan uzsvēra, ka Dailes teātris nav politisks teātris un tajā nav plānots veidot politiska rakstura izrādes, bet gan caur izrādēm runāt par to, kas ir svarīgi. “Mēs izrādām iniciatīvu, bet uzskatu, ka tomēr pofesionāļiem politikā jānodarbojas ar savu darbu un viņu pozīcijai ir jābūt ļoti skaidrai un viennozīmīgai šajos jautājumos,” sacīja Kairišs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš teica, ka šogad pats ar savu komandu sāks uzņemt vēl divus darbus – spēlfilmu “Uļa”, kas ir filma par meiteni, kura ir garāka par pārējiem un kurai ir grūti atrast savu vietu vecticībnieku šādžā, kur dzīvo – Uļanu Semjonovu. Tāpat top dokumentālā filma “Tukšums” – stāsts par piecām kādreiz apdzīvotām vietām, kurās notikušas dažādas politiskas, ekonomiskas pārmaiņas.

Kairišs novēlēja Latvijas iedzīvotājiem ieraudzīt šajā tumšajā kara laikā cerību, kas visiem ir viena – pasaulei izdosies sakaut Putina režīmu.

Gaidāmo svētku kontekstā, viņš atzina, ka viņa dzīve nav pakārtota saulgriežiem, bet gan teātra sezonas cikliem. Tagad, noslēdzoties teātra sezonai, viņš pats pārcelsies uz Latgali, kur pavadīs vasaru, vairāk laika veltot savai iekšējai dzīvei un darbiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm