tv3.lv

Kādus ziedus likt Līgo pušķī?

22. jūnijā 7:40

Nedrīkst aizmirst, ka šo svētku neiztrūkstoša sastāvdaļa ir ziedu vainagi un pļavās plūktu ziedu pušķi, un arī šeit ir vaļa izdomai, svētku galdus rotājot ne tikai ar margrietiņu un rudzupuķu pušķiem. Tiesa, ir tomēr arī jāzina, kurus augus var plūkt, kurus tieši vajag plūkt un kurus labāk atstāt Latvijas pļavās, tāpēc šorīt “900 sekundēs” ciemojas Latvijas Dabas fonda eksperte un botāniķe Rūta Sniedze-Kretalova.

Vienā pušķī, no kura pēc tam pīt vainagu, varot būt pat 50 dažādu ziedu. Sniedze-Kretalova rāda tādu, kurā savākti ap 30. Ne visi ziedi ir milzīgi.

Vainagam ziedus var meklēt, ejot gar ceļa malu vai upi. Kā zināms, pļavu Latvijā palicis pamaz. Ejot pa savu vidi, pastaigājot mežmalā, var atrast derīgus ziedus. Krāšņs Līgo un Jāņu vainags izdosies arī tad, ja tajā ievīsiet rudzupuķes, pīpenes, sarkano un balto āboliņu, suņuburkšķus, papardes, kalmes, madaras, asinszāli, birztalu nārbuli, raspodiņu, vībotnes, magones un citus vasaras garākajās dienās ziedošos augus, kas saulgriežu laikā ir plūcami. Krāšņi zied lupīnas, kas gan ir nevēlams augs Latvijas vidē, tāpēc lupīnas ir jāplēš klēpjiem, lai neiznīktu pļavas daudzveidība.

Tas jādara saudzīgi, nedrīkst plēst ar saknēm un nevajag noplūkt pēdējo krāšņo ziedu pļavā. Labāk ir pazīt ziedus. Latvijā ir arī indīgi un bīstami augi – orhidejas, Sibīrijas skābe un citi, kuri gan ir reti sastopami.

Dabas aizsardzības pārvalde ir publiskojusi tos augus, ko nevajadzētu vākt.

Viņa aicināja doties dabā, plūkt ziedus, iepazīt apkārt esošos augus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm